Nie wszędzie smakują tak samo. Tradycyjne dania wigilijne z różnych regionów
Święta Bożego Narodzenia w Polsce to czas, który kojarzy się z rodziną, tradycją i pysznymi potrawami. Choć wszyscy obchodzimy je w podobny sposób, tradycje kulinarne różnią się w zależności od regionu. W Polsce, kraju o bogatej historii i kulturze, świąteczne potrawy nie smakują wszędzie tak samo. Sprawdzamy, jakie smaki można odkryć w poszczególnych częściach kraju.
Choć na wielu polskich stołach wigilijnych królują znane dania, takie jak pierogi z kapustą i grzybami czy barszcz czerwony, to tradycje kulinarne w różnych zakątkach Polski są znacznie bardziej zróżnicowane. W niektórych regionach można spotkać mniej popularne potrawy np. kutię, zupę rybną lub karpia w galarecie.
Śląskie i podhalańskie smaki na wigilijnym stole
Śląsk to region, w którym tradycje wigilijne sięgają głęboko w historię, a wigilijne potrawy zachwycają bogactwem smaków. Jednym z najbardziej charakterystycznych dań jest moczka, czyli potrawa przygotowywana na bazie piernika, suszonych owoców, bakalii i orzechów.
Innym wyjątkowym daniem jest siemieniotka (spotykana również w Wielkopolsce i Małopolsce), zupa z konopi podawana z kaszą gryczaną lub grzankami, która symbolizuje siłę. Wigilię na Śląsku kończą makówki, czyli słodkie danie przygotowywane z namoczonej w mleku bułki drożdżowej, maku i bakalii, serwowane jako deser.
ZOBACZ: Najzdrowsze województwo w Polsce. Idealny kierunek dla seniorów
Na Podhalu natomiast kolacja wigilijna obfituje w ziemniaczane potrawy, takie jak moskole, czyli placki pieczone na blasze, czy pierogi bryndzylki, nadziewane bryndzą i ziemniakami. Tradycyjne potrawy góralskie wyróżniają się prostotą i autentycznym smakiem, który odzwierciedla górską codzienność.
Zupa rybna i pierogi z kaszą w okolicach Pomorza
Na Pomorzu, regionie bogatym w tradycje rybackie, wigilijna kolacja skupia się głównie na owocach morza. Zupa rybna to jedno z najbardziej charakterystycznych dań tego regionu, przygotowywana najczęściej z poławianych na Bałtyku ryb takich jak szczupak, łosoś, węgorz czy flądra. Tego rodzaju potrawy nawiązują do lokalnych tradycji rybackich, w których świeże ryby stanowią istotny składnik diety.
ZOBACZ: Kolęda 2025. Księża muszą się dostosować do nowych zasad. Tego nie wolno im robić
Poza zupą rybną, na Pomorzu często pojawiają się pierogi, które w tym regionie przygotowuje się z kaszą gryczaną, suszonymi borowikami i śmietaną.
Mazowsze i Wielkopolska to harmonia smaku
Mazowsze i Wielkopolska, choć różnią się pod względem kulturowym, wigilijne tradycje mają równie bogate i różnorodne. Na Mazowszu królują klasyczne smaki, takie jak kapusta z grzybami wzbogacona olejem lnianym oraz barszcz czerwony z uszkami. W wielu domach nadal przygotowuje się tradycyjną mazowiecką zupę grzybową, a kompot z suszonych owoców to obowiązkowy element kolacji.
ZOBACZ: Eksperci ostrzegają seniorów. Ta ryba na Wigilię może być zagrożeniem dla zdrowia
Z kolei Wielkopolska zachwyca swoimi unikatowymi potrawami, jak karp smażony z sosem szarym - przygotowywany na bazie migdałów, rodzynek i piernika, które nadają daniu głębokiego, lekko słodkawego smaku. Na stołach pojawiają się także makiełki, czyli słodka potrawa z maku, bakalii i czerstwego pieczywa.
Czytaj więcej