Sondaż: Nagły zwrot wśród Polaków. Ukraina powinna iść na ustępstwa Rosji

Świat
Sondaż: Nagły zwrot wśród Polaków. Ukraina powinna iść na ustępstwa Rosji
PAP/24TH MECHANIZED BRIGADE PRESS SERVICE HANDOUT
Po raz pierwszy większość Polaków chce pokoju w Ukrainie z ustępstwami

Ponad połowa Polaków uważa, że Ukraina powinna zgodzić się na pokój nawet za część swojego terytorium - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Jak dodano, to pierwszy raz od czasu wojny, gdy zwyciężyła taka opcja. Jeszcze we wrześniu chciało tego 39 proc. ankietowanych. Z kolei walki za wszelką cenę chce niewiele ponad 30 proc. badanych.

55 proc. Polaków uważa, że wojnę w Ukrainie należy zakończyć, nawet jeśli Ukraina będzie musiała zrezygnować z części swojego terytorium lub części swej niezależności - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

 

Oznacza to, że po raz pierwszy od wybuchu wojny w polskim społeczeństwie przeważa pogląd, że należy dążyć przede wszystkim do zakończenia konfliktu i zawarcia pokoju. We wrześniu tego roku tego zdania było 39 proc. ankietowanych, a w kwietniu 2022 r. - 26 proc.

 

31 proc. badanych, a więc mniej niż co trzeci Polak, uważa obecnie, że walkę należy kontynuować, nie idąc na żadne ustępstwa wobec Rosji (przy odpowiednio 46 proc. we wrześniu tego roku i 59 proc. w kwietniu 2022 r.). 14 proc. ankietowanych nie ma obecnie zdania na ten temat.

Wojna w Ukrainie. CBOS: Ponad połowa Polaków za pokojem z ustępstwami

Pracownia sondażowa zauważa, że na różnych etapach wojny wśród Polaków zawsze dominowało przekonanie, że Ukraińcy (przy wsparciu Zachodu) powinni wciąż walczyć i nie iść na żadne ustępstwa wobec Rosji. Jak wskazano w opracowaniu, od początku drugiego roku wojny odsetek ten jednak stale się obniżał, a w ciągu ostatnich trzech miesięcy spadł jeszcze o kilkanaście punktów procentowych.

 

Jak dodano, rozmowy pokojowe częściej popierają Polacy w grupie wiekowej 18-24 lat, mieszkańcy najmniejszych miast, osoby gorzej wykształcone, źle oceniające swoje warunki materialne, częściej praktykujące religijnie oraz wyznające poglądy prawicowe.

 

ZOBACZ: Generał Bogusław Samol: Ukraina od początku przegrywa tę wojnę

 

CBOS zauważył, że wysokie poparcie dla zakończenia wojny jest także wśród wyborców prawicowych partii opozycyjnych: zwłaszcza Konfederacji Wolność i Niepodległość, ale też Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei opinie na ten temat są dość podzielone w elektoracie Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi.

 

Badanie zrealizowano w dniach od 28 listopada do 8 grudnia 2024 roku na próbie liczącej 915 osób.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie