Tomasz Arabski uniewinniony. Zarzuty dotyczyły organizacji lotu do Smoleńska
Sad apelacyjny prawomocnie uniewinnił Tomasza Arabskiego. W 2019 roku został on uznany winnym niedopełnienia obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska w 2010 roku. Arabski był wówczas szefem kancelarii premiera Donalda Tuska.
Sad Apelacyjny w Warszawie prawomocnie uniewinnił w poniedziałek Tomasza Arabskiego skazanego na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata - potwierdził w rozmowie reporterem "Wydarzeń" Robertem Gustą obrońca prof. Zbigniew Ćwiąkalski.
Chodzi o proces w sprawie organizacji lotu do Smoleńska w 2010 r. Arabski był wówczas szefem kancelarii premiera Donalda Tuska.
Sprawa Tomasza Arabskiego. Wyrok sądu okręgowego
W czerwcu 2019 r. Sąd Okręgowy w Warszawie w I instancji nieprawomocnie skazał Arabskiego na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Sąd orzekł też wówczas o winie urzędniczki kancelarii premiera Moniki B., która została skazana na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Troje pozostałych oskarżonych urzędników sąd uniewinnił.
Od wyroku odwołała się zarówno prokuratura, która chciała m.in. orzeczenia wobec Arabskiego zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych, jak i obrona, która wnosiła o jego uniewinnienie. Ostatecznie w czerwcu tego roku Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał karę wymierzoną Arabskiemu w I instancji. Jedyną zmianą była modyfikacja opisu zarzuconego mu czynu. Chodziło o poszerzenie go o wzmiankę dotyczącą działania na szkodę interesu publicznego i interesu prywatnego.
ZOBACZ: Katastrofa Smoleńska. Skierowano kasację wyroku dot. Tomasza Arabskiego w sprawie organizacji lotu
Sąd apelacyjny zgodził się z ustaleniami sądu I instancji, zgodnie z którymi Arabski i Monika B. dopuścili do lądowania samolotu na nieczynne lotnisko. Jednocześnie w uzasadnieniu wyroku przewodnicząca składowi orzekającemu sędzia Anna Kalbarczyk wskazała, że w tej sprawie przepisy przewidywały wiele bezpieczników, jednak wszystkie one zostały wyłączone.
W czerwcu 2021 przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie ruszył proces apelacyjny. Sąd utrzymał wówczas karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata wymierzoną w I instancji Arabskiemu.
Lot do Smoleńska. Proces z oskarżenia prywatnego
Proces rozpoczął się w marcu 2016 roku, z oskarżenia prywatnego. Jego podstawą był art. 231 Kodeksu karnego, który przewiduje do 3 lat więzienia za niedopełnienie obowiązków funkcjonariusza publicznego. Akt oskarżenia wniesiono po tym, gdy Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła prawomocnie śledztwo w sprawie organizacji lotów premiera i prezydenta do Smoleńska 7 i 10 kwietnia 2010 r.
Oskarżycielami w tej sprawie zostali bliscy kilkunastu ofiar katastrofy, m.in. Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna.