Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy. Reakcja na decyzję Kijowa
W piątek chwilę po północy Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy. Ten będzie trwał przez 60 dni i jest odpowiedzią na ruch Kijowa, który zadecydował, że nie będzie już tranzytował rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. Rosyjski gaz jest podstawą energetyki Mołdawii i autonomicznego rejonu Naddniestrza. Premier Dorin Rechan stwierdził, że decyzja jest "zakończeniem szantażu gazowego ze strony Moskwy".
Parlament Mołdawii zagłosował w piątek za wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze całego swojego terytorium - podała agencja Reutera. Stan wyjątkowy ma obowiązywać od 16 grudnia i trwać 60 dni.
Za rozporządzeniem opowiedziało się 56 z 101 członków izby. Decyzja zapadła tuż po północy po wezwaniu premiera kraju Dorina Rechana.
Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy. Odpowiedź na ruch Ukrainy
Mołdawski parlament podjął taką decyzję ze względu na spodziewane odcięcie dostaw rosyjskiego gazu od 1 stycznia. Sam premier powiedział, że "było to głosowanie mające na celu zakończenie szantażowania gazowego ze strony Moskwy".
ZOBACZ: Rosyjskie drony spadły w Mołdawii. Prezydent wydała oświadczenie
Jak tłumaczył agencja Reutera, ogłoszenie stanu wyjątkowego pozwala rządowi na szybką reakcję i ograniczenie eksportu energii. Decyzja Mołdawii jest też ruchem na postanowienie Kijowa, który zapowiedział, że nie przedłuży umowy tranzytowej z rosyjskim gigantem gazowym Gazprom GAZP.MM - umowa wygasa 31 grudnia. Wszystko rozchodzi się o to, że Mołdawia otrzymuje rosyjski gaz ziemny przez Ukrainę.
Premier wezwał parlamentarzystów. Wskazał na szantaż dla autonomicznego regionu
Premier Recan uznał, że prezydent Rosji Władimir Putin "chce pozostawić ludność Naddniestrza bez gazu i prądu i wziąć ich jako zakładników. Moskwa robi to, aby zdestabilizować sytuację w Mołdawii".
Autonomiczny rejon we wschodniej Mołdawii - Naddniestrze – posiada elektrownię zasilaną rosyjskim gazem, która jest kluczowym elementem gospodarki regionu, a także dostarcza większość energii do kontrolowanych przez rząd obszarów Mołdawii.
ZOBACZ: Głos z Rosji w sprawie wyborów w Mołdawii. "Opłakana sytuacja"
Naddniestrze, które nie ma międzynarodowego uznania, ogłosiło we wtorek własny stan wyjątkowy w gospodarce - zauważyła agencja Reutera.
Rosja dostarcza Mołdawii 2 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Według strony rosyjskiej zadłużenie Kiszyniowa z tytułu dostaw wynosi 709 milionów dolarów.