Ustawa o likwidacji CBA. Jest decyzja rządu, Donald Tusk zapowiada

Polska Agata Sucharska / polsatnews.pl
Ustawa o likwidacji CBA. Jest decyzja rządu, Donald Tusk zapowiada
Polsat News
Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej CBA

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. - Nikt z nas nie ma wątpliwości, że to, co działo się z tą służbą przez ostatnie lata, było drwiną z misji, do której była powołana - podkreślał premier Donald Tusk. Dotychczasowe CBA ma zastąpić nowy pion w policji: Centralne Biuro Zwalczania Korupcji.

Na wniosek szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego - poinformowała kancelaria premiera. Przed posiedzeniem rządu o tej kwestii mówił premier Donald Tusk. - Nikt z nas nie ma wątpliwości, że to, co działo się z tą służbą przez ostatnie lata, było drwiną z misji, do której była powołana - powiedział. 

Likwidacja CBA. Donald Tusk: Miało walczyć z korupcją, a chroniło władzę

Zdaniem premiera ostatnie lata pokazały, że "poprzednicy używali bezwzględnie różnych metod do walki politycznej, w których także udział brały służby państwowe". - Wszyscy w Polsce mieli coraz bardziej przygnębiające wrażenie, że instytucja powołana do walki z korupcją tak naprawdę kryła władzę i raczej zajmowała się opozycją - powiedział.

 

ZOBACZ: Akcja CBA. Wśród zatrzymanych pracownik naukowy wyższej uczelni

 

Jak dodał Tusk, usytuowanie CBA miało zagwarantować, że ta służba będzie przede wszystkim patrzeć władzy na ręce. - Została zdeprawowana przez naszych poprzedników. Pracowaliśmy długo nad zmianami, które zlikwidują zło, które rozpleniło się w tej instytucji - ocenił.

 

Zapowiedział, iż minister spraw wewnętrznych i administracji przygotował zmianę powodującą, że "państwo będzie skuteczniejsze w ściganiu korupcji", a służby za to odpowiedzialne, będą "skoncentrowane na tych, którzy władzę wykonują, a nie na opozycji". - Dziękuję za przygotowanie tego projektu - podkreślił. 

Ustawa o likwidacji CBA. Co zakłada projekt? 

Po likwidacji CBA - zgodnie z przygotowanym projektem ustawy - część zadań przejmie specjalnie powołany pion antykorupcyjny w policji - Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Tam przeniesione ma być 950 funkcjonariuszy i około 200 pracowników cywilnych.

 

Dodatkowo około 300 osób trafi do CBZK z innych jednostek policji. Pozostały personel, który obecnie pełni służbę lub pracuje w CBA, ma zostać przydzielony do innych instytucji: około 150 etatów trafi do KAS, a około 200 osób zostanie oddelegowanych do ABW.

 

ZOBACZ: Akcja CBA w całej Polsce. Zatrzymano 13 osób, w tym proboszcza

 

Projekt ustawy zakładający m.in. likwidację CBA jest gotowy od maja, a na początku listopada zajęło się nim Kolegium ds. służb specjalnych

 

- Zdecydowaliśmy ostatnio, żeby projekt był przyjęty na poziomie rządowym. Kolegium ds. służb specjalnych wyraziło pozytywną opinię. Przed nami Stały Komitet i Rada Ministrów. To jest kwestia najbliższych dwóch, trzech tygodni - informował w poniedziałek na antenie Polsat News Tomasz Siemoniak.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie