Niepozorne, ale groźne. Te wirusy mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia

Porady
Niepozorne, ale groźne. Te wirusy mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia
Pixabay
Zakażenie rinowirusami może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia

Choć są niepozorne, to jednak one odpowiadają za znaczną część wszystkich zachorowań w obrębie dróg oddechowych. Lekceważone mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Mowa o rinowirusach, które stanowią realne zagrożenie dla osób w każdym wieku.

Jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań w Polsce. Wiele osób zmaga się z infekcjami dróg oddechowych, które objawiają się m.in.: kaszlem, dusznością, katarem czy też zapchanymi zatokami. Za ponad połowę z nich mogą odpowiadać niepozorne rinowirusy. Pod żadnym pozorem nie wolno ich bagatelizować. 

Czym są rinowirusy?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną rinowirusy należą do rodziny pikornawirusów. W ich budowie komórkowej wyróżnia się cząsteczki RNA oraz otoczkę białkową (kapsyd). W trakcie infekcji rinowirusy za cel obierają sobie ludzkie DNA, do którego wprowadzają swój materiał genetyczny. Namnażają się szybko i powodują przeziębienie.

 

Stanowią powszechny problem, ponieważ rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Na ten moment wyodrębniono i opisano aż 117 serotypów rinowirusów. 

 

ZOBACZ: Wystarczy spojrzeć na twarz, by wykryć zagrożenie. Udar mózgu zaczyna się niepozornie

 

Rinowirusy przenoszone są drogą kropelkową. Oznacza to, że wystarczy przebywanie w pobliżu chorej osoby lub dotknięcie tego samego przedmiotu, aby zachorować. Nawet w przypadku pieczołowitej higieny i zachowania środków ostrożności, nie da się w stu procentach wyeliminować ryzyka zakażenia. 

Odpowiadają za minimum 50 proc. zakażeń dróg oddechowych 

Ludzkie rinowirusy (HRV) są powszechne i stanowią realne zagrożenie. Badania prowadzone pod przewodnictwem mgr Mateusza Gawrysiaka potwierdziły, że mogą one powodować około 50-60 proc. wszystkich zakażeń dróg oddechowych u zdrowych pacjentów.

 

W praktyce oznacza to, że minimum 1 na 2 osoby z problemami z drogami oddechowymi przechodzi infekcję spowodowaną przez rinowirusy. 

Stanowią poważne zagrożenie dla osób z chorobami układu oddechowego

O ile u większości zdrowych pacjentów rinowirusy nie powinny powodować dużego spustoszenia w organizmie, o tyle w przypadku osób z przewlekłymi chorobami płuc ryzyko jest naprawdę poważne.

 

ZOBACZ: Te badania zrobisz za darmo. Musisz się jednak pośpieszyć

 

Infekcja wywołana tym rodzajem wirusów może prowadzić u nich m.in. do zaostrzenia objawów astmy, a także objawów innych chorób układu oddechowego (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP). 

Jak rozpoznać objawy rinowirusów?

Zakażenie rinowirusami daje objawy ogólne. Najczęściej obejmują one m.in.:

  • ból gardła;
  • kaszel;
  • obrzęk błony śluzowej nosa, kichanie, pieczenie;
  • ból głowy;
  • pogorszenie samopoczucia;
  • uczucie zatkanego nosa;
  • katar; 
  • podwyższoną temperaturę ciała.

Objawy te ustępują po 7-14 dniach. 

Profilaktyka i leczenie rinowirusów 

Podstawowa profilaktyka przed zakażeniem rinowirusami obejmuje częste i dokładne mycie rąk, a także zmniejszenie obecności w jednych pomieszczeniach z zakażonymi. W tym celu rekomenduje się unikanie dużych skupisk ludzi, jeżeli to tylko możliwe. Nie zawsze jednak jest to wystarczające.

 

Podczas infekcji należy przede wszystkim odpoczywać, uzupełniać płyny oraz w razie konieczności stosować leczenie objawowe (np. leki przeciwwirusowe, leki przeciwbólowe, leki przeciwgorączkowe). Jeżeli objawy są silne i długo się utrzymują, to należy udać się do lekarza. Zlekceważona infekcja może mieć poważne konsekwencje. 

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie