Kolęda 2025. Księża muszą się dostosować do nowych zasad. Tego nie wolno im robić

Porady
Kolęda 2025. Księża muszą się dostosować do nowych zasad. Tego nie wolno im robić
iStock
Tego nie wolno robić księżom podczas kolędy

W życie weszła tzw. ustawa Kamilka, do wytycznych której postanowił dostosować się Kościół katolicki. Główną zmianą wprowadzaną coraz szerzej w polskich archidiecezjach jest zakaz przebywania duchownych sam na sam z niepełnoletnimi, podczas bożonarodzeniowej kolędy i nie tylko. To jednak nie wszystko - w części parafii całkiem rezygnuje się z poświątecznych wizyt duszpasterskich.

Od 15 sierpnia 2024 roku w Polsce obowiązuje nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego znana pod nazwą "ustawa Kamilka". Jest to odpowiedź na tragiczną śmierć 8-letniego Kamila z Częstochowy, który zmarł w wyniku pobicia dokonanego przez ojczyma. Sytuacja rodzinna Kamila była znana instytucjom społecznym, które jednak nie reagowały.

 

Monika Horna-Cieślik, Rzeczniczka Praw Dziecka, jest współautorką "ustawy Kamilka". Nowelizacja wprowadziła standardy ochrony małoletnich. Nie tylko szkoły i placówki oświaty muszą się do niej w pełni dostosować - Kościół również.

Odpowiedź Kościoła na "ustawę Kamilka"

Radio Eska poinformowało o nowych standardach ochrony małoletnich w parafiach, które zostały opublikowane przez Archidiecezję Wrocławską. Kolejne diecezje w Polsce wprowadzają podobne rozwiązania. Główną zmianą jest zakaz przebywania z dziećmi sam na sam w warunkach izolowanych.

 

Zgodnie z podanymi informacjami: "Jeżeli dobro dziecka wymaga indywidualnego spotkania, nie może się ono odbywać w sekrecie (zaleca się powiadomienie rodziców lub przełożonego) i w warunkach odizolowanych; indywidualnych spotkań z małoletnimi nie wolno w nieroztropny sposób mnożyć ani przedłużać; spotkania takie nie powinny odbywać się w późnych godzinach wieczornych lub w nocy".

 

ZOBACZ: Doszło do 62 tys. włamań: Strzeżone osiedla i domy nie chronią przed złodziejami

 

Wszystkie spotkania z małoletnimi na terenie parafii powinny odbywać się wyłącznie w miejscach ogólnodostępnych i oficjalnych. Księżom zakazuje się również przewożenia nieletnich prywatnymi samochodami, zwłaszcza w pojedynkę, bez wyraźnej zgody rodziców. Nałożono również zakaz robienia zdjęć i nagrań bez wyrażenia zgody przez opiekunów prawnych oraz samych małoletnich.

Kolęda 2025. Zmiany w wizytach duszpasterskich

Największą zmianą, która została wprowadzona w wielu polskich parafiach, jest rezygnacja z klasycznego "chodzenia po kolędzie". Od teraz ksiądz musi zostać zaproszony do danego domu. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone np. w parafii Świętej Rodziny w Warszawie, gdzie od 1 stycznia 2024 r. przyjmowane są odpowiednie zgłoszenia.

 

ZOBACZ: Zaostrzenie kar dla kierowców. Można dożywotnio stracić prawo jazdy

 

Jeden z akapitów dotyczących nowej polityki Kościoła wobec małoletnich odnosi się także do wizyt duszpasterskich: "Do udziału w wizytach duszpasterskich (kolędzie) należy zapraszać tylko te osoby (służbę liturgiczną, organistę, zakrystianina, kościelnego), które wykazują się odpowiednią dojrzałością, np. w zakresie zachowania dyskrecji".

Niebieska Karta i Fundacja "Dajemy dzieciom siłę"

Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji i Niebieskiej Karty, każdego roku w Polsce 12 tys. nieletnich osób pada ofiarą przemocy. Są to jednak tylko przypadki zgłoszone i odpowiednio udokumentowane. Fundacja "Dajemy dzieciom siłę", największa pozarządowa organizacja chroniąca dzieci przed przemocą w Polsce, szacuje, że 30 dzieci rocznie umiera w wyniku krzywdzenia przez dorosłych.

 

Od 2010 r. obowiązuje prawny zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Problem przemocy wobec osób nieletnich pozostaje wyjątkowo poważny. Dlatego należy pamiętać o najważniejszej zasadzie: widzisz - reaguj. Nigdy nie należy odwracać wzroku i mówić sobie, że to nie moja sprawa.

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie