Zawiadomienie do prokuratury ws. Tuska i Bodnara. "Uporczywe łamanie prawa"

Polska
Zawiadomienie do prokuratury ws. Tuska i Bodnara. "Uporczywe łamanie prawa"
PAP/Radek Pietruszka
Premier Donald Tusk i Zbigniew Ziobro

Klub PiS skierował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska i Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. Sprawę skomentował Zbigniew Ziobro, który napisał do szefa rządu w mediach społecznościowych. "Będziesz już dzisiaj dokładnie wiedział, za co pójdziesz siedzieć" - stwierdził były minister sprawiedliwości.

Zawiadomienie złożone w imieniu Klubu Parlamentarnego PiS przez Zbigniewa Ziobrę ma związek ze sprawą Dariusza Barskiego, który zdaniem PiS został bezprawnie pozbawiony możliwości pełnienia funkcji prokuratora krajowego.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro przed Kancelarią Premiera. Padła ważna deklaracja

 

- Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury, iż w związku z działalnością ekipy Tuska istnieje uzasadnione podejrzenie, iż to uporczywe łamanie prawa spełnia przesłanki zorganizowanej grupy przestępczej - powiedział w piątek rzecznik PiS Rafał Bochenek.

 

- Zawiadomienie dotyczy ewidentnego złamania prawa i nielegalnego przejęcia prokuratury. Jest w tej sprawie orzeczenie Sądu Najwyższego, z którego wynika, że to prokurator Dariusz Barski sprawuje funkcje prokuratora krajowego, a nie przebieraniec Dariusz Korneluk - dodał.

Ziobro napisał do Tuska. "Lista jest długa"

Głos w sprawie zabrał również Zbigniew Ziobro, który w mediach społecznościowych zwrócił się do Donalda Tuska. "Donaldzie! Mam dla Ciebie zajmującą lekturę na mikołajkowy wieczór. Moje zawiadomienie do prokuratury o Twoich przestępstwach - działaniu w zorganizowanej grupie przestępczej i destabilizacji porządku prawnego" - napisał.

 

"Lista jest długa, więc trochę Ci to zajmie, ale przecież sam twierdzisz, że rozliczenia są najważniejsze. Więc będziesz już dzisiaj dokładnie wiedział, za co pójdziesz siedzieć. Gorąco pozdrawiam. Zbyszek" - podsumował były minister sprawiedliwości.

 

ZOBACZ: Chaos w prokuraturze. Dariusz Barski u prezydenta. Jasna deklaracja Andrzeja Dudy

 

W zawiadomieniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie datowanym na 5 grudnia napisano m.in., że Tusk, Bodnar oraz "inne ustalone osoby" popełniły przestępstwo polegające na tym, że od stycznia 2024 r. - działając wspólnie i w porozumieniu - "brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko działalności instytucji państwowych i destabilizację w ten sposób porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej".

 

Według autorów zawiadomienia, bez podstawy prawnej oraz poza zakresem swych kompetencji, premier i Prokurator Generalny pozbawili prokuratora Barskiego "możliwości faktycznego pełnienia funkcji Prokuratora Krajowego" poprzez stwierdzenie przez Bodnara bez "jakichkolwiek podstaw prawnych" bezskuteczności decyzji Ziobry z lutego 2022 r. o przywróceniu Barskiego ze stanu spoczynku do czynnej służby prokuratora Prokuratury Krajowej.

Zmiany w Prokuraturze Krajowej

Do zmian w kierownictwie Prokuratury Krajowej doszło 12 stycznia 2024 r. Tego dnia prokurator generalny, szef MS Adam Bodnar wręczył Dariuszowi Barskiemu, pełniącemu funkcję prokuratora krajowego, dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby ze stanu spoczynku "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych". Barski był bliskim współpracownikiem b. szefa MS, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który przywrócił go do służby 16 lutego 2022 r.

 

ZOBACZ: Dariusz Korneluk: Prezydent nie jest moim autorytetem prawnym

 

Przepisy, na podstawie których Barski wrócił do służby, to art. 47 par. 1 i 2 przepisów z 2016 r. wprowadzających Prawo o prokuraturze. W ocenie szefa MS, powołującego się w tej sprawie na opinie prawne, przepisy te nie obowiązywały w 2022 r., ponieważ były epizodyczne, trwające jedynie dwa miesiące.

 

W konsekwencji - jak zwrócił uwagę Bodnar - w styczniu 2024 r. doszło do unieważnienia umocowania Barskiego jako szefa PK ze względu na nieprawidłowe powołanie, natomiast nie doszło do jego odwołania, co - zgodnie z przepisami Prawa o prokuraturze - wymaga pisemnej zgody prezydenta. W ocenie ministra sprawiedliwości prezydent Duda nie mógł wyrazić zgody na odwołanie z funkcji Barskiego, gdyż Barski nie mógł w ogóle "powrócić ze stanu spoczynku do czynnej służby" w 2022 r.

Dawid Kryska / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie