Wiekowa samica albatrosa oczekuje potomstwa. Biolodzy zaskoczeni
74-letnia samica albatrosa ciemnolicego złożyła jajo. Badacze ocenili, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Wisdom - bo tak ją nazwano - doczeka się kolejnego pisklęcia. Wiekowego ptaka oznakowano w 1956 roku, gdy miał kilka lat. - To naprawdę niezwykłe - powiedział biolog Jon Plissner. Dodał, że przedstawiciele tego gatunku żyją od 12 do 40 lat.
Najstarszy znany naukowcom dziki ptak na świecie złożył jajo w wieku 74 lat w rezerwacie na atolu Midway, należącym do archipelagu Hawajów - przekazał portal BBC.
Samica albatrosa ciemnolicego o imieniu Wisdom (Mądrość) została sfilmowana przez amerykański Urząd ds. Ryb i Dzikiej Przyrody, jak opiekuje się jajem wraz ze swoim partnerem.
Albatrosy ciemnolice żyją z reguły 12-40 lat, ale Widsom została zaobrączkowana już w 1956 roku, po złożeniu jaja. Jej wiek oszacowano na podstawie tego, że nie są znane przypadki złożenia przez samicę tego gatunku jaja w wieku młodszym, niż 5 lat.
Poprzedni potomek Wisdom wykluł się w 2021 r. Sądzi się, że w ciągu całego życia była ona matką ponad 30 piskląt.
74-letnia samica albatrosa złożyła jajo
Albatrosy ciemnolice zasadniczo wiążą się w pary na całe życie, ale przypuszcza się, że Wisdom przeżyła co najmniej trzech partnerów.
Biolog pracujący w rezerwacie na atolu Midway, Jon Pilssner, powiedział, że Wisdom jest jednym z 2-3 mln albatrosów ciemnolicych, które przylatują tam na lęgi. Dodał, że biologom nie jest znany żaden inny ptak, który zbliżałby się do niej pod względem wieku - następny z kolei ma 45 lat.
- To naprawdę niezwykłe - powiedział badacz. - Ona wzbudza zainteresowanie ludzi na całym świecie. Każdego roku z zapartym tchem czekamy na jej powrót - dodał.
Pilssner przekazał, że Wisdom wydaje się wciąż mieć dość energii oraz instynktu macierzyńskiego, by wychować kolejne pisklę. Według niego szanse na wyklucie się potomka z jej najnowszego jaja wynoszą 70-80 proc.
ZOBACZ: USA. Słoń uciekł z cyrku. Urządził sobie spacer po mieście
Atol Midway jest częścią archipelagu Hawajów, ale nie należy do amerykańskiego stanu Hawaje i jest określany jako nieposiadające osobowości prawnej terytorium USA. Ostoja dzikiej przyrody jest domem dla największej kolonii albatrosów na świecie.