Spadnie deszcz kolorowych meteorów. "Będą błyskać jak fajerwerki"
Od 4 grudnia na nocnym niebie obserwować można będzie rój Geminidów - kolorowych meteorów pochodzących z planetoidy 3200 Phaethon. Zjawisko będzie można zaobserwować gołym okiem, jego widoczność zależeć będzie jednak w dużej mierze od warunków atmosferycznych.
Mają "błyskać jak fajerwerki". Taką wizję zjawiska nakreślił w rozmowie ze Sky News astrofotograf Dafydd Wyn Morgan. Porównanie nie jest bezzasadne. Geminidy, które pojawiać mają się na niebie od 4 grudnia zawierają bowiem śladowe ilości metali, które wykorzystywane są również w produkcji sztucznych ogni.
Rój geminidów na nocnym niebie. Kiedy obserwować kolorowe meteory?
Rój kolorowych meteorów, który obserwować będzie można aż do 20 grudnia to wyjątkowa gratka dla wielbicieli astronomii. Smugi pojawiające się na niebie mają mieć nie tylko białe, ale również zielone, żółte, czerwone i niebieskie kolory.
Spektakularność zjawiska opiera się również na intensywności występowania geminidów. Będzie ich można zaobserwować nawet do 150 na godzinę.
ZOBACZ: Zjedli gulasz i zmarli. Tragiczne zatrucie pokarmowe na Filipinach
Najwięcej geminidów pojawić ma się w nocy z 14 na 15 grudnia. Czy oznacza to zatem, że jest to najlepszy moment na wpatrywanie się w granatowy przestwór rozgwieżdżonego nieba? Okazuje się, że niekoniecznie.
Księżyc uniemożliwi obejrzenie roju geminidów?
Plany wielbicieli astronomii pokrzyżować może grudniowa pełnia księżyca, która może skutecznie uniemożliwić dostrzeżenie geminidów. Kluczowe są również warunki atmosferyczne - zachmurzone niebo nie będzie sojusznikiem zaciekawionych obserwatorów.
ZOBACZ: Zaatakował pracownika i przepadł w markecie. Koniec poszukiwań niedźwiedzia
Geminidy to rój meteorów pochodzących z rozpadu skalistej planetoidy 3200 Phaethon. Po raz pierwszy zaobserwowane zostały w 1862 r. Zjawisko obserwowane jest co roku w grudniu, w różnej intensywności.
Czytaj więcej