Zaskoczenie po wyborach w Rumunii. Przegrana skrajnej prawicy
22,7 proc. dla socjaldemokratycznej PSD i 18 proc. dla skrajnie prawicowej AUR - tyle głosów, po przeliczeniu 99 proc. z nich, zdobyły partie mające najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych w Rumunii. Liderem, wbrew oczekiwaniom, nie stała się skrajna prawica, ciesząca się w ostatnim czasie rosnącym poparciem.
Po przeliczeniu głosów z ponad 99 proc. komisji w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Rumunii na pierwszym miejscu jest socjaldemokratyczna PSD z wynikiem 22,7 proc. Na drugim miejscu uplasowała się radykalnie prawicowa AUR z wynikiem 18 proc.
Po pierwszych sondażowych wynikach, które także wskazywały na zwycięstwo PSD, głos zabrał premier Ion-Marcel Ciolacu. Jak uznał, społeczeństwo pokazało, że chce kontynuować inwestycje obecnego rządu i kierować się w stronę prozachodniej polityki.
Rumunia. Wyniki exit poll wyborów parlamentarnych. Kto zwyciężył?
Na trzecim i czwartym miejscu są - po przeliczeniu głosów z 99,13 proc. komisji - Partia Narodowo-Liberalna PNL (14,4 proc.), dotychczasowa koalicjantka PSD z rządu oraz centroprawicowy USR - Związek Ocalenia Rumunii (12 proc.)
Ponad progiem znalazły się skrajnie prawicowe S.O.S Romania (7,58 proc.) i POT - Partia Ludzi Młodych (6,2 proc.)
Z wynikiem 6,5 proc. do parlamentu wejdzie również partia węgierskiej mniejszości UDMR.
ZOBACZ: Powyborcze trzęsienie ziemi w Rumunii. Premier rozważa radykalny krok
Rumuni uprawnieni do głosowania w niedzielnych wyborach wybierali członków Izby Deputowanych i Senatu spośród 31 partii i sojuszy politycznych oraz 19 organizacji mniejszości narodowych.
Rumunia. Skrajna prawica rośnie w siłę. Zaskoczenie w wyborach na prezydenta
Analitycy zwrócili uwagę na rekordową frekwencję. Rumuńskie media podały, że do godziny 15:00 w niedzielę wyniosła ponad 33 proc. To znaczący wzrost w porównaniu do ubiegłych wyborów z 2020 roku, gdzie o tej samej godzinie do urn poszło 19,6 proc. uprawnionych osób.
ZOBACZ: Wybory prezydenckie w Rumunii. Są częściowe wyniki pierwszej tury
Pierwsze wyniki wskazały na zwycięstwo lewicowych socjaldemokratów, mimo rosnącej popularności partii prawicowej. W wyborach prezydenckich, które odbyły się pod koniec listopada, faworytem okazał się kandydat skrajnej prawicy Calin Georgescu.
Jego zwycięstwo - jak podaje agencja Reutera - zapoczątkowało wzrost poparcia w kraju dla ultranacjonalistów i skrajnych prawicowców, którzy jawnie okazywali swoje prorosyjskie postawy.
Czytaj więcej