Naukowcy są pewni. Jedzenie po tej godzinie szkodzi sercu

Porady
Naukowcy są pewni. Jedzenie po tej godzinie szkodzi sercu
Pixabay
Jedzenie po tej godzinie szkodzi sercu

Niejedzenie po godzinie 18 w celu schudnięcia uchodzi za mit. Okazuje się jednak, że pora posiłków ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Co więcej, skutki zdrowotne mogą wystąpić, nawet jeśli jemy wcześniej niż o szóstej po południu. Najnowsze analizy wskazują, że korzystniejsze jest spożycie większości kalorii jeszcze przed godziną 17.

Badania przeprowadzone przez specjalistów z Universitat Oberta de Catalunya w Barcelonie i Uniwersytetu Kolumbii w Nowym Jorku, opublikowane w czasopiśmie Nutrition & Diabetes, potwierdzają, że im później jemy, tym gorzej dla naszego organizmu.

Po tej godzinie lepiej mniej jeść. Serce będzie wdzięczne

Przebieg badania wyglądał następująco: zebrano 26-osobową grupę osób w wieku od 50 do 70 lat, które miały nadwagę lub otyłość, a także zdiagnozowaną cukrzycę typu 2 lub stan przedcukrzycowy. Uczestników podzielono na dwie grupy.

 

Pierwsza grupa, "jedzący wcześnie", spożywała większość kalorii przed godziną 17. Druga grupa, tzw. jedzący późno, przyjmowała co najmniej 45 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego po 17. Obie grupy otrzymywały identyczne posiłki, zarówno pod względem jakości, jak i wartości energetycznej. Jedyną różnicą była pora ich spożywania.

 

Okazało się, że druga grupa gorzej tolerowała glukozę. Co istotne, nie miało to związku ani z ich wagą, ani z dietą. Naukowcy zwrócili również uwagę, że wieczorem częściej wybierano posiłki bogate w węglowodany i tłuszcze.

Jedzenie wieczorem. Ludzki organizm ma trudności z metabolizowaniem glukozy

Dr Diana Diaz Rizzolo, główna autorka badań, wyjaśnia, że ludzki organizm w późniejszych godzinach ma mniejsze zdolności do metabolizowania glukozy. W tym czasie wydziela się mniej insuliny, a komórki stają się mniej wrażliwe na ten hormon. Zjawisko to jest związane z rytmem dobowym i cyklem światło-ciemność - tłumaczy badaczka.

 

ZOBACZ: Naukowcy są zgodni. Mała zmiana w stylu życia zmniejszy ryzyko zawału i udaru


Zwraca też uwagę na zagrożenia wynikające z długotrwałego utrzymywania wysokiego poziomu glukozy w organizmie. Może to prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ wysokie stężenie glukozy uszkadza naczynia krwionośne. Kolejnym zagrożeniem jest rozwój cukrzycy typu 2.

Ważne odkrycie. Znaczenie ma co, jak i kiedy jemy

Dr Rizzolo podkreśla, że jej odkrycie wprowadza nowy aspekt zdrowia kardiometabolicznego. Oprócz kwestii dotyczących ilości i jakości spożywanego jedzenia, istotne staje się również pytanie o to, kiedy jemy.

 

Autorka badań zaznacza, że potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te zależności. Niemniej jednak, zaleca spożywanie posiłków głównie w ciągu dnia. W jej opinii, najwięcej kalorii powinno się przyjmować na śniadanie i lunch, a nie wieczorem.

 

Kolejne zalecenie dotyczy unikania produktów ultraprzetworzonych i fast foodów, a także pokarmów bogatych w węglowodany, szczególnie w godzinach wieczornych.

Inne badania również wskazują na zagrożenia zdrowotne związane z porą jedzenia

Badania wskazujące na związki między porą jedzenia a zagrożeniami zdrowotnymi są coraz liczniejsze. W ubiegłym roku w czasopiśmie "Nature Communications" naukowcy z Barceloniego Instytutu Zdrowia Globalnego oraz Universite Sorbonne w Paryżu przedstawili wyniki badań na grupie ponad 100 000 osób.

 

ZOBACZ: Ta przyprawa spowalnia proces starzenia. Każdy ma ją w swojej kuchni

 

Wnioski były jasne: jedzenie później niż o godzinie 9 rano (pierwsze posiłki) i późnym wieczorem (ostatnie posiłki) zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza u kobiet.

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie