Czujesz drgającą powiekę? To poważny sygnał od organizmu

Porady
Czujesz drgającą powiekę? To poważny sygnał od organizmu
Pixabay
Drgająca powieka może być poważnym sygnałem od organizmu

Drgająca powieka, choć dokuczliwa, często bywa lekceważona. Uważanie tej dolegliwości za błahą jest błędne. Objaw ten może bowiem sugerować niedobory kluczowych dla organizmu minerałów, takich jak magnez, wapń czy potas. Dbając o ich poziom, robi się wiele dla zachowania równowagi elektrolitowej.

Czy drgająca powieka może być sygnałem od ciała, że coś jest nie tak? Jak najbardziej. Czasem chodzi po prostu o "zwykłe" zmęczenie, a zadbanie o odpoczynek przywróci sytuację do normy. Są jednak przypadki, gdy należy bardziej skupić się na tym, co się je oraz jakie leki i suplementy przyjmuje.

Drgająca powieka. Winny niedobór magnezu?

Takie pierwiastki, jak magnez, wapń czy potas, mają niebagatelne znaczenie dla gospodarki elektrolitowej ciała. Ich niewystarczająca ilość w organizmie wiąże się z gorszą pracą układu nerwowego i mięśni.

 

Ponadto, choć w różnym stopniu, biorą udział w syntezie białek i wpływają na stan gospodarki glukozowo-insulinowej. Oddziałują również na ciśnienie krwi i regulują enzymy.

 

ZOBACZ: Mają kolor złota i są równie cenne dla zdrowia. Kiedyś królowały w Polsce

 

Wachlarz ich możliwości jest spory, a niedobór tych mikroelementów może przekładać się na drganie powieki. Inne objawy to skurcze, poczucie osłabienia czy dekoncentracja. Często pojawia się także uciążliwe kołatanie serca.

 

Nie należy też ignorować roli zaopatrzenia swojego ciała w witaminę B12, D oraz żelazo. Ich brak może również dawać objawy związane z oczami. Na przykład, niedobory żelaza mogą prowadzić do niedokrwistości, a ta z kolei powoduje niekontrolowane skurcze mięśni.

Równowaga elektrolitowa. Nie da się przecenić jej znaczenia

Należy mieć świadomość, że codzienne wybory żywieniowe wpływają na stan minerałów w organizmie. Warto przypomnieć, że spożywanie nadmiernych ilości kofeiny mocno wpływa na wydalanie elektrolitów. Podobnie działa alkohol, który bywa również odpowiedzialny za ubytek witamin. Z kolei palenie papierosów utrudnia wchłanianie wapnia.

 

Aby zapewnić ciału magnez, warto spożywać orzechy, pełnoziarniste produkty i szpinak. Potas znajduje się zaś w bananach, pomidorach czy ziemniakach. Bogate w wapń są między innymi produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał i ryby z ościami, a także rośliny kapustne i strączkowe.

 

ZOBACZ: Przełom w badaniach. Ten naturalny środek odwraca objawy Alzheimera

 

Wszystkie te mikroelementy można również suplementować. Należy jednak pamiętać o odpowiednich dawkach, aby nie przekroczyć zalecanej normy.

 

Niezwykle ważne jest również odpowiednie nawodnienie, które pozwala uzupełnić brakujące minerały.

Groźne choroby związane z drgającą powieką

Niestety, drgająca powieka bywa zwiastunem poważniejszych chorób. Może wskazywać na stwardnienie rozsiane, dystonię, chorobę Parkinsona lub zespół Tourette'a.

 

Ponadto, częstą przyczyną tego dokuczliwego objawu jest stres. Jego przewlekłe działanie na organizm może prowadzić do zaburzeń psychicznych oraz wielu chorób atakujących układ pokarmowy, sercowo-naczyniowy i odpornościowy.

 

Dlatego, jeśli czasowe niedobory zostały wykluczone, a drgająca powieka trwa tygodniami i towarzyszą jej inne objawy wyraźnego osłabienia, należy koniecznie udać się do lekarza.

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie