Panele fotowoltaiczne w zimie. Ich możliwości mogą zaskoczyć
Nadejście zimy nie oznacza przerwy w produkcji energii przez instalacje fotowoltaiczne. Wręcz przeciwnie, mogą one działać efektywnie, a ich wydajność w niższych temperaturach bywa lepsza niż w czasie np. ekstremalnych upałów, gdy ogniwa się przegrzewają i pracują mniej sprawnie. Co zrobić, by czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii cały rok?
Wydajność fotowoltaiki zależy od nasłonecznienia, kąta padania promieni słonecznych oraz temperatury otoczenia. W okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny, gdy dni są krótsze, ilość energii produkowanej przez panele spada.
Jak podaje portal KB, w najkrótszych dniach roku - w grudniu i styczniu - wydajność może obniżyć się nawet dziesięciokrotnie w porównaniu z czerwcem. W zimnej części roku wyprodukowana eko energia pokrywa około 10 proc. zapotrzebowana budynku.
Jak temperatura i opady śniegu wpływają na efektywność paneli fotowoltaicznych?
Wbrew pozorom, niższe temperatury otoczenia nie wpływają na jakość pracy paneli. W chłodniejszych warunkach ogniwa fotowoltaiczne dobrze przewodzą energię, zwiększając sprawność przekształcania światła słonecznego w prąd. Nie ulegają również przegrzaniu. To ważne, ponieważ, jak informuje portal Ekohub, każdy stopień powyżej 25 stopni Celsjusza, powoduje spadek wydajności ogniw.
ZOBACZ: Naukowcy są zgodni. Mała zmiana w stylu życia zmniejszy ryzyko zawału i udaru
Zimą istotnym problemem dla paneli jest zalegający śnieg, który ogranicza dostęp światła słonecznego. Jednak opady śniegu mogą mieć również korzystny efekt - podczas topnienia śnieg zsuwa się z powierzchni paneli, usuwając z nich zabrudzenia i tym samym poprawiając ich wydajność.
Jak wynika z analiz Ekosun, z powodu krótszego dnia, w styczniu panele mogą wyprodukować jedynie 5-10 proc. energii rocznego bilansu. Natomiast roczny uzysk energii pozwala zrównoważyć zimowe spadki dzięki nadwyżkom z lata i umowie prosumenckiej.
Jak dbać o panele zimą, aby działały sprawnie?
Aby ograniczyć spadki wydajności paneli zimą, warto zadbać o odpowiednie utrzymanie instalacji. Nie zaleca się jednak samodzielnego usuwania śniegu, ponieważ może to prowadzić do uszkodzeń powierzchni paneli. W przypadku zalegania śniegu najlepiej pozwolić mu naturalnie stopnieć i zsunąć się z modułów. Jego obecność nie wpływa negatywnie na stan techniczny ani żywotność paneli, ale nieumiejętne usuwanie pokrywy może spowodować ich zarysowanie lub inne uszkodzenia.
Na etapie instalacji warto zadbać o to, aby ustawić panele pod kątem 30-40 stopni. Dzięki temu opad sprawniej będzie spływał po roztopieniu. Istotne jest też monitorowanie instalacji w okresie zimy, aby na bieżąco oceniać ich sprawność i reagować na pojawiające się problemy.
ZOBACZ: Polacy piją te herbaty na potęgę. Są zakazane w kilku krajach
Mimo ograniczeń w okresie zimowym, fotowoltaika to całoroczna inwestycja, której efektywność należy analizować w ujęciu rocznym, a nie miesięcznym czy kwartalnym. Nadwyżki letnie z powodzeniem kompensują zimowe braki, co sprawia, że dobrze zaprojektowana instalacja jest opłacalna niezależnie od pory roku. Zwłaszcza jeśli zostanie połączona z magazynem energii i pompą ciepła.
Czytaj więcej