Lekarze ostrzegają. Nie wszystkie wigilijne potrawy powinni jeść seniorzy

Porady
Lekarze ostrzegają. Nie wszystkie wigilijne potrawy powinni jeść seniorzy
iStock
Nie wszystkie wigilijne potrawy powinny jeść starsze osoby

Wigilijny wieczór to czas rodzinnej atmosfery, prezentów i kulinarnych przysmaków. Polskie stoły w święta Bożego Narodzenia uginają się od tradycyjnych dań, które przyciągają smakiem i zapachem. Choć młodsze pokolenia bywają bardziej elastyczne w kwestii świątecznego menu, seniorzy często trzymają się tradycji. Niestety, niektóre potrawy mogą niekorzystnie wpływać na ich zdrowie.

Trudno jest lekceważyć rolę, jaką odgrywają na stołach w Wigilię tradycyjne dania. Nie można jednak nie zauważyć, że wiele charakterystycznych przysmaków jest bardzo tuczących. W pewnym momencie organizm daje znać, że kolejny kęs to nie najlepszy pomysł. Przy obfitej kolacji szczególnie seniorzy powinni mieć się na baczności.

Wigilia a problemy trawienne

Świąteczne dania są ciężkostrawne. Wiele z nich zawiera spore ilości tłuszczu, cukru lub soli, co może być wyzwaniem dla organizmu, zwłaszcza u osób starszych.

 

Jednym z przykładów jest smażony karp - tłusta ryba w panierce, która może prowadzić do wzdęć i uczucia ciężkości. Podobne problemy mogą wywołać pierogi z kapustą i grzybami, szczególnie jeśli są smażone. Kapusta, obecna również w bigosie czy krokietach, jest trudna do strawienia, a w połączeniu z grochem ryzyko dolegliwości, takich jak zaparcia, dodatkowo wzrasta.

 

ZOBACZ: Przełom w badaniach. Ten naturalny środek odwraca objawy Alzheimera

 

Zupy, choć mniej oczywiste, także mogą przysporzyć problemy. Barszcz czerwony z kalorycznymi uszkami czy grzybowa na tłustym wywarze mogą powodować zgagę i inne problemy gastryczne.

Słodycze i napoje. Niebezpieczeństwo dla cukrzyków

Desery i słodzone napoje to kolejna grupa dań, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie seniorów. Duże dawki cukru prowadzą do gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi. Jest to szczególnie groźne dla osób z cukrzycą lub z predyspozycjami do niej. 

Kompot z suszu, choć pyszny, również zawiera sporo cukru.

Naukowcy ostrzegają przed smażonym jedzeniem

Wigilijne potrawy mogą powodować nie tylko chwilowe dolegliwości, takie jak wzdęcia czy uczucie ciężkości. Długotrwałe spożywanie ciężkostrawnych i tłustych posiłków wiąże się z ryzykiem otyłości, problemów z układem krążenia oraz zaburzeniami trawienia.

 

ZOBACZ: Naukowcy są zgodni. Mała zmiana w stylu życia zmniejszy ryzyko zawału i udaru

 

Naukowcy z Hoseo University w Korei powiązali spożywanie smażonych potraw ze zwiększonym ryzykiem raka żołądka. W badaniu przeprowadzonym na grupie 5700 pacjentów z tym nowotworem wykazano, że częste spożywanie smażonych dań może być czynnikiem sprzyjającym jego rozwojowi. Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Nutrients".

Lżejsza wigilijna wieczerza. Kilka rad

Ministerstwo Zdrowia i NFZ sugerują, jak uczynić wigilijną kolację bardziej przyjazną dla zdrowia. Wskazówki obejmują:

  • zastąpienie smażenia pieczeniem,
  • unikanie panierki,
  • dodanie większej ilości warzyw do posiłków.

W przypadku tradycyjnych dań, takich jak pierogi czy ryby, kluczowy jest umiar. Dzięki temu seniorzy będą mogli cieszyć się świętami bez nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie