Gruzja oddala się od UE. Premier zawiesił rozmowy ws. członkostwa

Świat
Gruzja oddala się od UE. Premier zawiesił rozmowy ws. członkostwa
Kmu.gov.ua, CC BY 4.0 via Wikimedia Commons
Premier Gruzji zawiesił rozmowy o członkostwie w UE

Gruzja nie zamierza w ciągu najbliższych czterech lat starać się negocjować w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej. Premier kraju poinformował, że zawiesza rozmowy, nie chce także otrzymywać unijnych dotacji. W ostatnim czasie relacje władz w Tbilisi z Brukselą znacznie się pogorszyły, m.in. z racji na kwestionowanie wyniku gruzińskich wyborów parlamentarnych.

Gruzja zawiesiła do 2028 roku rozmowy z Unią Europejską o członkostwie w tej organizacji - poinformował tamtejszy premier Irakli Kobachidze, cytowany przez Reutersa. Jak dodał, rząd zdecydował się nie umieszczać tego tematu w harmonogramie obrad przez najbliższe cztery lata. Premier Gruzji podkreślił, że będzie odmawiał także jakichkolwiek dotacji z budżetu UE.

Gruzja nie chce do UE. Powodem pogarszające się stosunki z Brukselą 

Kobachidze podkreślił, że pod koniec 2028 roku Gruzja "będzie gotowa pod względem gospodarczym, by rozpocząć rozmowy o członkostwie w UE tak, by stało się to 2030 roku" - przekazał serwis NewsGeorgia. Szef rządu stwierdził, że na tym etapie rozpoczęcie negocjacji w sprawie akcesji do UE "wykorzystywane jest jako narzędzie szantażu jego kraju, co jest niedopuszczalne". Podkreślił, że równie niedopuszczalne jest postrzeganie integracji z Unią Europejską jako "miłosierdzia".

 

Decyzja została podjęta tuż po tym, jak Parlament Europejski w czwartkowej niewiążącej rezolucji wezwał do nałożenia sankcji przez Unię Europejską m.in.na gruzińskiego premiera. Odrzucił także wynik wyborów parlamentarnych w Gruzji z października i zaapelował o ich ponowne przeprowadzenie w ciągu roku.

 

ZOBACZ: Władze Azerbejdżanu protestują ws. słów Andrzeja Dudy. Polski dyplomata wezwany do MSZ

 

Wówczas europosłowie potępili także Rosję za ingerencję w proces wyborczy w Gruzji. Przestrzegli, że jeśli gruzińskie władze spróbują zdelegalizować partie polityczne, to będzie to skutkować dalszą izolacją kraju i uniemożliwi starania Gruzji o członkostwo w UE.

 

W ocenie PE gruzińskie wybory nie były ani wolne, ani uczciwe, w ich efekcie Gruzja oddala się od demokratycznej ścieżki rządów prawa, za co w pełni odpowiedzialna jest rządząca tym krajem partia Gruzińskie Marzenie.

 

"Gruzja wpisała do konstytucji przystąpienie do Unii Europejskiej jako cel, ale stosunki z Brukselą gwałtownie pogorszyły się w ostatnich miesiącach. Unia oświadczyła, kilka miesięcy temu, że wniosek akcesyjny Gruzji został zamrożony" - podsumował Reuters. 

Karolina Gawot / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie