Wiedeńskie stoiska z kiełbaskami na liście UNESCO. "Uhonorowanie tradycji"

Kultura
Wiedeńskie stoiska z kiełbaskami na liście UNESCO. "Uhonorowanie tradycji"
Pixabay.com
Wiedeńskie stoiska z kiełbaskami zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO (zdjęcie ilustracyjne)

Wiedeńskie stoiska z kiełbaskami zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. "To nie tylko miejsce kulinarnych rozkoszy, ale także żywy symbol wiedeńskiego stylu życia" - podkreśla burmistrz Wiednia Michael Ludwig.

O decyzji UNESCO poinformowały we środę władze Wiednia. W specjalnym oświadczeniu burmistrz Michael Ludwig uznał to za ogromny sukces nie tylko austriackiej stolicy, ale też osób związanych z kultywowaniem tej tradycji.

 

"Stoisko z kiełbaskami wiedeńskimi to nie tylko miejsce kulinarnych rozkoszy, ale także żywy symbol wiedeńskiego stylu życia. Uznanie go za niematerialne dziedzictwo kulturowe jest uhonorowaniem tradycji, gościnności i różnorodności naszego miasta" - podkreślił Ludwig.

 

ZOBACZ: Francuska bagietka wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO

 

W jego ocenie tytuł ten jest wyrazem uznania dla wszystkich Wiedeńczyków, "którzy swoim ciepłem i urokiem sprawiają, że kiełbasa jest czymś więcej niż tylko barem z przekąskami - miejscem spotkań, gdzie spotyka się radość życia i kultury". 

Stoiska z kiełbaskami wiedeńskimi na liście UNESCO. Mają długą historię

Wniosek do UNESCO w tej sprawie złożyło powołane w tym celu Stowarzyszenie Wiedeńskich Stoisk Wędliniarskich. Organizacja powstała w marcu, a niezbędne dokumenty przekazano w czerwcu bieżącego roku.

 

Historia wiedeńskich straganów z kiełbasą sięga czasów Cesarstwa Austro-Węgierskiego, gdy mobilne punkty gastronomiczne zapewniały źródło dochodu inwalidom wojennym. Dzięki zezwoleniu na stałą lokalizację od 1969 roku instytucja rozwijała się i kształtowała codzienne życie miasta.

 

ZOBACZ: Jedzenie frytek w Belgii na liście UNESCO. "Chodzi o sekret ich smażenia"

 

"Dla tego dziedzictwa ważne jest wymieszanie społeczne wszystkich grup wiekowych, warstw społecznych i ludności, które umożliwia wymianę społeczną i bliskość, a także życie i zachowanie wiedeńskiego humoru" - napisało w uzasadnieniu UNESCO. 

 

Lokalny portal wien.info opisuje, że do najbardziej znanych stoisk z kiełbaskami należą m.in. znajdujący się w centrum austriackiej stolicy Hoher Markt oraz Bitzinger na Albertinaplatz. Oprócz kiełbasek można kupić tam również hot-dogi, malinowe krakersy, frytyki, piwo, szampana oraz wiele innych przekąsek. 

 

Wraz ze stoiskami z wędlinami Wiedeń ma obecnie dziewięć własnych wpisów w rejestrze niematerialnego dziedzictwa kulturowego - przekazała "Kronen Zeitung". Wśród nich znajduje się m.in. procesja Neustift Hauerkrone czy wiedeńska kultura kawiarniana.

Agata Sucharska / PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie