Skład nowej Komisji Europejskiej. Parlament Europejski zagłosował

Świat
Skład nowej Komisji Europejskiej. Parlament Europejski zagłosował
PAP/EPA/RONALD WITTEK
Zagłosowano za nową Komisją Europejską

Po debacie z Ursulą von der Leyen na temat jej nowego zespołu i programu eurodeputowani przegłosowali nowy skład Komisji Europejskiej. Za przyjęciem głosowało 370 posłów, 282 było przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu.

Za składem Komisji Europejskiej głosowało 688 spośród 720 wszystkich europosłów. 370 z nich było za, 282 było przeciw, natomiast 36 wstrzymało się. Szefowa PE Roberta Metsola podpisała stosowne pismo potwierdzające wybór zespołu Ursuli von der Leyen i pogratulowała przewodniczącej KE.

Skład nowej Komisji Europejskiej. Piotr Serafin komisarzem ds. budżetu 

Przedstawiciel Polski Piotr Serafin zostanie komisarzem ds. budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej. - Jest zręcznym negocjatorem, będzie pracował z Radą i Parlamentem na rzecz budżetu, który będzie w stanie lepiej zareagować na wyzwania i zrobić to szybko - mówiła o nim Ursula von der Leyen.

 

ZOBACZ: Ursula von der Leyen w Kijowie. "Od przygotowań do zimy do pożyczek"

 

Dodała, że Polak będzie się zajmował kształtowaniem wieloletnich ram finansowych. -Bardzo często nasz budżet jest bardzo skomplikowany i finansuje to samo w różnych programach na różne sposoby, więc musimy bardziej skupić się na tym, żeby inwestować w nasze priorytety. Dlatego Piotr Serafin będzie odpowiadał za ukształtowanie naszych przyszłych wieloletnich ram finansowych - dodała. 

 

Nowa Komisja Europejska obejmie swoje obowiązki po formalnym powołaniu przez Radę Europejską 1 grudnia 2024 r. W jej skład wchodzi reprezentant każdego kraju członkowskiego.

Nowy program Komisji Europejskiej

Przed głosowaniem Ursula von der Leyen przedstawiła swój zespół i powiedziała, że wszyscy są "gotowi natychmiast zabrać się do pracy". Odniosła się do wojen toczących się na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i w niektórych częściach Afryki. Stwierdziła, że ​​"Europa musi odegrać silniejszą rolę we wszystkich tych obszarach", podkreślają, że teraz priorytetem jest bezpieczeństwo we wszystkich europejskich państwach. 

 

- Bezpieczeństwo Europy zawsze będzie priorytetem tej Komisji - dodała.

 

Podczas późniejszej debaty część posłów podkreśliła, że nowa komisja musi jak najszybciej stawić czoła najpilniejszym problemom Europy. Poruszono m.in. temat wdrożenia Zielonego Ładu, zapewnienia niezależności energetycznej oraz wojny w Ukrainie i zagrożenia ze strony Rosji.

sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie