Szwajcaria wstrzymała eksport broni do Polski. Podano powód decyzji

Świat
Szwajcaria wstrzymała eksport broni do Polski. Podano powód decyzji
SwissP Defense
Szwajcaria wstrzymała eksport broni do Polski. Mogłaby trafić do Ukrainy

Szwajcaria zakazała eksportu sprzętu wojskowego do Polski. W uzasadnieniu przekazano, że polski odbiorca "nie dotrzymał zobowiązań umownych" podjętych wobec producenta, bo zakupiona amunicja trafiła bez jego zgody do Ukrainy. Rząd szwajcarski podkreśla swoją neutralność. Eksport broni do krajów ogarniętych konfliktem zbrojnym jest niezgodny ze szwajcarskim prawem.

Rząd Szwajcarii zakazał w piątek eksportu sprzętu wojskowego do polskiego odbiorcy. Przekazano, że 645 tys. sztuk amunicji małokalibrowej produkcji szwajcarskiej miało trafić z Polski do Ukrainę - poinformowała amerykańska agencja Associated Press.

 

Władze w Bernie wszczęły dochodzenie po tym, jak raport amerykańskiego serwisu informacyjnego, Defense One, z listopada ubiegłego roku wskazał na to, że Ukraina otrzymała naboje karabinowe z pociskami przeciwpancernymi wyprodukowanymi przez SwissP Defense. Dostarczył je polski importer, firma UMO.

Szwajcaria. Wstrzymano eksport broni do Polski. "Nie dotrzymała zobowiązań"

"Śledztwo wykazało, że szwajcarski producent i polska firma podpisały umowę o sprzedaży, w której stwierdzono, że polska firma ma prawo sprzedawać szwajcarską amunicję wyłącznie w Polsce" - poinformował AP szwajcarski sekretariat stanu ds. gospodarczych, SECO.

 

Jak podała AP, dochodzenie wykazało, że firma "nie dotrzymała zobowiązań umownych" podjętych wobec szwajcarskiego producenta, ponieważ amunicja trafiła bez jego zgody na Ukrainę. Według SECO eksport do polskiej firmy zostanie zakazany, ponieważ "ryzyko przekierowania amunicji do Ukrainy jest oceniane jako zbyt wysokie".

 

ZOBACZ: Ukraina będzie atakować ATACMS. "To nie jest jakiś przełom"

 

Szwajcaria podkreśla swoją neutralność, a tamtejsze prawo zakazuje eksportu sprzętu wojskowego rodzimej produkcji do krajów ogarniętych konfliktem zbrojnym.

 

AP zwraca jednak uwagę, że Szwajcaria poparła sankcje gospodarcze Unii Europejskiej wobec Rosji. Nastąpiło to po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę 14 lutego 2022 roku.

Michał Blus / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie