Krztusiec wraca. Niemal 70-krotny wzrost zachorowań w jednym województwie
W całej Polsce odnotowano 36-krotny wzrost zachorowań na krztusiec. Największy wzrost odnotowano jednak w województwie lubelskim, gdzie chorych jest prawie 70 razy więcej niż w zeszłym roku. "To zawsze była ciężka choroba, dla wszystkich" - ostrzeżono w komunikacie NFZ.
Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie wynika, że od 1 stycznia do 15 listopada br. w woj. lubelskim na krztusiec zachorowało 677 osób. W tym samym okresie 2023 r. zanotowano 10, a w całym 2023 r. - 13 przypadków.
Magdalena Musiatowicz z lubelskiego oddziału NFZ poinformowała, że od 1 stycznia do 15 listopada br. - według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - w całej Polsce zanotowano 26 072 przypadki zachorowań na krztusiec. To niemal 3,6 raza więcej niż w 2023 r., kiedy zachorowało 738 osób.
ZOBACZ: Polacy chorują na potęgę. Rekordowe liczby przypadków
"To zawsze była ciężka choroba, dla wszystkich" - stwierdziła w komunikacie NFZ ordynator oddziału dziecięcych chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie dr n. med. Barbara Hasiec. Dodała, że krztusiec jest szczególnie niebezpieczny dla malutkich dzieci ze względu na ich budowę układu oddechowego, czyli krótkie drogi oddechowe i dużą ilość wydzieliny.
Jak rozpoznać krztusiec? Ma charakterystyczne objawy
"Choroba przebiega zdradliwie - na początku przypomina inne infekcje dróg oddechowych. Dopiero po około trzech tygodniach dochodzi to kaszlu napadowego, który także trwa kilka tygodni, a czasem dłużej" - wyjaśniła specjalistka. Dodała, że często chorują całe rodziny, zakażając się wzajemnie.
Ciężkie napady kaszlu - zakomunikował NFZ - mogą powodować niedotlenienie, które objawia się czasowym sinieniem i wymiotami mogącymi prowadzić do odwodnienia. Konsekwencją może być wystąpienie poważnych powikłań, jak: zapalenie płuc, obrzęk mózgu, krwawienie wewnątrzczaszkowe, encefalopatia niedotlenieniowa, upośledzenie umysłowe, padaczka, a nawet zgon.
ZOBACZ: Trzykrotny wzrost zachorowań na krztusiec. W aptekach brakuje szczepionek
Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania tej chorobie są obowiązkowe w Polsce szczepienia dzieci. Odporność nabyta w ten sposób z czasem maleje, dlatego dorośli - a szczególnie kobiety w ciąży i osoby starsze - powinni odnawiać je regularnie. Dr Hasiec zachęciła do konsultacji z lekarzem rodzinnym, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych szczepionkach i o harmonogramie szczepień.
Krztusiec, znany także jako koklusz lub studniowy kaszel, to zakaźna choroba bakteryjna układu oddechowego. Rozprzestrzenia się drogą powietrzno-kropelkową.
Czytaj więcej