Chmary owadów obsiadają drzewa w Polsce. W sieci pełno zdjęć

Polska
Chmary owadów obsiadają drzewa w Polsce. W sieci pełno zdjęć
ZOO Płock

Skupieniec lipowy opanowuje Polskę. Ten rodzaj pluskwiaka nazywany śródziemnomorskim po raz pierwszy pojawił się nad Wisłą około dekadę temu. Teraz jego pasożytniczą obecność na drzewach odnotowuje się niemal w całym kraju. Jego ekspansja spowodowana jest prawdopodobnie coraz cieplejszymi zimami. Problem inwazji dotyczy całej Europy.

W ostatnim czasie o pojawieniu się tych metalicznych owadów na korach drzew rosnących na terenie Płocka poinformowało w mediach społecznościowych tamtejsze zoo. 

 

"Ostatnio mieszkańcy naszego miasta i okolic z niepokojem obserwują pnie lip pokryte ogromnymi ilościami metalizujących owadów. To gatunek pluskwiaka - skupieniec lipowy - który podobnie jak wtyk amerykański przybył do nas ze strefy śródziemnomorskiej i powoli opanowuje całą Europę" - poinformowano. 

 

 

 

 

Owady żerują na  lipach i innych roślinach ślazowatych powodując deformacje liści, nekrozy i gnicie. "Ten gatunek inwazyjny całą zimę spędza na korze drzew w ogromnych grupach" - podano. 

 

To właśnie coraz cieplejsze zimy sprzyjają rozprzestrzenianiu się skupieńca. Jedynie temperatury poniżej - 15 stopni Celsjusza są w stanie wybić pasożyta. Te w Polsce w ostatnich latach są jednak rzadkością. 

Skupieniec lipowy w Polsce. Trwa inwazja owada

Skupieniec lipowy (Oxycarenus lavaterae - red.) zaczął pojawiać się w Polsce około 10 lat temu. Teraz oblepione nim pnie drzew spotkać można niemal w każdej części kraju. W ostatnim czasie sygnały o jego obecności dobiegały nie tyko z Płocka ale i ze Stargardu czy Białobrzegów.

 

Pod koniec października włodarze warszawskiej Pragi-Południe w specjalnym komunikacie uspokajali mieszkańców, że skupieniec nie stanowi zagrożenia dla ludzi. 

 

ZOBACZ: Niezwykłe narodziny pudu w Warszawie. Zoo prosi o wybranie imienia

 

"Chociaż ich masowe przeloty mogą budzić niepokój, nie stwierdzono wpływu na zdrowie ludzi. Mogą jednak być uciążliwe, wchodząc do domów i wydzielając nieprzyjemny zapach" - podano w komunikacie.

 

Dalej przekazano, że niewielki owad mierzący od 2 do 4 mm długości żeruje na lipach, ale nie tylko. "Również spotykany jest na innych gatunkach drzew. Wysysając soki z liści może prowadzić do ich deformacji, żółknięcia, a nawet przedwczesnego opadania" - poinformowano. 

 

Artur Pokorski / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie