Radosław Sikorski komentuje użycie międzykontynentalnej rakiety. "Duża eskalacja"
- Tu duża eskalacja konfliktu - powiedział Radosław Sikorski, komentując doniesienia o użyciu przez Rosję międzykontynentalnej rakiety balistycznej. - To są pociski, które normalnie przenoszą broń, wiadomo jaką - podkreślił szef polskiej dyplomacji. Minister dodał, że rozmawiał z Tomaszem Siemoniakiem o tym, w jaki sposób ćwiczyć ewentualną ewakuację.
Siły Powietrzne Ukrainy podały w czwartek, że w porannym ataku na Ukrainę Rosja użyła m.in. międzykontynentalnej rakiety balistycznej, wystrzelonej z rosyjskiego obwodu astrachańskiego. Taki pocisk ma zdolność przenoszenia ładunków jądrowych, a jego zasięg wynosi do 6000 kilometrów. Rakieta spadła w okolicach miasta Dniepr w południowo-wschodniej części Ukrainy.
Do sprawy nawiązał w czwartek podczas spotkania z mieszkańcami Chrzanowa szef polskiego MSZ i polityk KO Radosław Sikorski. - To duża eskalacja tego konfliktu, bo to są pociski, które normalnie przenoszą broń wiadomo jaką - powiedział.
Zaznaczył, że nie chce nikogo straszyć, ale - jak podkreślił - rzeczywistość jest taka, że - nawet jadąc na to spotkanie - musiał być w kontakcie z ambasadorem i zastanawiać się wraz z szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem, jak ćwiczyć ewentualną ewakuację. Zauważył, że nie bez przyczyny też myśliwce nad Polską "po nocy patrolują niebo w stanie najwyższej gotowości".
Użycie rakiety międzykontynentalnej. "Kolejny etap"
- To kolejny etap kolejnej rosyjskiej eskalacji tej okrutnej wojny przeciwko naszemu sąsiadowi - ocenił, nawiązując do użycia przez Rosję międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Sikorski zaznaczył jednocześnie, że "ma tę determinację, by tę wojnę utrzymywać jak najdalej od naszych granic".
ZOBACZ: Ukraińskie siły powietrzne: Rosja użyła pocisku międzykontynentalnego
Przypomniał ponadto, że we wtorek w Warszawie spotkali się szefowie MSZ tzw. europejskiej Wielkiej Piątki oraz szef MSZ Wielkiej Brytanii. - Powróciliśmy do kręgu decyzyjnego UE - ocenił Sikorski. Dodał, że w poniedziałek z kolei w Brukseli "walczył o to, by Węgry zdjęły weto na refundację dla Polski dwóch miliardów złotych za sprzęt, jaki Polska dostarczyła Ukrainie".
We wtorek Władimir Putin zatwierdził nowelizację doktryny nuklearnej, która przewiduje, że podstawą użycia przez Moskwę broni jądrowej byłoby "krytyczne zagrożenie" suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi i Rosji lub udostępnienie "terytorium i zasobów" do agresji na Rosję. Była to odpowiedź na niepotwierdzone dotąd oficjalnie informacje o udzieleniu przez administrację USA pozwolenia Ukrainie na wykorzystywanie broni amerykańskiej do rażenia celów w głębi Rosji.
Szef MSZ będzie dziś gościem "Debaty Gozdyry". Początek programu o 19:50.
Czytaj więcej