Już się zaczęło w Zakopanem. Policja ostrzega przed ofertami "domku na Sylwestra"

Polska Aleksandra Boryń / ab/pbi / polsatnews.pl
Już się zaczęło w Zakopanem. Policja ostrzega przed ofertami "domku na Sylwestra"
Pixabay.com
Padła ofiarą oszustwa na wynajem w Sylwestra. Policja ostrzega

23-latka trafiła na bardzo korzystną ofertę najmu domku na Sylwestra w Zakopanem. Kontakt ze sprzedającym był dobry do momentu przekazania pieniędzy. Gdy środki dotarły do sprzedającego, ten przestał odpowiadać na telefony i wiadomości, a kobieta zdała sobie sprawę, że padła ofiarą oszustwa. 23-latka straciła blisko 1000 złotych.

Atrakcyjna oferta - szczególnie w okresie świątecznym - nie zawsze oznacza, że trafił się nam złoty graal. Przeglądając internetowe ogłoszenia niejednokrotnie dajemy się skusić niską ceną, nie zwracając uwagi na możliwe zagrożenie. O tym, jak czujnym trzeba być w sieci przekonała się 23-latka.

Zakopane. Kobieta padła ofiarą oszustwa na Sylwestra

Kobieta zgłosiła się do żorskiej komendy policji, ponieważ padła ofiara oszustwa.Na jednym z portali sprzedażowych znalazła atrakcyjną ofertę wynajmu domku w Zakopanem. Początkowo kontakt ze sprzedającą był bardzo sprawny i rzeczowy. Ale do czasu.

 

ZOBACZ: Policja przez pomyłkę ostrzelała samochód. "Działania musiały być zdecydowane"

 

Gdy tylko kobieta przekazała rzekomemu wynajmującemu zaliczkę w kwocie 900 złotych kontakt natychmiast się urwał, a sprzedający przestał odpowiadać na jakiekolwiek wiadomości. 

 

Policja ostrzega, że podobne sytuacje spotykają osoby, które szukają atrakcyjnych ofert sprzedaży różnych przedmiotów w bardzo atrakcyjnych cenach. Wówczas również kontakt jest dobry tylko do momentu przekazania pieniędzy. Gdy środki trafiają do oszusta natychmiast następuje przerwanie konwersacji. 

Policja ostrzega, jak nie dać się oszukać

Służby podkreślają, że w okresie zbliżających się świąt i Nowego Roku oszustwa "na kwaterę" się nasilają, a zagrożenie jest tym większe im dłużej czekamy na korzystną ofertę last minute. Niejednokrotnie sprzedający przesyłają specjalnie przygotowane linki, za pośrednictwem których doprowadzają do wyłudzenia naszych danych, a czasem nawet utraty większej ilości oszczędności.

 

ZOBACZ: Niecodzienna akcja policjantów. "Usłyszeli ciche wołanie o pomoc"

 

Policja przypomina podstawowe zasady, którymi należy się kierować planując wypoczynek. "Zarezerwuj dziś", "mega okazja", "super oferta" - to właśnie takie slogany przyciągają naszą uwagę i usypiają czujność. Co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustwa "na kwaterę"?

  • po wybraniu obiektu należy zweryfikować, czy rzeczywiście istnieje (adres, zdjęcia w sieci, dane do kontaktu);
  • zachować ostrożność przy płatności - unikajmy zapłaty przelewem bankowym lub gotówką, lepiej skorzystać z płatności kartą oraz zachować dowód wpłaty wraz z korespondencją potwierdzającą rezerwację (email, sms itp.);
  • nie klikać w linki przesłane rzekomo od sprzedającego lub z obiektu noclegowego;
  • nie udostępniać kodów BLIK;
  • doczytać, czy przysługuje możliwość odwołania rezerwacji

Co zrobić, jeśli okaże się, że padliśmy ofiarą oszustwa "na kwaterę"? Wraz z zachowaną dokumentacją rezerwacji, korespondencją, fakturą lub fikcyjną umową wynajmu należy jak najszybciej udać się do najbliższej jednostki policji i zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie