Potężne wsparcie dla Ukrainy. Odpowiedź na "najpilniejsze potrzeby"

Świat Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Potężne wsparcie dla Ukrainy. Odpowiedź na "najpilniejsze potrzeby"
Manuel Balce Ceneta / AP
USA ogłosiły kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów. Kijów otrzyma m.in. pociski do wyrzutni rakietowej HIMARS. Szef Pentagonu potwierdził też, że Ukraina będzie mogła używać min przeciwpiechotnych.

W skład nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy wchodzą pociski do wyrzutni rakietowych HIMARS, przeciwpancerne pociski rakietowe TOW i Javelin, haubice, moździerze, drony, a także granatniki AT-4. 

 

ZOBACZ: Biden dał zielone światło na nowe uzbrojenie. Kijów zabiegał o nie od lat

 

W transzy znajduje się również sprzęt chroniący przed zagrożeniami nuklearnymi, radiologicznymi, biologicznymi i chemicznymi. Jak podkreślono, pakiet odpowiada na "najpilniejsze potrzeby" Ukrainy, a jego wartość wyceniono na 275 mln dolarów

Amerykańska pomoc dla Ukrainy przyśpiesza. Kolejny pakiet i kolejna zgoda

Na liście nie znalazły się miny przeciwpiechotne, ale szef Pentagonu Lloyd Austin potwierdził doniesienia, że USA pozwoliły Ukrainie na ich wykorzystanie. - Ukraina potrzebuje narzędzi, które mogą pomóc spowolnić działania Rosjan - zaznaczył, cytowany przez AP. 

 

Podkreślił również, że miny, które w przyszłości ma otrzymać Kijów, nie będą stanowić w przyszłości zagrożenia dla cywilów. - Miny, które zamierzamy im dostarczyć, to miny, które nie są trwałe. Możemy kontrolować, kiedy się aktywują i kiedy ulegają samozniszczeniu, co ostatecznie czyni je znacznie bezpieczniejszymi niż te, które Ukraina tworzy samodzielnie - przekazał. 

 

ZOBACZ: Zełenski po rozmowie z Tuskiem. Będzie nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy

 

Jak ocenia AP, prezydent USA Joe Biden śpieszy się z pomocą dla Ukrainy, aby zdążyć przed przejęciem urzędu przez prezydenta elekta Donalda Trumpa. Najnowsza transza broni pojawia się również w momencie, gdy rosną obawy o eskalację konfliktu, ponieważ Rosja próbuje zyskać jak największą pozycję negocjacyjną na wypadek, gdy nowy przywódca USA zażąda zakończenia konfliktu. 

 

Świadczy o tym również fakt, że USA wydały długo wyczekiwaną przez Ukraińców zgodę na wystrzelenie pocisków ATACMS w głąb Rosji. Zasięg tej broni wynosi do 300 km i pozwoli na skuteczniejsze bronienie się przed atakami, rozbrajając broń wycelowaną w terytorium Ukrainy. 

 

W ślad Stanów Zjednoczonych idą inni sojusznicy. Pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy zapowiadają również Niemcy, które mają przekazać m.in. 47 transporterów opancerzonych odpornych na miny, cztery samobieżne haubice Panzerhaubitzen 2000 z częściami zamiennymi i ponad 40 tysięcy sztuk amunicji oraz osiem sztuk karakali. Z kolei według nieoficjalnych doniesień mediów zgodę na ataki w głąb Rosji pociskami dalekiego zasięgu Storm Shadow miały wydać Wielka Brytania oraz Francja

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie