Naukowcy nie mają wątpliwości. Jedz to warzywo, a uchronisz się przed zawałem

Porady
Naukowcy nie mają wątpliwości. Jedz to warzywo, a uchronisz się przed zawałem
Pixabay
Czosnek jest mało doceniany, a ma niesamowite właściwości

Doskonale znany, a chyba za mało doceniany. Tak można opisać czosnek. Znane są jego właściwości pomagające w walce z grypą i przeziębieniem. Nie każdy jednak wie, że spożywanie tego warzywa może przynieść ogromne korzyści dla serca. Biorąc pod uwagę skalę problemów z układem sercowo-naczyniowym, warto włączyć je do swojej diety, by wydłużyć życie.

Specjaliści od lat alarmują, że choroby sercowo-naczyniowe odpowiadają za 37 proc. zgonów w Polsce (dane Głównego Urzędu Statystycznego). Eksperci zalecają zdrowy tryb życia, którego jednym z kluczowych elementów jest dieta oparta na wartościowych składnikach. Wśród nich istotne miejsce zajmuje czosnek.

Mniej znane działanie czosnku. Ogranicza ryzyko zawału

Nad korzyściami ze spożywania tego warzywa pochylili się badacze z Aga Khan University w pakistańskim Karaczi. Wyniki ich badań opublikowano w magazynie "Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine". Naukowcy doszli do wniosku, że czosnek odgrywa pozytywną rolę w regulacji profilu lipidowego. Regularne spożywanie czosnku może obniżyć poziom cholesterolu o 12 proc., a trójglicerydów - o 17 proc.

 

Kolejną zaletą jest dobry wpływ na kontrolę ciśnienia krwi. Zawartość siarkowodoru i allicyny w czosnku pozwala organizmowi rozszerzać naczynia krwionośne oraz ograniczać działanie angiotensyny II (hormonu wpływającego na ciśnienie krwi).

 

ZOBACZ: Ta przyprawa spowalnia proces starzenia. Każdy ma ją w swojej kuchni

 

Autorzy badań wskazywali też na eksperymenty dotyczące pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, u których stosowano tabletki zawierające proszek czosnkowy. Analizowano, jak kształtowało się ryzyko wystąpienia rozległego zawału serca lub nagłej śmierci w ciągu dekady. Dwunastomiesięczna kuracja sprawiła, że ryzyko sercowo-naczyniowe u mężczyzn zmniejszyło się 1,5-krotnie, a u kobiet zredukowało się o 1,3 raza.

 

Co sprawia, że takie zagrożenie maleje? Wspomniany wpływ na cholesterol. Okazało się, że poziom jego "złej" odmiany (LDL) był znacząco zredukowany.

Dobry na serce i nowotwory

Nie można co prawda traktować tego warzywa jako lekarstwa czy głównego środka terapeutycznego w przypadku chorób sercowo-naczyniowych. Jednak jako suplement np. medykamentów obniżających poziom lipidów czosnek odznacza się pożytecznym działaniem – podkreślają naukowcy z Aga Khan University.

 

ZOBACZ: Polacy piją te herbaty na potęgę. Są zakazane w kilku krajach

 

Specjaliści z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) podkreślają, że czosnek w ilościach typowych dla codziennej diety jest bezpieczny dla większości osób. Ostrzegają jednak, by nie łączyć go z niektórymi lekami bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zwracają także uwagę, że oprócz korzyści dla serca, czosnek może obniżać ryzyko wystąpienia nowotworów przewodu pokarmowego.

 

Podobne wnioski wysnuli naukowcy z chińskiego Sun Yat-sen University w Guangzhou. W artykule opublikowanym w czasopiśmie "Foods" wskazywali na skuteczność czosnku i jego składników aktywnych w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, żołądka czy płuc.

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie