Putin zdecydował. Rosja z nową doktryną nuklearną

Świat Polsatnews.pl
Putin zdecydował. Rosja z nową doktryną nuklearną
Vyacheslav Prokofyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Putin podpisał nowelizację doktryny nuklearnej

Władimir Putin zatwierdził znowelizowaną doktrynę nuklearną, zgodnie z którą "krytyczne zagrożenie" suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi i Rosji może stanowić podstawę do użycia broni jądrowej. Dokument jest podstawą polityki prowadzonej przez Rosję w dziedzinie odstraszania nuklearnego.

Dokument, który został podpisany przez Władimira Putina opublikowano na oficjalnej stronie Kremla we wtorek chwilę po godz. 11 czasu lokalnego.

 

"W celu usprawnienia polityki Federacji Rosyjskiej w zakresie odstraszania nuklearnego postanawiam: 1. Zatwierdzić załączone podstawy polityki państwa Federacji Rosyjskiej w dziedzinie odstraszania nuklearnego" - napisano w doktrynie, która zaczęła obowiązywać z dniem złożenia podpisu przez prezydenta.

Rosja. Putin podpisał nowelizację doktryny nuklearnej

Propagandowa rosyjska agencja Tass podkreśla, że "podstawową zasadą doktryny jest to, że broń jądrowa to ekstremalny środek ochrony suwerenności kraju", ale "w związku z pojawieniem się nowych zagrożeń i ryzyka militarnego" Rosja była zmuszona wprowadzić nowelizację dokumentu, który pozwala na użycie broni jądrowej.

 

Wśród zmian jest m.in. rozszerzona kategoria państw i sojuszy wojskowych, wobec których może być stosowana doktryna odstraszania. Znaczną nowelizacją jest również zapis mówiący o tym, że agresja ze strony jakiegokolwiek państwa nienuklearnego, ale z udziałem lub wsparciem państwa nuklearnego, będzie uważana za wspólny atak na Federację Rosyjską.

 

ZOBACZ: Rosjanie użyli zakazanej broni na froncie. Organizacja alarmuje

 

Ministerstwo Obrony Narodowej umieściło również przepis wedle, którego Rosja może użyć broni nuklearnej w przypadku "zagrożenia dla jej suwerenności, ataku na Białoruś, masowego wystrzelenia samolotów wojskowych, pocisków manewrujących, dronów i innych statków powietrznych, które przekroczą granice Rosji".

 

"Agresja któregokolwiek państwa wchodzącego w skład koalicji wojskowej przeciwko Rosji lub jej sojusznikom jest uważana za agresję tej koalicji jako całości" - czytamy.

Dekret odstraszania nuklearnego. Rosja wprowadziła zmiany

Jednocześnie zaznaczono, że odstraszanie potencjalnego wroga od agresji na Rosję i jej sojuszników jest jednym z najwyższych priorytetów państwowych.

 

W doktrynie znalazły się również zapisy mówiące, w jakim celu stosuje się odstraszanie nuklearne. Jest to m.in. utrzymanie potencjału sił jądrowych na poziomie wystarczającym do odstraszania nuklearnego, a także zapewnienie potencjalnego przeciwnika o nieuchronności odwetu w przypadku planowania ataku na Rosję.

 

ZOBACZ: Zmasowane uderzenie Rosjan na Ukrainę. "Prawdziwa odpowiedź Putina"

 

Istotą dokumentu jest ponadto "niepewność potencjalnego wroga co do skali i miejsca użycia sił jądrowych". 

 

Poprzednia wersja doktryny nuklearnej została zatwierdzona w czerwcu 2020 roku. Wówczas była to pierwsza nowelizacja dokumentu, który został przyjęty 10 lat wcześniej.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie