Zmutowany wirus w ściekach. Pilny apel GIS do rodziców
W warszawskich ściekach wykryto zmutowanego wirusa polio - poinformował Główny Inspektor Sanitarny. - Apelujemy do personelu medycznego oraz rodziców i opiekunów dzieci o uzupełnienie brakujących szczepień - powiedział dr Paweł Grzesiowski. Inspektorat zarządził rozszerzenie badań ścieków na terenie stolicy.
W listopadzie 2024 r. w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie ujawniono obecność wirusa polio typu 2 - przekazał w poniedziałek Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski.
To szczep, który może wywołać poliomyelitis, znaną także jako choroba Heinego-Medina, ostre zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, nagminne porażenie dziecięce.
GIS. Wykryto wirusa polio typu 2
Jak podkreślono, wykrycie wirusa nie świadczy o zachorowaniach wśród ludzi. GIS musi jednak podjąć działania zapobiegawcze, zgodnie z wytycznymi WHO. Paweł Grzesiowski przypomniał, że podobne zdarzenia miały miejsce w ostatnim czasie w Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.
ZOBACZ: GIS alarmuje ws. partii jaj. Na skorupach wykryto salmonellę
- Apelujemy do personelu medycznego oraz rodziców i opiekunów dzieci, które nie zostały zaszczepione lub nie ukończyły pełnego cyklu szczepień przeciw poliomyelitis, o uzupełnienie brakujących szczepień. Szczepienie jest nieodpłatne dla wszystkich osób do 19. roku życia. Szczepienia wykonywane są przy użyciu szczepionki inaktywowanej (IPV), która jest skuteczna i bezpieczna - powiedział Główny Inspektor Sanitarny.
GIS. Rozszerzono badania ścieków w Warszawie
Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła działania mające na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa polio. Między innymi rozszerzono badania ścieków na terenie Warszawy, oszacowano grupę dzieci niezaszczepionych przeciwko poliomyelitis na terenie miasta, zaktualizowano stany magazynowe szczepionek przeciwko poliomyelitis.
ZOBACZ: Mąka skażona groźną toksyną. GIS ostrzega
Jak informuje GIS, szkoły aktywnie włączyły się do akcji informacyjnej, przekazując rodzicom w dziennikach elektronicznych informacje o poliomyelitis oraz konieczności uzupełnienia szczepień.
Ostatnie dwa zachorowania w Polsce odnotowano w 1982 r. i 1984 r. - przypomina GIS. - Jednak ze względu na występowanie przypadków tej choroby w Azji i Afryce, prowadzony jest ciągły nadzór nad przypadkami porażeń wiotkich oraz badania ścieków komunalnych pod kątem występowania wirusów poliomyelitis - powiedziała prof. Iwona Paradowska Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny PIB.
"Sporadycznie w toku tych badań wykrywane są zmutowane formy wirusa, które nie stanowią zagrożenia dla osób zaszczepionych, ale mogą być niebezpieczne dla osób nieposiadających odporności poszczepiennej" - czytamy na stronie GIS.
Czytaj więcej