Apel o przygotowania na ekstremalne sytuacje. Kraje NATO radzą, jak przetrwać wojnę
Kraje skandynawskie zaapelowały do obywateli o przygotowanie się na ekstremalne sytuacje. Wydano tam specjalne broszury, w których ostrzeżono o braku prądu, wody czy żywności. Szwedzka ulotka pod tytułem "Jeśli nadejdzie kryzys lub wojna" radzi, aby gromadzić zapasy żywności i środki sanitarne. Podobne działania podjęły rządy Norwegii i Finlandii.
Szwecja, Finlandia oraz Norwegia zaktualizowały wytyczne dla swoich obywateli dotyczące przetrwania ewentualnej wojny - przekazało CNN. Kraje przygotowały specjalne broszury, które skierują do milionów gospodarstw domowych.
Z rozesłanych instrukcji obywatele będą mogli się dowiedzieć co zrobić, aby przygotować się na skutki konfliktu zbrojnego. Plany zakładają przerwy w dostawach prądu, wody, czy utrudnienia w dostępie do żywności.
ZOBACZ: Skandynawowie ostrzegają obywateli. Wiceszef MON Cezary Tomczyk: Nie chcę straszyć, ani uspokajać
Wśród zaleceń podano: gromadzenie zapasów wody butelkowanej, środków sanitarnych, a także przygotowanie miejsca pod uprawy żywności w domu. Władze zadbały także o wskazówki dla rodziców i opiekunów, wskazały, aby zgromadzić zapasy pieluch, leków i żywności dla niemowląt, a także wyjaśniły, jak je należycie przechowywać.
"Stan świata drastycznie się pogorszył". Ostrzeżenia przed konfliktem
Według Szwedzkiej Agencji ds. Sytuacji Kryzysowych rząd tego kraju roześle broszury pt. "Jeśli nadejdzie kryzys lub wojna" do pięciu milionów gospodarstw domowych w ciągu dwóch tygodni, rozpoczynając akcję 18 listopada.
ZOBACZ: Gen. Kraszewski o zgodzie USA. Wskazał, jak to może wpłynąć na wojnę
Będzie to już piąta wersja szwedzkiej broszury na wypadek konfliktu zbrojnego wydana od czasów II wojny światowej. Tym razem nacisk nałożono na "odpowiednie przygotowanie" do konfliktu, w związku z czym w broszurze zamieszczono wskazówki dotyczące ewakuacji, tamowania krwawienia, radzenia sobie z lękiem, przygotowania na wypadek zagrożenia ze strony zwierząt domowych, sposobu rozmowy z dziećmi o kryzysie i wojnie. Skonstruowane zalecenia dostępne są też do pobrania w wersji internetowej.
"Stan świata drastycznie się pogorszył w ostatnich latach. W naszym sąsiedztwie toczy się wojna. Ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz powszechniejsze. Groźby terrorystyczne, cyberataki i kampanie dezinformacyjne są wykorzystywane do osłabiania nas i wywierania na nas wpływu" - powiadomiła w poniedziałek szwedzka agencja.
"Aby stawić opór tym zagrożeniom, musimy być zjednoczeni i wziąć odpowiedzialność za nasz kraj. Jeśli zostaniemy zaatakowani, każdy musi pomóc bronić niepodległości Szwecji i naszej demokracji. Budujemy odporność każdego dnia - razem" - dodała.
Kraje NATO szykują się na wojnę. Radzą obywatelom, jak się przygotować
Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Finlandii opublikowało w poniedziałek nowe porady, z których obywatele mogą się dowiedzieć, jak przygotować się na długie przerwy w dostawie prądu, przerwy w dostawie wody, zakłócenia w telekomunikacji, ekstremalne zjawiska pogodowe i konflikty zbrojne.
Norwegowie również otrzymali niedawno broszurę wzywającą ich do przygotowania się do samodzielnego radzenia sobie w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych, wojny i innych zagrożeń.
ZOBACZ: Ukraiński dyplomata o planach Trumpa ws. wojny. "Dłużej niż 24 godziny"
Finlandia i Szwecja dołączyły do NATO w przeciągu ostatnich dwóch lat – po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Od tamtego czasu wzmacniają swoje środki bezpieczeństwa.
Przytoczone kraje nie są jedynymi członkami sojuszu, które zdecydowały się na aktualizację swoich wskazówek na czas kryzysu. Podobne broszury na początku tego roku rozesłali do swoich obywateli Dania.