Zła wiadomość dla posiadaczy pieców na gaz i olej. To koniec wsparcia

Biznes
Zła wiadomość dla posiadaczy pieców na gaz i olej. To koniec wsparcia
Pixabay
Ulga termomodernizacyjna. Nie obejmie posiadaczy pieców na gaz i olej

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało nowy projekt dotyczący ulgi termomodernizacyjnej. Proponowane zmiany mocno stawiają na nowoczesne i zielone technologie. Niezadowoleni z tych zmian będą posiadacze pieców gazowych i olejowych. Te bowiem mają zostać wykluczone z listy, co uniemożliwi zaoszczędzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ulga termomodernizacyjna dotyczy wydatków związanych ze zwiększeniem efektywności dostaw ciepła do domu. Cieszy się sporym zainteresowaniem właścicieli domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, skorzystanie z niej pozwala na odliczenie ponad 50 tysięcy złotych na osobę, a dla małżeństw łącznie - 106 tysięcy złotych.

Ulga termomodernizacyjna. Złe informacje dla posiadaczy tych pieców

Proponowane zmiany wykluczą część beneficjentów. Zgodnie z projektem resortu rozwoju, ulga nie będzie dotyczyć zakupu oraz instalacji:

  • kotłów olejowych, 
  • kotłów gazowych, 
  • zbiorników na gaz lub olej,
  • przyłączenia do sieci gazowej.

ZOBACZ: Duże zmiany w cenie węgla. Polacy ruszyli do zakupu

 

Sytuacja ma związek z unijną dyrektywą EPBD dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków. Jej celem jest poprawa efektywności energetycznej. Jak wskazuje resort rozwoju, jeden z artykułów dyrektywy głosi, że członkowie UE nie będą udzielać "żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed 2025 r.". 

 

Dla niektórych posiadaczy domów może to być niedogodność, bowiem dotychczas mieli oni możliwość odliczenia od podatku zarówno samego pieca, jak i usług jego montażu.

Piece gazowe wypadają. Będą za to ulgi na magazyny energii

Zmiany przewidują też rozszerzenie grona beneficjentów ulgi. Na liście mają się znaleźć mikroinstalacje wiatrowe oraz magazyny energii i ciepła. Argumentuje się to między innymi poprawą lokalnego bezpieczeństwa energetycznego i chęcią rozwijania energetyki prosumenckiej.

 

ZOBACZ: Nie uwierzysz, co pobiera najwięcej prądu w domu. Błyskawicznie podbija rachunek

 

Resort wskazuje, że magazynowanie energii w świetle rosnącej liczby instalacji fotowoltaicznych, pozwoli domostwom na autokonsumpcję, co poprawi poziom zużycia odnawialnych źródeł energii.

 

A zatem proponowane zmiany uwzględniają rozwiązania bardziej "zielone" niż olejowe czy gazowe piece.

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna przewiduje korzyści finansowe w przypadku np. zamiany źródeł energii na odnawialne lub zastosowania wysokosprawnej kogeneracji. Odliczyć od podatku można także koszty związane z przyłączeniem do scentralizowanego źródła ciepła, a także z rozwiązaniami, które mniej absorbują energię podczas ogrzewania.

 

ZOBACZ: Ceny energii. Prąd w Polsce jednym z najdroższych w Europie

 

Podstawą do ulgi jest przedstawienie faktury wystawionej przez czynnego płatnika VAT. Ponadto wydatków na termomodernizację nie można odliczać dłużej niż sześć lat od poniesienia pierwszych kosztów. W rozliczeniu uwzględnia się zarówno kwoty zapłacone za materiały budowlane i urządzenia, jak i szereg usług.

 

Zmiany w rozwiązaniu miałyby wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie