Wołodymyr Zełenski: Rakiety przemówią same za siebie
- Ataków nie dokonuje się słowami. Takich rzeczy się nie ogłasza. Rakiety przemówią same za siebie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wcześniej media przekazały, że administracja Joe Bidena dała zielone światło na użycie przez Ukrainę amerykańskiej broni dalekiego zasięgu, która może uderzać w głąb Rosji.
- Dziś wiele mediów podaje, że otrzymaliśmy pozwolenie na podjęcie odpowiednich działań. Ale ataków nie dokonuje się słowami. Takich rzeczy się nie ogłasza. Rakiety przemówią same za siebie - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu.
O zniesieniu ograniczeń ws. ATACMS poinformowała w niedzielę wieczorem agencja Reutersa oraz amerykańskie media.
Reakcja Rosji. "Bezpośredni udział krajów NATO"
Do sprawy odniosła się rzecznika MSZ Rosji Marija Zacharowa.
- Putin wypowiadał się już na temat decyzji o wystrzeleniu zachodnich rakiet dalekiego zasięgu na terytorium Rosji - powiedziała cytowana przez agencję TASS.
ZOBACZ: Media: USA zniosły ograniczenia. Ukraina może uderzać w głąb Rosji
Rzeczniczka MSZ Rosji nawiązała do wypowiedzi, w której stwierdził, że dla Moskwy będzie to "bezpośredni udział" krajów NATO w wojnie w Ukrainie, twierdząc, że "zmieni to zasadniczo istotę, naturę konfliktu".
- Będzie to oznaczać, że kraje NATO, USA i państwa europejskie walczą z Rosją - powiedział wówczas rosyjski prezydent.
Sikorski: Biden odpowiedział w języku Putina
Doniesienia w tej sprawie skomentował też szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. "Prezydent Biden odpowiedział w języku, który Władimir Putin rozumie" - oznajmił.
Jak dodał, "ofiara agresji ma prawo się bronić. Siła odstrasza, słabość prowokuje".
ZOBACZ: Władimir Putin porozmawia z Donaldem Trumpem? Kreml: Czysta fikcja
Podobny komentarz zamieścił wiceszef obrony narodowej. "Rosja zna tylko jeden język - język siły. Bardzo dobra decyzja Prezydenta USA" - napisał Cezary Tomczyk.
Czym są pociski ATACMS?
ATACMS to amerykański system rakietowy ziemia-ziemia, opierający się na (napędzanych paliwem stałym) pociskach balistycznych bardzo krótkiego zasięgu. Jest zaliczany do broni precyzyjnego rażenia. Ich zasięg ma wynosić do 300 km.
Pierwsze rakiety ATACMS, w tym przypadku średniego zasięgu trafiły po raz pierwszy na Ukrainę jesienią ubiegłego roku. Pociski miały zasięg około 160 kilometrów i zawierały subamunicję kasetową. Pierwsze użycie zostało potwierdzone 17 października.
Zdaniem ekspertów przekazanie rakiet ATACMS o zwiększonym zasięgu da Ukraińcom możliwość przeprowadzania uderzeń przeciwko krytycznym celom, jakim są m.in. lotniska, baterie obrony powietrznej, centra łączności i centra dowodzenia.
Czytaj więcej