Zgoda na ataki w głąb Rosji. Moskwa zabrała głos

Świat Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Zgoda na ataki w głąb Rosji. Moskwa zabrała głos
Vyacheslav Prokofyev/AP
Moskwa reaguje na doniesienia o zgodzie USA na uderzenia ATACMS w głąb Rosji

Moskwa odpowiada na doniesienia ws. zezwolenia dla Ukrainy na uderzenia ATACMS w głąb Rosji. - Putin wypowiadał się już na temat decyzji o wystrzeleniu zachodnich rakiet dalekiego zasięgu na terytorium Rosji - przekazała rzeczniczka MSZ Rosji Marija Zacharowa nawiązując do jego wypowiedzi o "zaangażowaniu NATO w wojnę".

O zniesieniu ograniczeń ws. ATACMS poinformowała w niedzielę wieczorem agencja Reutersa oraz amerykańskie media. Do sprawy odniosła się rzecznika MSZ Rosji Marija Zacharowa

 

- Putin wypowiadał się już na temat decyzji o wystrzeleniu zachodnich rakiet dalekiego zasięgu na terytorium Rosji - powiedziała cytowana przez agencję TASS. 

Decyzja USA ws. ataków ATACMS. Moskwa komentuje

Rzeczniczka MSZ Rosji nawiązała do wypowiedzi Władimira Putina, w której stwierdził, że dla Moskwy będzie to "bezpośredni udział" krajów NATO w wojnie w Ukrainie, twierdząc, że "zmieni to zasadniczo istotę, naturę konfliktu".

 

- Będzie to oznaczać, że kraje NATO, USA i państwa europejskie walczą z Rosją - powiedział wówczas rosyjski prezydent.

 

ZOBACZ: "Odpowiedział w języku, który Putin rozumie". Szef MSZ o decyzji USA

 

Sprawę skomentował również Władimir Dżabarow, pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Międzynarodowych Rady Federacji.


- To bardzo duży krok w kierunku rozpoczęcia trzeciej wojny światowej, a Amerykanie zrobią to rękami odchodzącego starca, który za dwa miesiące nie będzie już za nic odpowiedzialny - podkreślił, cytowany przez agencję TASS.

Czym są pociski ATACMS?

ATACMS to amerykański system rakietowy ziemia-ziemia, opierający się na (napędzanych paliwem stałym) pociskach balistycznych bardzo krótkiego zasięgu. Jest zaliczany do broni precyzyjnego rażenia. Ich zasięg ma wynosić do 300 km

 

ZOBACZ: Władimir Putin ostrzega: To oznaczałoby wojnę z NATO

 

Pierwsze rakiety ATACMS, w tym przypadku średniego zasięgu trafiły po raz pierwszy na Ukrainę jesienią ubiegłego roku. Pociski miały zasięg około 160 kilometrów i zawierały subamunicję kasetową. Pierwsze użycie zostało potwierdzone 17 października.

 

Zdaniem ekspertów przekazanie rakiet ATACMS o zwiększonym zasięgu da Ukraińcom możliwość przeprowadzania uderzeń przeciwko krytycznym celom, jakim są m.in. lotniska, baterie obrony powietrznej, centra łączności i centra dowodzenia.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie