Mają kolor złota i są równie cenne dla zdrowia. Kiedyś królowały w Polsce
Mirabelka to niewielka, żółta śliwka, o której w Polsce niemal zapomniano. Kiedyś, szczególnie w mniejszych miejscowościach, można było spotkać ją na każdym kroku, ponieważ rosła dziko obok domów, przy drogach, a nawet w lesie. Dziś jest to owoc rzadko spotykany w naszym regionie geograficznym, mimo że każdego roku na świecie zbiera się ponad 20 tys. ton mirabelek.
Znana także jako śliwka żółta, mirabelka ma owoce o średnicy około trzech centymetrów i dużą pestkę, którą łatwo oddzielić od słodkiego miąższu. Smakuje wyśmienicie, a jej spożywanie korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie.
Historia i charakterystyka mirabelek
Pochodząca z Azji mirabelka trafiła do Europy prawdopodobnie w XIII wieku za sprawą francuskiego hrabiego René-le-Bon, który wprowadził ją do Lotaryngii. To tam rozpoczęto szeroką uprawę tej rośliny, a owoc zyskał status jednego z symboli tego regionu.
Mirabelka jest podgatunkiem śliwy domowej, należącym do rodziny różowatych. Rośnie jako niski krzew lub małe drzewko o drobnych liściach i białych kwiatach, które kwitną w kwietniu.
ZOBACZ: Tych warzyw lepiej nie łącz ze sobą. Tracą cenne właściwości
Często mylona ze śliwą wiśniową, różni się od niej smakiem oraz konsystencją owoców. Jej kwiaty mają intensywny zapach, a choć nie charakteryzują się wysoką wydajnością miodową, pszczoły chętnie je odwiedzają.
Aktualnie na terenie kraju można spotkać odmianę Flotową i mirabelkę z Nancy. Pierwsza jest sprowadzona z Austrii, a jej owoce (słodko-kwaśne) mają żółty kolor z białym nalotem. Z kolei druga odmiana pochodzi z Lotaryngii. Ma złocistożółte owoce z czerwonym rumieńcem.
Bogactwo witamin i minerałów w małym owocu
Jak informuje USDA National Nutrient Database for Standard Reference, mirabelka (60 kcal w 100 g) zawiera:
- białko – 0,7 g,
- błonnik – 2,4 g,
- tłuszcz – 0,2 g,
- węglowodany – 13 g.
ZOBACZ: Najzdrowsze mięso przy chorobach serca. Konkurencja daleko w tyle
Oprócz tego mirabelki są pełne minerałów i witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są to m.in.:
- składniki mineralne – potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, beta-karoten, miedź,
- witaminy – C, E, A, B.
Warto pamiętać, aby umiarkowanie spożywać mirabelki. Zawierają w sobie sorbitol i pektyny, które działają przeczyszczająco.
Mirabelka to skarb dla zdrowia
Zgodnie z badaniem "A systematic review on the health effects of plums" z 2016 roku, mirabelka ma wszechstronne właściwości prozdrowotne. Jej spożycie:
- wspomaga odchudzanie,
- przeciwdziała miażdżycy,
- poprawia krążenie krwi,
- zmniejsza reakcje alergiczne na pyłki,
- niszczy wolne rodniki, chroniąc przed nowotworami i opóźniając procesy starzenia,
- łagodzi stany zapalne,
- reguluje pracę jelit i układu trawiennego.
Do czego można wykorzystać smaczne mirabelki? Doskonale nadają się na przetwory, takie jak powidła, dżemy i kompoty. Można przygotować z nich także nalewki, syropy i marynaty, a także dodać je do mięs i ciast jako słodko-kwaśny akcent.
Czytaj więcej