Polskie uzdrowisko jednym z najpiękniejszych w Europie. Tłumy turystów

Polska
Polskie uzdrowisko jednym z najpiękniejszych w Europie. Tłumy turystów
Wikimedia Commons

Świeradów-Zdrój to znany i ceniony kurort z historią sięgającą XVII wieku. Słynął jako miejsce wypoczynku i poprawy zdrowia. Szlachta, bogaci kupcy i mieszczanie przyjeżdżali do "Uzdrowiskowej Perły Karkonoszy", aby leczyć choroby układu krążenia i reumatyzm. Okolica, obfitująca w borowiny wykorzystywane do okładów oraz bogata w źródła wód mineralnych, sprzyjała poprawie zdrowia.

Miasto znajduje się w województwie dolnośląskim, w paśmie Sudetów (Góry Izerskie), tuż przy granicy z Czechami i Niemcami. Liczy niespełna pięć tysięcy mieszkańców, jednak przez cały rok przyciąga turystów, w szczególności z sąsiadujących krajów.

 

Bliskość gór, unikalna roślinność oraz trzy rzeki - Czarny Potok, Strużyna i Kwisa - tworzą tu niepowtarzalny mikroklimat. Historia Świeradowa sięga XVI wieku, kiedy było jeszcze miastem niemieckim. Po odkryciu bogatych złóż mineralnych w XVII wieku, miasto zaczęło zyskiwać reputację uzdrowiska.

Świeradów-Zdrój. Uzdrowiskowa Perła Karkonoszy

Począwszy od XIX wieku, Świeradów-Zdrój stał się popularnym miejscem odwiedzin europejskiej elity. Dla osób pragnących poprawić stan zdrowia dostępne są kąpiele mineralne, inhalacje i różnorodne zabiegi. Miasto to jednak nie jest wyłącznie uzdrowiskiem - także osoby zdrowe i aktywne znajdą tu wiele atrakcji.

 

ZOBACZ: Dlaczego seniorzy powinni grać w gry? Zaskakujące badania

 

Turystyka piesza i rowerowa w Dolnym Śląsku od lat stoi na wysokim poziomie. Ścieżki i szlaki turystyczne są dobrze oznakowane i zabezpieczone, a rower można łatwo wypożyczyć. Kolejka gondolowa to atrakcja dla całej rodziny, a otwarty w 2021 roku "Sky Walk" przyciąga corocznie liczne tłumy turystów. Ścieżka jest zawieszona na wysokości ponad 60 metrów, a jej długość to 3 kilometry.

Coś dla zdrowia i dla ducha

To malownicze miasto zachwyca również swoją architekturą. Na każdym kroku można podziwiać odrestaurowane wille i chatki. Zmodernizowany w 2014 roku deptak uzdrowiskowy to doskonałe miejsce na relaks oraz smakowanie regionalnych potraw w licznych restauracjach.

 

Na ulicy Zdrojowej znajdują się poidełka - źródełka z wodą mineralną, które są wyjątkowym osiągnięciem inżynieryjnym, ponieważ działają bez elektrycznych pomp.

 

Na oficjalnej stronie Świeradowa-Zdroju można przeczytać, że dla osób spragnionych wiedzy powstało Centrum Edukacji Ekologicznej "Izerska Łąka". W tym miejscu można poznać florę i faunę Gór Izerskich, zobaczyć życie rodziny pszczół w specjalnie monitorowanym ulu oraz zapoznać się z wieloma prezentacjami, od świata owadów po ogród edukacyjny.

 

ZOBACZ: Darmowe sanatorium. Te warunki trzeba spełnić, aby nic nie zapłacić

 

"Czarci Młyn" to muzeum, w którym można zobaczyć oryginalne maszyny młyńskie z 1890 roku oraz replikę koła wodnego. Wizyta w tym miejscu to podróż "od ziarenka do bochenka", podczas której zwiedzający poznają historię produkcji mąki oraz wypieku chleba.

 

Liczba atrakcji dostępnych w "Uzdrowiskowej Perle Karkonoszy" może zaskoczyć. Przyciągają one nie tylko turystów z Polski, ale także z Czech i Niemiec, którzy doceniają zarówno walory zdrowotne, jak i malownicze krajobrazy regionu.

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie