Polska dyplomacja wraca do Korei Północnej. MSZ chce wznowić pracę ambasady
Polska delegacja dyplomatyczna jest w Pjongjangu, gdzie trwają prace nad wznowieniem pracy ambasady. Placówka zawiesiła swoją działalność w 2020 roku, gdy władze Komunistycznej Republiki Ludowo-Demokratycznej zamknęły granice tuż po wybuchu światowej pandemii.
Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych wyruszyli na misję rekonesansową do Pjongjangu w poniedziałek, jednak dopiero teraz resort ujawnił szczegóły. Z oficjalnego komunikatu wynika, że celem wizyty wznowienie działalności Ambasady RP w Korei Północnej.
"Wizyta ma charakter techniczno-polityczny i jednym z jej głównych celów jest przywrócenie stałej obecności dyplomatycznej Rzeczypospolitej Polskiej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej" - czytamy na stronie ministerstwa.
Korea Północna. Polska ambasada wznawia działalność
Ambasada RP w Pjongjangu została czasowo zamknięta w 2020 roku ze względu na ograniczenia wprowadzone w trakcie pandemii COVID-19. Władze KRLD zdecydowały się wówczas na zamknięcie granic państwa.
ZOBACZ: Korea Północna wystrzeliła pocisk w ramach testu. Doniesienia o rekordzie
Obecnie pełne wznowienie pracy nie jest możliwe. Siedziba placówki będzie tymczasowa, a personel ograniczony. Kierownikiem został zawodowy dyplomata - pracownik MSZ, w randze chargé d’affaires ad interim.
W trakcie wizyty zostanie sprawdzony stan techniczny siedziby ambasady, co pozwoli ocenić, jakie prace remontowe są konieczne.
Polska-Koreaa Północna. Historiaa stosunków dyplomatycznych
Polska jest jednym z nielicznych państw, które utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną. Porozumienie nawiązano już w 1948 roku, a w 1950 podpisano dokumenty o wymianie ambasadorów. Przez kolejne lata oba państwa podpisały wiele umów i porozumień m.in. o wymianie handlowej czy usług lotniczych.
Przyjazne stosunki zostały wystawione na próbę po upadku komunizmu w Polsce w 1989 roku. Mimo osłabienia relacji, ambasada RP nie przestała pracować w Pjongjangu.
ZOBACZ: Korea Północna głosi o "świętej wojnie". Reżim Kim Dzong Una rozsyła pogróżki
Polska utrzymuje przyjazne stosunki także z Koreą Południową i od lat angażuje się w poprawę sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Na mocy Koreańskiego Układu Rozjemczego z 27 lipca 1953 r. Polska została członkiem Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych.
Polska nie jest jedynym krajem, który wznowił działalność ambasady w Korei Północnej. We wrześniu tego roku na podobny krok zdecydowała się Szwecja.