Spór o reformę szpitali. Izabela Leszczyna: To kompletna bzdura

Polska
Spór o reformę szpitali. Izabela Leszczyna: To kompletna bzdura
Polsat News
Minister zdrowia Izabela Leszczyna w programie "Graffiti"

- Nie ma mowy o żadnej prywatyzacji w tej ustawie i nigdy nie było - w taki sposób minister zdrowia Izabela Leszczyna odpowiada w programie "Graffiti" na wątpliwości Lewicy ws. reformy szpitali. Jak przekazała, zapis o spółkach handlowych już zniknął z projektu.

W środę na posiedzeniu rządu miała być omawiana nowa ustawa o szpitalach. W poprzednim wydaniu "Graffiti" Włodzimierz Czarzasty wyraził wątpliwości co do tego, że zmiany otwierają furtkę dla możliwej prywatyzacji szpitali.

 

- To kompletna bzdura. Wyjaśnijmy to raz na zawsze. Dzisiaj w Polsce mamy 288 szpitali powiatowych, a 133 szpitale, w tym bardzo dużo tych samorządowych, powiatowych, to są spółki prawa handlowego, przekształcone w 2015 i późniejszych latach - podkreśliła minister. 

 

Jak wyjaśniła, ta ustawa ma "ratować szpitale powiatowe". - Ta ustawa jest o przekształcaniu ich w ten sposób, żeby odpowiadały rzeczywistym potrzebom mieszkańców i spółki też się chcą tak przekształcać. Po moich rozmowach z premierem Gawkowskim, z ministrem Koniecznym, uznałam, że rzeczywiście mimo bardzo wielu próśb, usunęłam ten rozdział mówiący o tym, że spółka też może korzystać z dobrodziejstw ustawy - wskazała. 

Reforma szpitali. Izabela Leszczyna odpowiada na zarzuty Lewicy

Leszczyna wyjaśniła, że w czasie konsultacji społecznych był cały szereg uwag dotyczących tego, by nie zapominać o szpitalach, które funkcjonują w formie spółek. - Nie słyszałam, żeby jakiś starosta postawił w upadłość spółkę, która jest szpitalem i prawdopodobnie to się nigdy w Polsce nie zdarzy więc to była odpowiedź na uwagi szpitali. Wykreśliliśmy ten zapis, bo jesteśmy w koalicji. Jeśli Lewica się czegoś obawia, to tego nie ma - stwierdziła. 

 

ZOBACZ: Szpitale zaczynają odmawiać leczenia pacjentów. "W NFZ nie ma pieniędzy"

 

Przedstawione przez minister zmiany miały zyskać poparcie całego rządu. - Jednak ponieważ ten projekt znacząco różni się po zmianach sugerowanych przez Lewicę, a także przez PSL, podjęłam decyzję o skierowaniu go jeszcze raz do konsultacji społecznych. Nie rezygnujemy, robimy jeszcze jedno okrążenie - poinformowała Leszczyna. 

 

- Daję słowo honoru Izabeli Leszczyny: Nie ma mowy o żadnej prywatyzacji w tej ustawie i nigdy nie było. Nawet to, co mogło być tak odczytane, zostało z niej wykreślone. Nie rezygnuję z tej ustawy, to jest reforma niezwykle potrzebna. Istotą tej ustawy jest nie tylko to, by szpitale były szyte na miarę i były dla pacjenta, ale również to, by szpitale, które są w bliskiej odległości, mają te same oddziały, rywalizowały o kontrakt, o lekarzy, o sprzęt - podsumowała. 

Izabela Leszczyna o budżecie NFZ: Minister finansów ma pewne zastrzeżenia

Izabela Leszczyna wyjaśniła również, dlaczego minister finansów wciąż nie zaakceptował finansowania w budżecie dla NFZ. - Pan minister finansów ma pewne zastrzeżenia wynikające z tego, że ustawa o minimalnym wynagrodzeniu wchodzi w życie w połowie roku i zwykle jest tak, że my właściwie w roku 2024 nie znamy skutków dokładnych tego, co wydarzy się w połowie przyszłego roku. Minister finansów uważa, że to jest złe rozwiązanie i z tego wynika barak podpisu - powiedziała. 

 

ZOBACZ: NFZ nie płaci za świadczenia nielimitowane? Deklaracja ministra finansów

 

- Trudno wprowadzać korektę do ustawy, która zupełnie w oderwaniu od roku budżetowego wprowadza podwyżki w połowie roku. Będę rozmawiała i już rozmawiam z Naczelną Izbą Lekarską i pielęgniarkami, żebyśmy się zastanowili, czy na pewno podwyżki dla medyków musimy wprowadzać w połowie roku, a nie jak w całej budżetówce od 1 stycznia - dodała. 

 

 

Minister została zapytana również o to, ile na dziś brakuje pieniędzy w NFZ. - Ponieważ w nowelizacji mamy dotację w wysokości miliard 200 milionów z budżetu państwa, w sumie ponad 21 miliardów dołożyliśmy w tym roku do planu, który zostawił nam PiS, ja w swoim budżecie w części 46 znalazłam około 800 milionów, to więc dwa miliardy jeszcze dostanie NFZ i zgodnie z zapewnieniami kierownictwa NFZ, to wystarczy, żeby zapłacić nadwykonania - zapewniła. 

Kandydat KO w wyborach prezydenckich. "Stawiam na sprawdzonego w boju"

Minister została też zapytana o kwestię nadchodzących wyborów prezydenckich w Polsce i wyboru kandydata Koalicji Obywatelskiej. Prowadzący zapytał Izabelę Leszczynę, na kogo zagłosuje w prawyborach - Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski

 

- Mamy dwóch świetnych kandydatów, ale ja stawiam na kandydata sprawdzonego w boju, Rafał Trzaskowski właściwie o błysk szprychy przegrał z Andrzejem Dudą i tylko dlatego, że te wybory nie były uczciwe. Andrzej Duda był zawsze za aureolą świętego w telewizji, która nazywała się publiczną, a nie była publiczną, tylko PiS-owską. Być prawie łeb w łeb w takich warunkach to znaczy być politykiem, którego chcą Polki i Polacy i jestem przekonana, wierzę w to głęboko, że tym razem zostanie prezydentem - odparła. 

 

ZOBACZ: Kto najbliżej prezydentury? Najnowszy sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu

 

Jak dodała, bardzo szanuje Radosława Sikorskiego, ale sondaże wskazują na większe szanse Radosława Sikorskiego. Prawybory mają się odbyć "jak najszybciej" - Najszybciej jak się da stawiamy system, sprawdzamy bazę danych, testujemy go i robimy to jak będziemy gotowi startujemy, bo wszyscy obserwujemy, że chociaż jesteśmy jedną rodziną polityczną, zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Radek Sikorski znają się, lubią, to emocje, co jest naturalne powodują, że ci wszyscy zwolennicy zaczynają się czuć, jakby to były prawdziwe wybory. Im szybciej, tym lepiej. Myślę, że w przyszłym tygodniu - powiedziała. 

Minister zdrowia odpowiada Januszowi Cieszyńskiemu. "Powinien raz stanąć w prawdzie"

Przedsiębiorcy oczekują również na obiecane przed rząd obniżki składki zdrowotnej. - Zdecydowanie jest rekomendacja, natomiast ten projekt prowadzi minister finansów. Dla ministra zdrowia akceptowalne jest niepłacenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od dochodów uzyskanych ze sprzedaży środków trwałych przedsiębiorstwa - przekazała. 

 

- Realizujemy, jako koalicja, jako rząd obietnice wyborczą daną przedsiębiorcom. Ja otrzymałam wczoraj na radzie ministrów zapewnienia, że około pięciu miliardów, które w sumie będą tym kosztem dla NFZ, dostanie jako dodatkową dotację z budżetu państwa. Pacjenci nie stracą na tym, ponieważ nie będzie ubytku w składce zdrowotnej NFZ - powiedziała. 

 

ZOBACZ: Składka zdrowotna do zmiany. Minister zdradziła szczegóły

 

Szefowa resortu zdrowia odpowiedziała również na wyniki kontroli poselskiej w NFZ posła Janusza Cieszyńskiego. - Uważam, że pan Janusz cieszyński powinien raz stanąć w prawdzie i odpowiedzieć ludziom, dlaczego wyrzucił w błoto 160 milionów złotych, dlaczego bez żadnego trybu, postanowił przekazać te pieniądze jakiemuś handlarzowi bronią i czuje się z tym, jak rozumiem dobrze i zastanawia się, dlaczego w mazowieckim NFZ-ecie nie ma pieniędzy. Ano dlatego, że jego koledzy taki zaplanowali plan finansowy dla Mazowsza - wskazała. 

 

- Powtórzę jeszcze raz, do planu finansowego, który koledzy pana Cieszyńskiego zafundowali systemowi ochrony zdrowia dołożyliśmy 21 miliardów złotych. To jest odpowiedź dla pana Cieszyńskiego - dodała. 

Sprawa Centrów Zdrowia Psychicznego. "Ustalenia nie spotkały się z aplauzem"

Izabela Leszczyna został również zapytana o przyszłość Centrów Zdrowia Psychicznego. - Centra Zdrowia Psychicznego to jest pilotaż naszych poprzedników. Zgodnie z założeniami kończy się w połowie przyszłego roku. Musimy pilotaż zamienić na świadczenie koszykowe - przekazał. 

 

ZOBACZ: "Alkolody" w sklepie. Minister reaguje, producent wydał oświadczenie

 

- Rozmowy z przedstawicielami lekarzy psychiatrów prowadzi minister Konieczny w MZ. Wiem, że miał spotkanie z tą grupą i że jego ustalenia nie spotkały się z aplauzem tamtej strony. Dzisiaj zapraszam państwa, którzy zapowiedzieli briefing na Miodową 15 na rozmowy, bo chciałam poznać ich oczekiwania - powiedziała. 

 

Od odniosła się również do zapowiedzi ws. zakazu sprzedawania alkoholi na stacjach paliw. - Ciągle uważam, że to jest ważne, potrzebne. Ta ustawa pójdzie w najbliższych dniach do konsultacji społecznych. Zobaczymy, jaki będzie efekt - podsumowała. 

 

Pozostałe odcinki programu możesz obejrzeć TUTAJ

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie