Cały czas czujesz zmęczenie? To może zwiastować chorobę mózgu

Porady
Cały czas czujesz zmęczenie? To może zwiastować chorobę mózgu
iStock
Cały czas czujesz zmęczenie? To może zwiastować chorobę mózgu

Czy nadmierna senność i brak energii do działania mogą u starszych osób być zapowiedzią poważnej choroby? Okazuje się, że tak. Objawy te mogą być związane z tzw. zespołem ryzyka motoryczno-poznawczego, który często poprzedza wystąpienie demencji. Odkrycia amerykańskich naukowców mogą znacząco wpłynąć na sposób podejścia do problemów ze snem.

Zespół ryzyka motoryczno-poznawczego (MCR) charakteryzuje się spowolnieniem chodu oraz trudnościami z pamięcią.

 

Badacze z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, pod przewodnictwem dr Victoire Leroy, przeprowadzili badania nad związkiem MCR z nadmierną sennością. Wyniki opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Neurology". 

Naukowcy: Senność za dnia to większe ryzyko poważnej dolegliwości 

Do badań zakwalifikowano grupę 445 osób o średnim wieku 76 lat, z których żadna nie cierpiała na demencję. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze dotyczące jakości snu, odpowiadając na pytania m.in. o nocne wybudzenia oraz trudności z ponownym zaśnięciem. Oceniano również stopień zmęczenia w ciągu dnia.

 

Naukowcy chcieli sprawdzić, czy badani doświadczali senności podczas aktywności społecznych, posiłków lub prowadzenia samochodu. Dodatkowo oceniano poziom entuzjazmu seniorów przy wykonywaniu codziennych czynności oraz ich pamięć. 

 

ZOBACZ: Takie zmiany mogą świadczyć o raku. Pojawiają się w okolicy twarzy

 

Na tej podstawie uczestników podzielono na grupy: dobrze śpiących (268 osób) oraz słabo śpiących (177 osób). Na początku badania stwierdzono 42 przypadki zespołu ryzyka motoryczno-poznawczego, a w trakcie trwania analiz pojawiło się 36 kolejnych. 

 

W ramach badań uczestnicy przechodzili także regularne testy sprawności fizycznej - ich tempo chodzenia mierzono na bieżni raz w roku przez średnio trzy lata. 

 

Uwzględniając dodatkowo takie czynniki, jak wiek, inne problemy zdrowotne oraz potencjalne zaburzenia depresyjne, naukowcy wyciągnęli wnioski dotyczące ryzyka rozwoju MCR. Okazało się, że ryzyko to było trzykrotnie wyższe u osób nadmiernie sennych w ciągu dnia i wykazujących mniejszy entuzjazm do codziennych czynności. 

Zaburzenia snu mogą doprowadzić do ciężkich chorób 

Dr Victoire Leroy, główna autorka badania, podkreśliła znaczenie badań przesiewowych w kierunku problemów ze snem. Zwróciła uwagę na potrzebę wsparcia osób z takimi dolegliwościami. To mogłoby pomóc zapobiec osłabieniu funkcji poznawczych na późniejszych etapach życia. 

 

Wyniki badania skomentowała także dr Verna Porter, neurolog z kalifornijskiego Pacific Neuroscience Institute. Podkreśliła, że choć zmęczenie jest naturalnym elementem procesu starzenia, to omawiane dane wskazują na różnicę między zwykłym wyczerpaniem a rodzajami senności świadczącymi o poważniejszych problemach zdrowotnych. 

 

ZOBACZ: Nowe odkrycie badaczy. Ta żywność drastycznie przyspiesza starzenie się organizmu

 

W rozmowie z "Medical News Today" dr Porter przypomniała, że choć badania dotyczyły seniorów, podobne problemy, takie jak senność w ciągu dnia, nieregularny sen czy niewykryty bezdech senny, mogą mieć poważne konsekwencje także u osób w średnim wieku, prowadząc do zmian neurodegeneracyjnych, które mogą zwiększać ryzyko demencji. 

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie