Kluczowa baza USA w Polsce otwarta. Jakie ma możliwości?
Baza amerykańskiej tarczy antyrakietowej została otwarta w środę w Redzikowie. Dzięki niej można zestrzelić pociski balistyczne nawet te najszybsze, najbardziej groźne, takie które mogą przenosić broń jądrową. Wyjaśniamy, jak działa nowa jednostka w Polsce.
Reporter Polsat News Michał Stela dokładnie przeanalizował możliwości nowo otwartej amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie.
- Amerykanie rozwijali tę antyrakietę, ta która będzie w Redzikowie przetestowana została dopiero w 2020 roku. Nie ma ona nierówności, każdy z bloków tej antyrakiety jest tej samej szerokości, dzięki temu ona leci szybciej, dalej i jest dużo lepsza od jej poprzednika - wskazał reporter.
Jak przekazał, dzięki niej można zestrzelić pociski balistyczne nawet te "najszybsze, najbardziej groźne, takie które mogą przenosić broń jądrową".
WIDEO: Reporter Polsat News o szczegółach możliwości i działania bazy w Redzikowie
Baza w Redzikowie. "Kapitalne znaczenie w odstraszaniu"
W środę po godzinie 13:00 odbyło się oficjalne otwarcie bazy w Redzikowie. Udział w otwarciu wziął m.in. prezydent Andrzej Duda, czy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Informację o otwarciu bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie po raz pierwszy podał w poniedziałkowym programie "Graffiti" Jacek Siewiera.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego wskazał wówczas, że baza będzie miała "kapitalne znaczenie w odstraszaniu, czymś, co jest najważniejsze dzisiaj" i zaznaczał, że powstanie bazy należy traktować jako część większego planu budowania globalnego bezpieczeństwa.
ZOBACZ: Możliwości bazy w Redzikowie. Ekspert wyjaśnia
Baza w Redzikowie na Pomorzu stanowi część tarczy antyrakietowej, której zadaniem jest ochrona USA i ich europejskich sojuszników przed pociskami balistycznymi. Wyposażona została w m.in. w system Aegis Ashore, czyli lądowy odpowiednik montowanego na okrętach systemu antyrakietowego. Planowo baza miała bronić Europę przed atakiem Iranu, jednak przez lata sytuacja polityczna znacznie się zmieniła, a baza może odeprzeć różne zagrożenia. Wraz z bliźniaczą bazą w rumuńskim Deveselu ma służyć do obrony Europy przed pociskami balistycznymi średniego i pośredniego zasięgu.
W wyrzutniach startowych w Redzikowie znajdują się nowoczesne antyrakiety SM-3 Block 2A, które dzięki swojej budowie potrafią lecieć bardzo szybko i dalekiego. Jednak same wyrzutnie są "najbardziej uniwersalnym typem wyrzutni", do którego można włożyć różnego rodzaju pociski.
Czytaj więcej