Przełomowe odkrycie. Jak inteligencja wpływa na proces starzenia się mózgu?

Świat
Przełomowe odkrycie. Jak inteligencja wpływa na proces starzenia się mózgu?
Pixabay
Inteligencja ma wpływ na proces starzenia się

Naukowcy zdobywają coraz więcej dowodów sugerujących, że proces starzenia się mózgu może przebiegać inaczej niż w przypadku pozostałych części ciała. Badania szkockich specjalistów wskazują, że poziom zdolności poznawczych w dzieciństwie ma związek z kondycją umysłową w starszym wieku. Autorzy twierdzą, że wyniki ich prac mogą podważyć dotychczasową wiedzę na temat starzenia się mózgu.

Aby znaleźć zależności między stanem umysłu na wczesnym i późnym etapie życia, naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu wykorzystali dane z badań przeprowadzonych w Szkocji w latach 30. i 40. XX wieku na grupie jedenastolatków.

 

Dzięki kompleksowym badaniom, które objęły zdolności poznawcze dzieci i zostały powtórzone na tych samych osobach w wieku podeszłym, udało się odkryć interesujące korelacje między stanem umysłu we wczesnych i późnych etapach życia. Prof. Ian Deary i dr Simon Cox, którzy opublikowali swoje wnioski w czasopiśmie "Genomic Psychiatry", określają je jako "fascynujące".

Prowadzono badania wiele lat. Odkryto co wpływa na starzenie się mózgów

Jednym z najistotniejszych odkryć było ustalenie, że około połowę różnic w wynikach testów inteligencji u osób starszych można powiązać ze zdolnościami poznawczymi, które obserwowano już u nich w dzieciństwie.

 

Prof. Ian Deary podkreślił, że udało się wykazać korelacje sięgające siedmiu dekad - między wynikami testów kognitywnych tych samych osób w wieku 11 lat a ich wynikami w wieku podeszłym. "Nieco mniej niż połowa różnic w poziomie inteligencji u osób w starszym wieku była obecna już w wieku 11 lat" - wyjaśnił. Oznacza to, że pewne czynniki wpływające na inteligencję pozostają niezmienne przez całe życie.

 

ZOBACZ: Po 35. roku życia mózg pokazuje oznaki starzenia. Na co zwrócić uwagę?

 

Inne ustalenia szkockich badaczy są równie istotne. Po pierwsze, istnieją duże różnice w procesie starzenia się mózgu u osób w tym samym wieku. Dodatkowo zauważono, że osoby z wyższym poziomem inteligencji w dzieciństwie mają większy wskaźnik przeżywalności. Stwierdzono również, że wpływ genów na inteligencję zmienia się na różnych etapach życia - w dzieciństwie i starości działa on nieco inaczej.

Jak dbać o mózg? Pomoże aktywność fizyczna i umysłowa

Według dr. Coxa udało się ustalić, że to, co często uznawano za przyczynę spadku zdolności kognitywnych wraz z wiekiem, w rzeczywistości wynikało z różnic zauważonych już wcześniej. Podważone zostały więc niektóre dotychczasowe założenia łączące spadek zdolności poznawczych bezpośrednio z wiekiem.

 

W świetle tych rezultatów autorzy badań rozważają, jakie czynniki środowiskowe mogą wpływać na różne tempo starzenia się mózgu. Pojawia się pytanie, czy zmiana stylu życia może spowolnić ten proces.

 

ZOBACZ: Dlaczego seniorzy powinni grać w gry? Zaskakujące badania

 

Dr Cox przyznaje jednocześnie, że istnieją także czynniki związane ze stylem życia, które mogą wzmocnić nasze zdolności kognitywne i opóźnić starzenie się mózgu. Jak wyjaśnia w rozmowie z CNN, jemu i prof. Deary'emu udało się wskazać wiele drobnych, lecz istotnych elementów, które mają na to wpływ. Należą do nich:

  • aktywność umysłowa i fizyczna,
  • ograniczenie ryzyka chorób naczyniowych (nadciśnienie, zbyt wysoki poziom cholesterolu, palenie papierosów, niedbanie o wskaźnik BMI),
  • rozwijanie nowych umiejętności, jak nauka języka obcego czy gra na instrumencie.
red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie