"Zwolnij, chomiki". Nietypowe znaki przy polskiej drodze

Polska Agata Sucharska / Polsatnews.pl / PAP
"Zwolnij, chomiki". Nietypowe znaki przy polskiej drodze
Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych / Facebook
W województwie lubelskim pojawiły się znaki ostrzegawcze "Zwolnij, chomiki"

"Zwolnij, chomiki" - takie znaki ostrzegawcze zostały ustawione przy jednej z dróg w województwie lubelskim. Okazuje się, że wiele tych gryzoni osiedliło w okolicy Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego i często pada ofiarą przejeżdżających samochodów. Niewykluczone, że wkrótce takich znaków będzie więcej.

Dwa nowe znaki ostrzegające przed chomikami zostały ustawione na odcinku drogi powiatowej między Deszkowicami a Sąsiadką, w pobliżu granicy Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego - przekazała kierownik zamojskiego oddziału Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Małgorzata Bielecka. 

 

- Są to pierwsze takie znaki, być może będą kolejne. Zobaczymy, jaki będzie odzew. Dużym zagrożeniem dla chomików jest też droga krajowa między Wielączą a Zamościem, gdzie spotykamy je dość licznie martwe - dodała. 

Lubelskie. Nietypowe znaki ostrzegawcze przy drogach. "Zwolnij, chomiki"

Jak wyjaśnia ZLPK w mediach społecznościowych, zauważono, że gryzonie dość licznie osiedliły się w tej okolicy. Niestety chomiki bardzo często giną na drogach, a ich populacja jest zagrożona wyginięciem. 

 

ZOBACZ: W Polsce na wolności mieszkają chomiki. Są naprawdę wyjątkowe

 

"Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie przykładem do podejmowania działań w kierunku ochrony tego zagrożonego gatunku" - podkreśliła organizacja, załączając zdjęcie nietypowego znaku drogowego

 

 

Chomik europejski, zwany także skrzotkiem, reckiem albo polnym psem wielkością przypomina małego królika. Jego waga może dochodzić nawet do 1 kg, przy czym samiec jest dużo większy niż samica.

 

ZOBACZ: Plaga szczurów we Wrocławiu. Gryzonie wchodzą do domów przez ubikacje

 

Barwna sierść przyjmująca odcienie od żółtobrunatnego, przez rudy na czerwieni kończąc. Zwierzę ma jednolicie czarny brzuch i białe plamki w okolicach pyszczka.

 

W naturalnym środowisku trudno je zobaczyć, ponieważ prowadzą głównie nocny tryb życia i większość czasu spędza w norach zlokalizowanych w okolicach nieużytków oraz pól uprawnych.

Chomik europejski w Polsce. Gdzie występuje?

Obecnie chomika europejskiego w Polsce można spotkać w rejonie Małopolski, Lubelszczyzny, Podkarpacia oraz w regionie Dolnego Śląska. W tych miejscach prowadzi się ich introdukcję do naturalnego środowiska. Mimo to populacja chomików gwałtownie spada. 

 

Dopiero w 1999 roku gatunek został objęty ochroną w ramach Konwencji Berneńskiej i Dyrektywy Siedliskowej Unii Europejskiej. Kurcząca się liczebność gryzonia skłoniła też Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) do uznania gatunku za krytycznie zagrożony.

 

ZOBACZ: Zmarła po ugryzieniu przez chomika. Lekarze bezradni

 

Populacji chomika europejskiego nie sprzyja też ocieplający się klimat i niestabilność zim. Wyższa temperatura o tej porze roku sprawia, że zwierzę bardzo często wybudza się z hibernacji, przez co zgromadzone na ten czas zapasy szybko ulegają wyczerpaniu.

 

Do tego należy również dodać chemizację pól i adaptowanie naturalnych siedlisk na potrzeby urbanizacji. Szacuje się, że przy niesprzyjających warunkach populacja chomika europejskiego w Polsce może wyginąć już w ciągu najbliższych dwóch, trzech dekad.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie