W Australii kwitnie dziwidło olbrzmie. Wyjątkowa roślina ma zapach padliny
W australijskim ogrodzie botanicznym WYM Geelong Botanic Gardens zakwitło dziwidło olbrzymie. Niezwykła roślina kwitnie tylko raz na kilka lat przez zaledwie 48 godzin. Do zobaczenia i powąchania dziwidła ustawiają się ogromne kolejki.
W mieście Geelong w stanie Wiktoria w Australii kwitnie dziwidło olbrzymie. Do ogrodu WYM Geelong Botanic Gardens, w którym znajduje się roślina, ustawiają się ogromne kolejki turystów, chcących zobaczyć niezwykle rzadkie i wyjątkowe zjawisko kwitnienia.
Dziwidło olbrzymie to jedna z najbardziej zaskakujących i niezwykłych roślin, jakie odkryto. Jest uznawana za botaniczną osobliwość ze względu na wielkość i specyfikę kwiatu, który może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów.
Australia. Kwitnie dziwadło olbrzymie
Po raz pierwszy dziwidło kwitnie dopiero po 10 latach. Kolejne kwiaty pojawiają się co 3-6 lat i więdną po około 48 godzinach. Krótki okres kwitnienia jest jednak bardzo intensywny. Dziwidło wydziela zapach rozkładającego się mięsa, który ma przyciągać owady. Żeby proces był jeszcze bardziej skuteczny, roślina się rozgrzewa.
ZOBACZ: Problem chorych w Portugalii. Pogotowie nie chce przyjeżdżać
W naturze występuje w wilgotnych lasach równikowych zachodniej Sumatry. Ze względu na działalność człowieka, dziwidła rzadko występują w naturze. Szacuje się, że jest ich tylko kilkaset. Roślina jest na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Żyje przez około 30 - 40 lat co oznacza, że kwitnie tylko kilka razy zanim obumrze.
Do WYM Geelong Botanic Gardens dziwidło trafiło dopiero w 2021 roku. Jest prezentem od Państwowego Herbarium w Adelajdzie, w Australii Południowej. Roślina zaczęła kwitnąć w poniedziałek, 11 listopada. Tylko w jeden dzień kwiat zobaczyło ponad 5 tys. osób.
Wyjątkowy kwiat zagrożony wyginięciem
Ogród botaniczny będzie otwarty bez przerwy aż do wtorkowego wieczora, kiedy to spodziewane jest zakończenie kwitnienia. Dla tych, którzy nie mogą przybyć osobiście, ogród oferuje również transmisję na żywo.
ZOBACZ: Niezwykłe odkrycie w Pompejach. Mały domek skrywa zachwycające cuda
- Kiedy Ogrody Botaniczne Geelong otwierają swoje drzwi na to niezwykłe wydarzenie, możemy docenić istotną rolę, jaką ogrody botaniczne odgrywają w promowaniu rzadkich i wyjątkowych gatunków roślin - powiedział burmistrz miasta Geelong, Ali Wastie, dla Nine News.
Dziwidła znajdują się w grodach botanicznych na całym świecie. W Polsce roślinę posiada Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Zakwitła po raz pierwszy w 2021 roku.
Czytaj więcej