Takie zmiany mogą świadczyć o raku. Pojawiają się w okolicy twarzy

Porady AB / polsatnews.pl
Takie zmiany mogą świadczyć o raku. Pojawiają się w okolicy twarzy
iStock/zdjęcie ilustracyjne
Te objawy mogą świadczyć o raku jamy ustnej

Te choroby nie są w Polsce szczególnie częste, dlatego świadomość społeczeństwa na ich temat jest ograniczona. Trzykrotnie częściej dotykają one mężczyzn niż kobiet, a najbardziej narażeni są starsi panowie. Nowotwory jamy ustnej - przy wczesnym wykryciu - można z dużym prawdopodobieństwem wyleczyć. Dlatego rozpoznanie objawów jest niezwykle istotne.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rak wargi, jamy ustnej lub gardła stanowił niemal 4 proc. wszystkich diagnoz nowotworów złośliwych u mężczyzn w Polsce w 2020 roku. Stanowił także 1,5 proc. diagnoz u Polek.

 

Te statystyki są zbliżone do danych z innych krajów. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) poinformowało o ponad 45 tysiącach zachorowań w 2020 roku, z trzykrotnie częstszą diagnozą wśród mężczyzn niż kobiet.

Rak jamy ustnej. Niepokojące objawy

Powyższe liczby pokazują, że ten typ nowotworów nie jest najczęstszym zagrożeniem dla społeczeństwa. Niestety, może to uśpić czujność i prowadzić do bagatelizowania pewnych objawów lub niekojarzenia ich z ryzykiem tej choroby.

 

ZOBACZ: Nowe odkrycie badaczy. Ta żywność drastycznie przyspiesza starzenie się organizmu


Z tego powodu warto być szczególnie wyczulonym na następujące symptomy, które mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach w okolicach jamy ustnej:

  • nadżerki, które nie goją się w okresie około dwóch tygodni,
  • czerwony bądź biały nalot,
  • problemy z połykaniem, przeżuwaniem, mówieniem, poruszaniem szczęki i/lub języka,
  • obrzęki w okolicach głowy i szyi,
  • znacząca utrata wagi,
  • ciągły nieprzyjemny oddech,
  • bóle ucha.

Długotrwałe utrzymywanie się tych objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza. Istnieją też pewne grupy osób, które są szczególnie narażone na tę chorobę. Należą do nich:

  • palacze (papierosów, fajek, fajek wodnych, cygar),
  • użytkownicy produktów tytoniowych, także tych do żucia czy ssania,
  • osoby spożywające nadmierne ilości alkoholu,
  • osoby nieprzykładające odpowiedniej wagi do higieny jamy ustnej, nieodwiedzające stomatologa,
  • nosiciele wirusa HPV,
  • ludzie mający w rodzinie przypadki zachorowania na tego rodzaju raka.

Ministerstwo Zdrowia i NFZ ostrzegają, że jednoczesne palenie tytoniu i spożywanie alkoholu jest szczególnie niebezpieczne. Wysokoprocentowe napoje podrażniają błonę śluzową, co ułatwia przenikanie do organizmu szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym.

Nowotwory jamy ustnej. Jak są leczone?

Według brytyjskiego Cancer Research wczesne wykrycie znacznie zwiększa szanse przeżycia. W przypadku pierwszego stadium nowotworu prawdopodobieństwo przeżycia przez co najmniej pięć lat wynosi ponad 85 proc. W trzecim stadium szanse te spadają do ponad 55 proc., a w czwartym - do 35 proc.

 

ZOBACZ: Służby alarmują. Liczba zachorowań wzrosła ponad 40-krotnie


Na rokowanie wpływa również miejsce, w którym wykryto zmianę nowotworową w jamie ustnej. Ważnymi czynnikami są także aktywność fizyczna i ogólna sprawność pacjenta.


Wybór metody leczenia zależy od umiejscowienia guza, jego rozmiaru oraz stanu zdrowia pacjenta. Lekarze mogą zdecydować się na usunięcie zmiany (co czasami wiąże się z koniecznością operacji plastycznej), radioterapię (jeśli chorobę uda się wykryć we wczesnym stadium) lub chemioterapię.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie