Wielki tłum i interwencje służb. Tak przebiegał marsz
Ok. 90 tysięcy osób wzięło udział w tegorocznym Marszu Niepodległości - poinformowała Marzena Gawkowska ze stołecznego ratusza. Przemarsz ulicami Warszawy był jednym z największych wydarzeń w ramach uroczystości z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kilka godzin wcześniej na placu Piłsudskiego przemówienie wygłosił prezydent, a w sieci tematyczny wpis zamieścił premier.
Marsze, przemówienia i wydarzenia sportowe związane z Narodowym Świętem Niepodległości trwają w całym kraju od wczesnych godzin porannych. Jednym z najważniejszych wydarzeń tego dnia była uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, która rozpoczęła się w południe.
W wydarzeniu, tradycyjnie, udział brał Andrzej Duda, który wygłosił z tej okazji przemówienie. Prezydent w wystąpieniu m.in. przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego dotyczące niepodległości Polski. - Piłsudski mawiał: "I ni z tego ni z owego, mamy Polskę od pierwszego". Dobrze wiedział, jak straszliwym trudem całych pokoleń okupione było tamto odzyskanie przez Polskę niepodległości - mówił.
Dzień Niepodległości. Andrzej Duda przemawiał do zgromadzonych
Kontynuując wypowiedź Andrzej Duda zwrócił uwagę na obecną sytuację naszego kraju na arenie międzynarodowej, podkreślając, że "jesteśmy częścią wolnego świata, także w znaczeniu politycznym".
ZOBACZ: Prezydent wręczył awanse. Wymowne słowa do generałów
- Polska jest niepodległa, suwerenna. Jesteśmy częścią Unii Europejskiej i NATO (...) Nie mamy żadnych wątpliwości, że jeśli będziemy silni, to w naszej części Europy będzie trwał pokój - przekonywał.
W wydarzeniu odbywającym się na pl. Piłsudskiego w Warszawie udział brali także inni wysocy rangą politycy. Na miejscu obecni byli między innymi marszałkowie Sajmu i Senatu Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska, a także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Premier: Nie jest nikomu dana za darmo i na zawsze
Słowa do Polaków z okazji narodowego święta przekazał także Donald Tusk, który - ze względów zdrowotnych - nie pojawił się na uroczystościach. Szef rządu opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym podkreślał wagę niepodległości i suwerenności kraju.
ZOBACZ: Święto Niepodległości. Rafał Trzaskowski: Musimy demonstrować, że Polska jest niezniszczalna
"Polska silna, dobrze uzbrojona i zjednoczona wokół sprawy suwerenności i bezpieczeństwa to nasze wspólne narodowe zadanie" - napisał.
"Żyjemy w czasach i w miejscu, gdzie Niepodległość nie jest nikomu dana za darmo i na zawsze. Pamiętajmy o tym nie tylko w dniu jej święta" - zaznaczył premier.
Lider Koalicji Obywatelskiej nie pojawił się na obchodach w Warszawie w związku z przejściem zabiegu medycznego. Jak przekazało Centrum Informacyjne Rządu premier ma wrócić do obowiązków w środę.
Święto Niepodległości. Policja zatrzymała kilkadziesiąt osób
W związku z licznymi wydarzeniami organizowanymi z okazji Dnia Niepodległości dużo pracy mieli funkcjonariusze policji. Według informacji podawanych przez Komendę Stołeczną Policji o godzinie 14, funkcjonariusze musieli interweniować wobec 75 osób. Powodem było m.in. posiadanie materiałów pirotechnicznych.
"Zabezpieczono: 212 rac, 440 petard, 201 flar, 22 tak zwane stroboskopy i dwie wyrzutnie" - napisano w komunikacie.
Policjanci w trakcie przeszukania znaleźli także szereg niebezpiecznych przedmiotów, takich jak noże, pałki teleskopowe i kastety.
ZOBACZ: Obchody 11 listopada w Warszawie. Prezydent Duda przypomniał słowa Piłsudskiego
Rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji mł. insp. Robert Szumiata odniósł się także do medialnych doniesień o celowym zatrzymywaniu autokarów, które przewoziły zorganizowane grupy kibicowskie udające się na Marsz Niepodległości.
- Do naszych jednostek są doprowadzane między innymi osoby podejrzewane o popełnienie przestępstwa (w tym posiadające narkotyki), ale również posiadający materiały pirotechniczne nieletni, których zgodnie z obowiązującymi przepisami odebrać muszą opiekunowie prawni - wyjaśnił.
Marsz Niepodległości w Warszawie. Stołeczny ratusz podał frekwencję
Jednym z największych w skali całego kraju wydarzeń z okazji Dnia Niepodległości był organizowany w Warszawie Marsz Niepodległości. O godzinie 14 na rondzie Dmowskiego zgromadzeni odśpiewali hymn Polski i po kilkunastu minutach ruszyli w kierunku Mostu Poniatowskiego.
Jak zapewniał w rozmowie z mediami rzecznik Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Aleksander Kowaliński w wydarzeniu udział brało około 250 tysięcy osób. Przedstawiciele organizatorów przyznali, że tegorocznemu przemarszowi towarzyszyło większe niż w ostatnich latach zainteresowanie, co przełożyło się na wysoką frekwencję.
ZOBACZ: Marsz Niepodległości 2024 przeszedł ulicami Warszawy [ZAPIS RELACJI]
Niższe statystyki dotyczące liczby uczestników Marszu Niepodległości przekazała zastępca rzecznika stołecznego ratusza. Marzena Gawkowska w rozmowie z PAP poinformowała, że według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w wydarzeniu wzięło udział około 90 tysięcy osób. Jednocześnie urzędnik przyznała, że przemarsz odbył się spokojnie i w jego trakcie nie zanotowano żadnych poważnych zdarzeń.
W tegorocznym Marszu Niepodległości udział brali między innymi politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Na miejscu pojawił się Jarosław Kaczyński, który podkreślił, że wydarzenie poza aspektem patriotycznym, ma także swój wyraz polityczny.
- Wybieramy się na Marsz Niepodległości z jedną intencją. Chcemy, by obóz patriotyczny był zjednoczony, szedł razem w przedsięwzięciach politycznych, by zmienić obecny stan Polski, a naród nie był poddawany lewackim eksperymentom - mówił podczas konferencji prasowej.
Zdaniem prezesa PiS obecna sytuacja w kraju "zagraża polskiemu państwu, narodowi, społeczeństwu".
- W Polsce prawo obowiązuje o tyle, o ile jest taka wola władzy, która nie ma żadnych uprawnień, aby prawo uchylać. W żadnym razie nie może czynić tego, co dzieje się w Polsce nagminnie, na różnych poziomach. To zniszczenie polityki rozwojowej - przekonywał.
Czytaj więcej