Marsz Niepodległości 2024 przeszedł ulicami Warszawy [ZAPIS RELACJI]
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości - z tej okazji ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Stołeczny ratusz szacuje, że w pochodzie brało udział ok. 90 tys. osób, podczas gdy organizatorzy szacowali, że pójdzie w nim ok. 100 tys. osób. Do godziny 12 policjanci zatrzymali 36 osób. Podjęto też kilkadziesiąt interwencji.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo!
W pochodzie wziął też udział europoseł PiS Tobiasz Bocheński.
W Marszu Niepodległości 2024 uczestniczył również wiceprezes PiS i poseł tej partii Mariusz Błaszczak.
"Przywracany jest ruch pojazdów na Wisłostradzie od Mostu Łazienkowskiego do Mostu gen. S. Grota-Roweckiego, na ulicy L. Kruczkowskiego i ulicy Tamka" - przekazała w serwisie X warszawska policja.
- Chciałbym przekazać moim Rodakom życzenia z okazji naszego Święta Niepodległości od Prezydenta-elekta Donalda Trumpa, z którym przed chwilą rozmawiałem. Prezydent Trump powiedział, że jest wdzięczny za głosy Polonii i obiecuje, że zawsze będzie o Polsce pamiętał - przekazał podczas konferencji prezydent Andrzej Duda.
- Ustaliliśmy, że spotkamy się jeszcze przed oficjalnym objęciem przez niego urzędu, które będzie miało miejsce w styczniu. Rozmawialiśmy także o polskiej prezydencji i jednym z priorytetów, którym jest zacieśnienie naszych więzi - dodał.
Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej przed godz. 18 podziękował uczestnikom Marszu Niepodległości.
Fot. PAP/Paweł Supernak
Na Marszu Niepodległości w Warszawie pojawiła się pełnomocnik PiS w Krakowie Barbara Nowak.
Fot. PAP/Albert Zawada
O godz. 18 na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie rozpocznie się koncert "Wspólna i Niepodległa". Na wydarzenie można dotrzeć bezpłatną linią autobusową WN.
Po godz. 17 na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie zakończył się Marsz Niepodległości 2024. Według szacunków stołecznego ratusza uczestniczyło w nim ok. 90 tys. osób, choć organizatorzy szacowali początkowo, że w marszu pójdzie ok. 100 tys. osób.
Po oficjalnym zakończeniu marszu, na ustawionej na błoniach Stadionu Narodowego scenie odbywa się koncert pieśni i piosenek patriotycznych. Część uczestników marszu wraca obecnie do centrum przez most Poniatowskiego.
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. Jakub Krzywiecki/Reporter Interii
Fot. Jakub Krzywiecki/Reporter Interii
"Policjanci z Bielska Białej, którzy pełnili dziś służbę przy zabezpieczeniu Marszu Niepodległości w Warszawie, zostali poproszeni o pomoc przez rodziców rocznego chłopca, który przestał oddychać. Mundurowi od razu przystąpili do resuscytacji malucha" - poinformowała warszawska policja.
"Podjęte przez policjantów czynności pozwoliły na przywrócenie u niemowlęcia czynności życiowych. Na miejsce dotarła też wezwana w międzyczasie karetka pogotowia. Zdarzenie miało miejsce kilka minut przed 15 w rejonie ulicy Wspólnej" - dodano.
"Czoło Marszu Niepodległości już na Błoniach Stadionu Narodowego!" - donosi w mediach społecznościowych Michał Nieznański z Ruchu Narodowego.
"Kilkanaście minut po 15 do policjantów patrolujących górny poziom stacji metra Centrum podszedł chłopiec, który powiedział, że był razem ze swoim tatą, ale nagle rozłączyli się i nie może go odszukać" - przekazała warszawska policja.
"Policjanci zaopiekowali się 6-latkiem i zaprowadzili go do komisariatu Metra. Tata chłopca niedługo później również zgłosił się do jednego z operujących w pobliżu policyjnych patroli. Chociaż cała sytuacja była dla niego i dziecka stresująca, to szybko znalazła szczęśliwe zakończenie" - czytamy w komunikacie.
Coraz więcej uczestników Marszu Niepodległości gromadzi się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie.
Fot. PAP/Paweł Supernak
W Marszu Niepodległości 2024 uczestniczy poseł PiS Antoni Macierewicz.
Fot. Jakub Krzywiecki/Reporter Interii
Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości bierze udział ok. 90 tys. osób - przekazała PAP zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska.
Zaznaczyła, że przemarsz odbywa się spokojnie, nie zanotowano żadnych poważnych zdarzeń, choć używane są środki pirotechniczne.
Fot. PAP/Paweł Supernak
"Na koncert 'Wspólna Niepodległa' dojedziecie bezpłatnym autobusem linii WN!" - informuje Miasto Stołeczne Warszawa.
"Święto Niepodległości powinno być jednym z najweselszych dni w roku. To dzień, w którym powinniśmy głośno mówić o tym, że jesteśmy dumni z bycia Polakami. Jesteśmy dumni z naszej historii, tradycji i kultury! I jesteśmy wdzięczni naszym Bohaterom za możliwość życia w Niepodległej Polsce" - napisał w serwisie X jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen.
"Sporo rac, czasem ostrzejsze okrzyki, ale jak na razie w miarę spokojnie" - relacjonuje reporter Interii Jakub Krzywiecki.
Fot. Jakub Krzywiecki
Niektórzy uczestnicy Marszu Niepodległości są nadal na Moście Poniatowskiego. Dalej manifestacja schodzi łącznikiem na Wał Miedzeszyński, a następnie na błonia Stadionu Narodowego.
Fot. PAP/Paweł Supernak
"Polacy gromadzą się już tłumnie pod Sceną Niepodległości na błoniach stadionu, a dopiero przed chwilą otrzymaliśmy komunikat o opuszczeniu ronda Dmowskiego przez ostatnich uczestników. Szacujemy frekwencję na około 250 TYSIĘCY" - przekazał w serwisie X Aleksander Kowaliński, rzecznik Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.
Na Marszu Niepodległości w Warszawie pojawili się politycy PiS, m.in. Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński.
Z powodu zagrożenia rosyjskim atakiem lotniczym polska społeczność w stolicy Ukrainy, a także członkowie organizacji polskich, nie mogli uczestniczyć dziś w upamiętnieniu rodaków spoczywających na kijowskich nekropoliach.
"Wydaje się co najmniej chybiony, pojawiający się w niektórych mediach zarzut, że policjanci podejmując powyższe czynności wobec uczestników zgromadzenia postępują niewłaściwie – w rzeczywistości funkcjonariusze prowadzą skuteczne działania eliminujące z przestrzeni publicznej ludzi mogących zagrozić bezpieczeństwu innych" - wskazuje warszawska policja.
"Do naszych jednostek są doprowadzane między innymi osoby podejrzewane o popełnienie przestępstwa (w tym posiadające narkotyki), ale również posiadający materiały pirotechniczne nieletni, których zgodnie z obowiązującymi przepisami odebrać muszą opiekunowie prawni" - doprecyzowali mundurowi w komunikacie.
Fot. Jakub Krzywiecki/Reporter Interii
"Dotychczas nasi policjanci zabezpieczyli wiele materiałów pirotechnicznych, których przenoszenie i używanie jest dzisiaj na terenie Warszawy zabronione decyzją Wojewody Mazowieckiego. Wśród przedmiotów znalezionych w wyniku przeszukania niektórych osób są również noże, pałki teleskopowe i kastet" - przekazała warszawska policja w serwisie X.
Policja szacuje, że około 500 osób wzięło w poniedziałek udział w 3. Poznańskim Marszu Niepodległości. Mundurowi nie odnotowali żadnych incydentów.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski opublikował fotorelację z tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Sytuacja na ulicach Warszawy wygląda bardzo spokojnie. Marsz przebiega, póki co, bez większych incydentów - przekazał po godzinie 15 dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa Jarosław Misztal.
Jak wskazał, sporadycznie odpalana jest pirotechnika, ale ma być jej mniej niż w latach ubiegłych.
Pytany o szacunkową liczbę uczestników, wskazał, że wstrzymałby się z szacunkami, gdyż część ludzi znajduje się jeszcze na rondzie Dmowskiego - skąd marsz ruszył po godz. 14.30.
Jak wyjaśnił, więcej będzie wiadomo gdy cały marsz będzie rozciągnięty na długiej prostej jaką są Aleje Jerozolimskie i most Poniatowskiego.
Organizatorzy oszacowali wcześniej, że w tegorocznym Marszu Niepodległości w Warszawie weźmie udział ok. 100 tys. osób.
W stronę budynku, na którym ktoś powiesił tęczową flagę "co jakiś czas leci pirotechnika" - donosi reporter Interii Jakub Krzywiecki.
Podczas Marszu Niepodległości w Warszawie kilkukrotnie odpalono race - co uchwycił na swoich zdjęciach m.in. reporter Interii Jakub Krzywiecki.
Dzień Niepodległości w kompleksie WOM Śnieżka IMGW. Zapalono biało-czerwone światła.
Zgromadzeni niosą rozciągniętą flagę Polski, na przedzie marszu jest wielki baner z hasłem tegorocznej edycji: "Wielkiej Polski moc to my". Maszerujący niosą też banery z hasłami np. "Polska katolicka, nie laicka". Manifestujący wznoszą okrzyki: "Cześć i chwała bohaterom", "Nadchodzi, nadchodzi, Marsz Niepodległości", "Bóg, honor i ojczyzna", "Kto nie skacze, ten za Tuskiem". Odpalane są race, słychać huk petard - relacjonuje PAP.
Fot. PAP/Paweł Supernak
Uczestnicy Marszu Niepodległości w Warszawie odśpiewali Rotę.
Reporter Interii Jakub Krzywiecki donosi o "drobnych incydentach" podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. "Ludzie mają pretensje, że przez barierki nie mogą dołączyć do marszu" - zauważył dziennikarz.
Marsz Niepodległości, który po godz. 14.30 wyruszył z ronda Dmowskiego w Warszawie, przechodzi obecnie przez most Poniatowskiego. Dalej manifestacja zejdzie łącznikiem na Wał Miedzeszyński, a stamtąd po kilkuset metrach skręci na błonia Stadionu Narodowego.
Warszawska policja podała nowe informacje dla kierowców. Chodzi o bieżące ograniczenia w ruchu drogowym w związku z Marszem Niepodległości.
- Wstrzymany jest ruch pojazdów na Wisłostradzie - od Mostu Łazienkowskiego do Mostu gen. S. Grota-Roweckiego.
- Wstrzymywany jest ruch pojazdów w al. J. Waszyngtona w kierunku od Ronda Wiatraczna do Ronda Waszyngtona.
"Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości, Polsko, nasz dobry sąsiedzie i przyjacielu" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński wziął udział w Marszu Niepodległości 2024 w Warszawie.
Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Bartosz Malewski przypomniał, że tegoroczne hasło Marszu - "Wielkiej Polski moc to my" - to fragment hymnu młodych z 1926 roku autorstwa Jana Kasprowicza.
- To jest hymn, który śpiewamy jako narodowcy, bardzo często na naszych uroczystościach i dzisiaj niejako tym sposobem przypominamy też o tym, jakie środowisko odpowiada za organizację tegorocznego marszu - powiedział.
Szef Sztabu Organizacyjnego Marszu Niepodległości Marcin Kowalski poinformował, że w organizację marszu jest zaangażowanych około tysiąca wolontariuszy, ponad 15 załóg pogotowia i ratownictwa medycznego w karetkach, dwa wozy sztabowe i ponad 200 ratowników medycznych w pieszych patrolach.
Fot. Jakub Krzywiecki/Reporter Interii
- Szacujemy, że na 15. Marszu Niepodległości w Warszawie będzie około 100 tys. osób - powiedział PAP rzecznik Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Aleksander Kowaliński. Wiceprezes Stowarzyszenia Jakub Kalusa dodał, że "na pewno zainteresowanie jest większe niż w latach ubiegłych, także spodziewamy się, że będzie to większa liczba".
Fot. PAP/Szymon Pulcyn
W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy Warszawy muszą liczyć się z licznymi utrudnieniami w ruchu.
"Przez cały dzień zawieszone będzie kursowanie tramwajowych linii 13 i 22 oraz autobusowych 126 i 160. Linia 16 będzie kursowała wg specjalnego rozkładu jazdy, a linie 178, 503, 518, 520 i 521 na skróconych trasach" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. W godzinach 11–19 częściej kursują pociągi metra:
- linia M1 – co ok. 4 min.,
- linia M2 – co ok. 5 min.
Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawscy policjanci, pełniący służbę przy zabezpieczeniu poniedziałkowych uroczystości i zgromadzeń, udzielili pierwszej pomocy medycznej mężczyźnie, który idąc Krakowskim Przedmieściem potknął się i upadając doznał urazu głowy.
"Na miejsce wezwano także załogę Pogotowia Ratunkowego, która przejęła poszkodowanego" - wskazano w komunikacie.
Kancelaria Prezydenta opublikowała zdjęcia z poniedziałkowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Andrzeja Dudy.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał, że służby monitorują sytuację w czasie Marszu Niepodległości. Zapowiedział też, że jeżeli pojawiają się symbole zakazane przez polskie prawo; nawoływanie do nienawiści, to będzie natychmiast reakcja - wniosek o rozwiązanie marszu.
Trzaskowski wziął udział w posiedzeniu sztabu antykryzysowego w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa w Warszawie. Posiedzenie odbyło się w związku ze zgromadzeniami publicznymi z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Jak donosi warszawska policja, w związku z Marszem Niepodległości 2024, wstrzymywany jest ruch dla pojazdów na ulicach:
- Marszałkowska od pl. Konstytucji do pl. Zbawiciela.
- ul. Piękna od pl. Konstytucji do al. Ujazdowskich.
- al. Ujazdowskie od ul. Pięknej do pl. Trzech Krzyży.
Policja przekazała kolejne informacje dla kierowców w Warszawie. Chodzi o bieżące ograniczenia w ruchu drogowym w związku z Marszem Niepodległości.
Wstrzymywany jest ruch pojazdów w następujących lokalizacjach:
- Wał Miedzeszyński - od Mostu Świętokrzyskiego do ul. Zwycięzców.
- al. Zieleniecka - od Ronda Waszyngtona do ul. Targowej.
- ul. Francuska od Ronda Waszyngtona do ul. Lipskiej.
Fot. Jakub Krzywiecki/Reporter Interii
11 w Warszawie na niektórych miejskich słupach rozwieszono biało-czerwone kotyliony. Można je znaleźć i pobrać w następujących lokalizacjach:
- zabytkowy słup znajdujący się przy ul. przy Placu Unii Lubelskiej w Warszawie (od strony południowej);
- słup przy ul. Marszałkowskiej na rogu z ul. Wilczą, nieopodal sklepu obuwniczego;
- słup u zbiegu ul. Królewskiej i ul. Niżyńskiego;
- słup na pl. Wilsona przy wejściu do metra; słup na Rondzie Waszyngtona od strony Stadionu Narodowego.
Z okazji Święta Niepodległości pojazdy komunikacji miejskiej w całej Warszawie zostały przystrojone biało-czerwonymi flagami.
Akcja Tramwajów Warszawskich z okazji 11 listopada. "Dziś – z okazji Święta Niepodległości – jeździmy zabytkami na trasie Miasteczko Wilanów – Sielce" - przekazano w komunikacie.
"Na torach spotkać można dwukierunkowe wagony Lw, N i 4N1, które od pierwszego kursu cieszą się niesłabnącą popularnością. Najstarszy pojazd ma 99 lat. Zabytkowe tramwaje linii W kursują co pół godziny. Ostatni odjazd linii W z Miasteczka Wilanów do Sielc o godz. 16:49. Ponadto o godz. 17:17 i 17:47 kursy zjazdowe do zajezdni Mokotów. Ostatni odjazd linii W z Sielc do Miasteczka Wilanów o godz. 17:00. Ponadto o 17:30 kurs zjazdowy do zajezdni Mokotów. Zapraszamy na wspólną przejażdżkę!" - czytamy.
W centrum Warszawy - w związku z Marszem Niepodległości 2024 - zgromadziły się znaczne siły policji.
Po godz. 14.30 ulicami Warszawy ruszył Marsz Niepodległości. Jak co roku, pochód przejdzie Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego ma dotrzeć po około dwóch godzinach na błonia Stadionu Narodowego. Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości. Wydarzenie zakończy się około godz. 20.
Fot. PAP/Marcin Obara
- Przed nami kolejna rocznica odzyskania niepodległości. Święto dla nas bardzo, bardzo ważne, zwłaszcza w tej sytuacji geopolitycznej - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po tym, jak złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
- Musimy demonstrować, że Polska jest niezniszczalna, że tego dnia jesteśmy wszyscy razem z uśmiechem i z pewnością, która nam towarzyszy, z pewnością siebie będziemy świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości - dodał.
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Stołeczna policja opublikowała kolejne informacje dla kierowców. "Ostatni zawodnik dobiegł do mety 34. Biegu Niepodległości. Ruch pojazdów w al. Niepodległości i al. Jana Pawła II na odcinku od Ronda Zgrupowania AK "Radosław" do ul. S. Batorego jest sukcesywnie przywracany" - wskazano.
"Do godziny 14 policjanci pełniący służbę przy zabezpieczeniu zgromadzeń odbywających się w centrum miasta podjęli interwencje wobec 75 osób posiadających materiały pirotechniczne. Zabezpieczono: 212 rac, 440 petard, 201 flar, 22 tzw. stroboskopy i 2 wyrzutnie" - przekazała w serwisie X warszawska policja.
Fot. X.com/Policja_KSP
Politycy PiS wrzucają zdjęcia z tegorocznego Marszu Niepodległości. Fotorelację z wydarzenia opublikował m.in. europoseł tej partii i były prezes Orlenu Daniel Obajtek.
- My doskonale wiemy, że źródła cywilizacji europejskiej tkwią w chrześcijaństwie i wiemy, że to wszystko, co z tego wynika, powinno być także obronione. I to jest nasz cel. Możemy się w pewnych sprawach różnić, ale w tych sprawach powinniśmy być całkowicie zjednoczeni. Mamy tutaj do czynienia także i z innymi problemami, które jak sądzę są powodem tego gromadzenia się wielkiej liczby naszych obywateli w trakcie Marszu Niepodległości. Chodzi o to, co dzisiaj dzieje się w Polsce, co zagraża i polskiemu państwu, i polskiemu narodowi, rodzinie, społeczeństwu. Chodzi o całkowite zniszczenie systemu praworządności, obowiązywania prawa - mówił 11 listopada na konferencji prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Policja musiała interweniować jeszcze przed rozpoczęciem Marszu Niepodległości. Do godz. 12 mundurowi zatrzymali 36 osób i zabezpieczyli m.in. 129 rac i blisko 300 petard.
11 listopada. Do południa w Warszawie zatrzymano blisko 40 osób
Na warszawskim rondzie Dmowskiego o godz. 14. rozpoczął się Marsz Niepodległości. Marsz pod hasłem "Wielkiej Polski, moc to my", ma wyruszyć z ronda o godz. 14.30. Uczestnicy o godz. 14 odpali race, a wcześniej odmówili różaniec.
Fot. PAP/Marcin Obara
"Pomimo refleksji nad bohaterami walczącymi o polską wolność oraz zagrożeń czyhających na nią obecnie, dzisiaj obchodzimy święto radosne. Radujmy się z Niepodległej i jednoczmy się pod biało-czerwoną flagą" - napisał w serwisie X szef dyplomacji Radosław Sikorski.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski opublikował wspólne zdjęcie z szefem dyplomacji Radosławem Sikorskim. Obaj politycy konkurują o bycie kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich w 2025 r. "Razem - nie tylko w Święto Niepodległości" - napisał Trzaskowski.
"Bo Polska jest jedna. Razem zwyciężymy!" - odpowiedział Sikorski.
- Wybieramy się na Marsz Niepodległości. Bardzo wielu członków naszej partii i jej sympatyków przyjeżdża na ten marsz z całej Polski. Wybieramy się przede wszystkim z jedną intencją. Chcemy, by obóz patriotyczny był zjednoczony i szedł razem w tym marszu, ale także szedł razem w przedsięwzięciach politycznych, które są potrzebne po to, by zmienić obecny stan Polski. Aby Polska trwała, by naród polski trwał, by Polska była krajem suwerennym - powiedział podczas konferencji prezes PiS Jarosław Kaczyński.
W centrum Warszawy pojawiło się wielu policjantów. Mundurowi będą zabezpieczać Marsz Niepodległości 2024, który po godz. 14 ruszy ulicami miasta.
Fot. Jakub Krzywiecki/Reporter Interii
Ponad 200 rowerzystów - w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - wzięło udział w rajdzie rowerowym ulicami Szczecina.
PAP/Jerzy Muszyński
- Jest potrzebna jedność, wspólny cel i wspólne działania. Ten marsz (Marsz Niepodległości 2024 - red.) powinien być tego wyrazem - stwierdził Jarosław Kaczyński.
- Naszym celem powinno być utrzymanie tego, co jest w tej chwili najcenniejsze dla Europy - utrzymanie współpracy transatlantyckiej - podkreślił prezes PiS.
- To, co dziej się w Polsce, zagraża polskiemu państwu, narodowi i społeczeństwu. Chodzi o całkowite zniszczenie praworządności - powiedział Jarosław Kaczyński.
Rozpoczęła się konferencja z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
11 listopada na terenie Warszawy nie można posiadać i używać środków pirotechnicznych, jak również mieć przy sobie broni. Nad trasą tegorocznego marszu obowiązuje też zakaz lotów dronami.
Prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz złożyli wieniec od narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Fot. PAP/Paweł Supernak
Coraz więcej osób gromadzi się w okolicach warszawskiego ronda Dmowskiego, by wziąć udział w Marszu Niepodległości 2024, który ruszy ulicami miasta po godzinie 14.
Uczestnicy marszu mają ze sobą biało-czerwone flagi, jak również czapki, szaliki i wianki w barwach narodowych. Niektórzy mają przypięte do kurtek kotyliony, pamiątkowe przypinki oraz biało-czerwone opaski na rękach.
W centrum Warszawy rozstawiło się wiele stoisk, na których można nabyć flagi i inne patriotyczne gadżety.
Na Marsz Niepodległości w Warszawie przybyły osoby z różnych części Polski. - Przyjechaliśmy na przekór pierwszej decyzji prezydenta Warszawy, że marszu nie będzie - powiedziała w rozmowie z Jakubem Krzywieckim grupa uczestników przybyłych ze Śląska.
Fot. Jakub Krzywiecki
"W Święto Niepodległości oddajemy hołd Wincentemu Witosowi, jednemu z Ojców Niepodległości, trzykrotnemu premierowi, wielkiemu przywódcy Ruchu Ludowego. Pamiętamy o tych, którzy walczyli i dbali o wolną Ojczyznę. Niech żyje niepodległa Polska! - napisał w serwisie X wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
"Polska silna, dobrze uzbrojona i zjednoczona wokół sprawy suwerenności i bezpieczeństwa to nasze wspólne narodowe zadanie. Żyjemy w czasach i w miejscu, gdzie NIEPODLEGŁOŚĆ nie jest nikomu dana za darmo i na zawsze. Pamiętajmy o tym nie tylko w dniu jej święta" - napisał w serwisie X premier Donald Tusk.
W centrum Warszawy - w oczekiwaniu na rozpoczęcie się Marszu Niepodległości 2024 - gromadzi się coraz więcej osób.
Fot. Jakub Krzywiecki/Reporter Interii
Jeszcze przed rozpoczęciem Marszu Niepodległości 2024 - do godziny 12 - policjanci zatrzymali 36 osób i skonfiskowali duże ilości materiałów pirotechnicznych - poinformowała policja.
"Policjanci zabezpieczający centrum miasta w miejscach, gdzie organizowane będą dzisiejsze zgromadzenia, do godziny 12 zabezpieczyli między innymi: 129 rac, 292 petardy, 48 flar, 1 wyrzutnię rac. Za posiadanie tych środków pirotechnicznych odpowiadać będą 33 osoby" - przekazała w serwisie X Komenda Stołeczna Policji.
Mundurowi zabezpieczyli również pałki teleskopowe i kastet. Wśród zatrzymanych 36 osób - 30 posiadało narkotyki, a 6 osób było poszukiwanych. Jedna z nich figurowała w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS).
Stołeczna Policja podała informacje dla kierowców. Chodzi o bieżące ograniczenia w ruchu drogowym w związku ze zgromadzeniem Marsz Niepodległości w Warszawie:
- Al. Jerozolimskie, Most Poniatowskiego i Al. Poniatowskiego – wstrzymany ruch pojazdów na odcinku od ul. Emilii Plater do ronda Waszyngtona.
- ul. Marszałkowska – wstrzymany ruch pojazdów na odcinku od Pl. Konstytucji do ul. Świętokrzyskiej.
- Europa nie będzie w stanie sama, bez pomocy Stanów Zjednoczonych, zapewnić sobie bezpieczeństwa wobec rosyjskich imperialnych ambicji. Jesteśmy dziś w awangardzie, wydajemy ponad 4 procent na obronność i planujemy więcej. Musimy namawiać, nakłaniać naszych sojuszników, by podnosili swoje wydatki na obronność - podkreślił prezydenta Andrzej Duda.
W centrum Warszawy zbierają się ludzie. O godz. 14 ruszy Marsz Niepodległości 2024. Pod Pałacem Kultury pojawiły się stoiska z flagami i patriotycznymi gadżetami.
Fot. Jakub Krzywiecki/Reporter Interii
- Jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo. Dzisiaj patrzą na nas Ojcowie Niepodległości. Patrzą na to, jak modernizujemy naszą armię, jak podnosimy wydatki na bezpieczeństwo, by się wzmocnić i by nikt nie odważył się nas napaść. Wyciągamy wnioski z tamtych błędów, szanujemy i żądamy przestrzegania suwerenności innych narodów - mówił prezydent Andrzej Duda.
Fot. PAP/Paweł Supernak
- Dziś my jesteśmy częścią wolnego świata, nie tylko w znaczeniu kulturowym ale i politycznym. Dziś jesteśmy nad Wisłą - niepodległa i suwerenna Polska - częścią wielkich wspólnot międzynarodowych, jak NATO. W Europie jesteśmy częścią wspólnot, które sami tworzyliśmy - Bukaresztańska Dziewiątka czy Trójmorze. Dziś nie mamy żadnych wątpliwości, że dla bezpieczeństwa Europy i świata koniecznie jest zacieśnianie więzi euroatlantyckich - mówił prezydent Andrzej Duda.
- 8 stycznia 1918 roku Prezydent USA Woodrow Wilson sformułował swoje słynne 14 punktów, wśród których trzynasty stanowił następująco: stworzenie niepodległego państwa polskiego, zamieszkanego przez ludność bezsprzecznie polską - przypomniał prezydenta Andrzej Duda.
Trwa wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości 2024.
W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie rozpoczęły się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystości uczestniczą m.in. prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i szef MSZ Radosław Sikorski. Kolejnym punktem obchodów było uroczyste wystąpienie prezydenta.
Fot. PAP/Paweł Supernak
Z powodu planowanego Marszu Niepodległości 2024 mieszkańcy Warszawy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu. "Z uwagi na wyłączenie ruchu tramwajowego pomiędzy pl. Bankowym a Dworcem Wileńskim uruchomiona została zastępcza linia autobusowa "Za tramwaj", kursująca z częstotliwością co ok. 5 minut" - przekazał Zarząd Transportu Miejskiego.
Przez cały poniedziałek zawieszone będzie kursowanie tramwajowych linii 13 i 22 oraz autobusowych 126 i 160. Linia 16 będzie kursowała wg specjalnego rozkładu jazdy, a linie 178, 503, 518, 520 i 521 na skróconych trasach. Między godz. 11 a 19 częściej kursuje metro: linia M1 - co ok. 4 min. a linia M2 - co ok. 5 min.
Fot. PAP/Szymon Pulcyn
W Warszawie od wczesnych godzin porannych trwają przygotowania przed Marszem Niepodległości 2024. W centrum stolicy ustawiono m.in. barierki.
Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Marsz Niepodległości 2024 rozpocznie się 11 listopada o godz. 14 w centrum Warszawy. Na początku uczestnicy zbiorą się u zbiegu Al. Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej. Pół godziny później pochód ruszy z ronda Dmowskiego i przejdzie wspomnianymi Al. Jerozolimskimi w kierunku mostu Poniatowskiego. Następnie tłum uda się Wałem Miedzeszyńskim, Wybrzeżem Szczecińskim i ulicą Siwca prosto na błonia Stadionu Narodowego. Tam mają odbyć się liczne przemówienia i koncerty. Wydarzenie potrwa do godz. 20.
Pomimo pierwotnej odmowy, Marsz Niepodległości 2024 został finalnie zarejestrowany przez warszawski ratusz, co oznacza, że wydarzenie odbędzie się legalnie 11 listopada. W tym roku uczestnicy będą maszerować pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my".
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione przez Sejm w 1937 r. Święto zostało zniesione w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Przywrócono je dopiero w 1989 r. na mocy ustawy. To od tego czasu 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.