Prawybory w KO. "Dwóch świetnych kandydatów"
KO przeprowadzi prawybory na kandydata walczącego o fotel prezydencki. - Kiedy jest dwóch świetnych kandydatów, a partia ma demokratyczne zasady, to jej siłą jest to, że oddaje się taką decyzję w ręce wszystkich członków - powiedział Borys Budka. - Liczę na rycerskie współzawodnictwo z Rafałem Trzaskowskim - mówił Radosław Sikorski. Donald Tusk powiedział, że prawybory odbędą się w listopadzie.
Koalicja Obywatelska zadeklarowała, że swojego kandydata na prezydenta ogłosi 7 grudnia w Gliwicach. Od kilku tygodniu wśród najczęściej pojawiających się nazwisk "kandydatów na kandydata" tego ugrupowania pojawiali się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Wybory prezydenckie. Prawybory w KO na kandydata
W sobotę europoseł Borys Budka poinformował, że Koalicja Obywatelska przeprowadzi prawybory.
- Kiedy jest dwóch świetnych kandydatów, kiedy partia ma demokratyczne zasady, to jej siłą jest to, że oddaje się taką decyzję w ręce wszystkich członków - dodał. Nie wymienił jednak ich nazwisk.
- Liczę na rycerskie współzawodnictwo z Rafałem Trzaskowskim - powiedział później szef MSZ Radosław Sikorski.
- Proszę o poparcie członków PO, Nowoczesnej, Zielonych i wszystkich członków naszej koalicji - dodał.
ZOBACZ: Sikorski zapytany o prezydenturę. "Mógłbym być skuteczniejszy"
- Myślę, że Rafał Trzaskowski i ja jesteśmy wystarczająco znani wyborcom, więc prosimy o rozważenie wszystkich za i przeciw, a ja proszę o poparcie - mówił polityk.
Szef MSZ przekazał, że daty nie została jeszcze dopowiedziana, ale "jest wola, aby to szybko rozstrzygnąć" - podkreślił szef MSZ. Głosowanie ma się odbyć "przy pomocy środków elektronicznych".
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej poinformował, że prawybory odbędą się jeszcze w listopadzie. - Najbardziej prawdopodobny jest 23 listopada - doprecyzował.
- 7 grudnia na Śląsku wybrany w prawyborach kandydat KO na prezydenta - Rafał Trzaskowski lub Radosław Sikorski - zaprezentuje swój program - dodał.
Rafał Trzaskowski: Przeciwnik jest jeden - PiS
Wiceszef PO Cezary Tomczyk przekazał z kolei, że w związku z pojawieniem się drugiego kandydata to Rafał Trzaskowski zawnioskował, aby przeprowadzić prawybory w Koalicji Obywatelskiej.
- Znacie moją determinację. Wielokrotnie mówiłem, że się nie cofnę, że jestem gotowy i zdeterminowany do tego, żeby stanąć w wyścigu o prezydenturę - powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy.
Dodał, że przeciwnik jest jeden i jest nim PiS.
- Mimo tego, że ja mam takie poczucie, że od 2020 roku jestem kandydatem, że wziąłem na siebie pewne zobowiązania i mamy ten rachunek do wyrównania z PiS w imieniu naszych obywatelek i obywateli, to pojawił się kontrkandydat - powiedział. Podkreślił, że po długich przemyśleniach stwierdził, że najlepszą formuą będą prawybory w KO.
Kandydat na prezydenta a bezpieczeństwo. Sondaż
Tymczasem SW Research w sondażu dla rp.pl zadał Polakom pytanie: "Który z potencjalnych kandydatów KO na prezydenta lepiej poradziłby sobie Pani/Pana zdaniem z tematyką związaną z bezpieczeństwem?".
Zdania były mocno podzielone. Najwięcej, bo 29,3 proc. badanych wskazało, że lepiej poradziłby sobie Rafał Trzaskowski. 25,9 proc. badanych wskazało Radosława Sikorskiego.
19,3 proc. odpowiedziało, że obaj poradziliby sobie tak samo. Jedna czwarta (25,5 proc.) badanych wskazała, że nie ma zdania w tej sprawie.
ZOBACZ: Wybory prezydenckie. Rafał Trzaskowski: Jestem gotów startować
Sikorski wygrywa wśród respondentów w grupie wiekowej 35-49 lat, osób z wyższym wykształceniem, tych zarabiających powyżej 7 tys. zł netto oraz wśród mieszkańców miast liczących więcej niż 500 tys. mieszkańców.
Trzaskowskiego wskazywali częściej ankietowani w wieku do 24, osoby z wykształceniem średnim i mieszkańcy miast liczących od 200 do 499 tys.
"Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5-6 listopada 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne" - podał portal rp.pl