Barierki, rusztowania, zamknięte ulice. Koszmar dla turystów w Rzymie
Pojechali zwiedzić koloseum, fontannę di Trevi, Plac Wenecki, czy Ołtarz Ojczyzny, a udało się im zobaczyć tylko barierki, rusztowania i folie ochronne. Rośnie niezadowolenie turystów, którzy w tym roku złożyli wizytę w Rzymie. Liczne zabytki w Wiecznym Mieście przechodzą renowacje i remonty przed zbliżającym się Rokiem Świętym.
Włochy to jeden z najchętniej wybieranych kierunków podróży przez Polaków. Tam obowiązkowym punktem jest oczywiście stolica kraju - Rzym. Turyści ostrzegają się jednak wzajemnie w mediach społecznościowych, że w tym roku lepiej darować sobie wizytę w Wiecznym Mieście. Rzym wygląda jak wielki plac budowy.
Bariery, ogrodzenia, rusztowania, zamknięte ulice, tablice z informacją o zakazie wstępu - to codzienne widoki w mieście.
Zabytki w Rzymie. Gdzie prowadzone są renowacje?
O skali prowadzonych prac świadczy liczba placów budowy i remontów, w jakie zamienił się Rzym. W szczycie przygotowań było ich 6400 i tylko niewiele z nich ukończono.
ZOBACZ: Piorun uderzył w słynny zabytek. W Rzymie liczą straty
Coraz więcej turystów, włoskich i zagranicznych, relacjonujących pobyt w stolicy Włoch podkreśla, że wybrało przyjazd w niewłaściwym czasie ponieważ wiele z najsłynniejszych obiektów jest niedostępnych albo można podziwiać je tylko z daleka.
Najbardziej zmienił się Plac Wenecki, który stał się ogromnym placem budowy stacji metra, wokół którego wąskimi przejściami przeciskają się tłumy rzymian i zwiedzających. Wysokie zielone silosy i dźwigi zasłaniają widok na Ołtarz Ojczyzny. Również z powodu tych robót znacznie utrudniony jest dostęp do alei Fori Imperiali prowadzącej do Koloseum.
Rusztowania i ogrodzenia zasłaniają fontannę Berniniego na Piazza Navona.
Najsłynniejsza fontanna w remoncie. Nad di Trevi powstaje kładka
Renowację przechodzi również barokowa fontanna di Trevi. Została otoczona barierkami i wypompowano z niej wodę. Władze miasta postanowiły jednak dać turystom możliwość wypełnienia popularnego zwyczaju wrzucania do wody monet. W tym celu przed zabytkiem ustawiono spory basen, który powoli zapełnia się pieniędzmi.
ZOBACZ: Rzymska fontanna di Trevi może być zamykana z powodu tłoku
Nad basenem fontanny ma powstać również specjalna kładka, która umożliwi turystom podziwianie zabytku z nowej perspektywy, a władzom miasta kontrolowanie ich przepływu. Rządzący rozważają przy tej okazji wprowadzenie niedrogiego biletu wstępu (1 lub 2 euro) - wszystko w myśl tzw. zrównoważonej turystyki.
Papież Franciszek ogłosił Rok Święty. Spodziewanych 30 mln turystów
Liczne remonty i renowacje zarządzono, by przygotować Rzym na ogłoszony przez papieża Franciszka Roku Świętego, którego inauguracja odbędzie się 24 grudnia. Do Wiecznego Miasta w przyszłym roku mają zjechać tłumy - oczekiwanych jest z tej okazji około 30 milionów pielgrzymów i turystów.
Będą oni mogli przejść przez Drzwi Święte w Bazylice Św. Piotra, Bazylice św. Jana na Lateranie, Bazylice Matki Bożej Większej i Bazylice Św. Pawła za Murami. Tak okazja zdarza się rzadko - raz na 25 lat.
Czytaj więcej