Nowy prezydent musi wybrać współpracowników. Padły pierwsze nazwiska [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
Donald Trump obsadzi swoją administrację lojalistami - donosi brytyjski dziennik "Financial Times". Media informują, że nowy prezydent dokona niekonwencjonalnych wyborów. Wśród kandydatów do najwyższych stanowisk wymienia się m.in. byłego szefa dyplomacji Mike'a Pompeooraz Susie Wiles, która odpowiadała za kampanię Trumpa.
Dziękujemy za śledzenie relacji na żywo. Po więcej informacji dotyczących wyborów prezydenckich w USA zapraszamy na polsatnews.pl oraz Interia.pl.
Prezydent Francji Emmanuel Macron odbył "bardzo dobrą rozmowę" z Donaldem Trumpem - poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat Pałacu Elizejskiego.
Prezydent Andrzej Duda i rządzący w Polsce mają szansę, by wykorzystać swoje kontakty z Donaldem Trumpem, by dotrzeć do niego i na niego wpływać, w tym w sprawie Ukrainy - ocenił w rozmowie z PAP były ambasador USA w Polsce Daniel Fried.
Jak pisze czeski portal Seznam Zpravy, zwycięstwo Trumpa będzie miało wpływ na stosunki USA z Czechami i Europą i dlatego środowiska związane z analizą stosunków międzynarodowych oraz praktyczną dyplomacją zwraca uwagę, że konieczne jest wzmocnienie niezależności kraju i UE. Były dyplomata i doradca prezydenta Petra Pavla Petr Kolarz powiedział portalowi, że ma nadzieję, iż Trump i jego otoczenie zdają sobie sprawę z "wartości, jaką ma sojusz transatlantycki".
Inny czeski portal informacyjnym Novinky podkreśla, że pierwsza kadencja prezydencka Trumpa pokazała, iż nie jest on graczem zespołowym. Przecenia swój osąd i swoje umiejętności.
"Europa znów może spodziewać się lat niepewności" - napisały Novinky. Ale przyszły prezydent zapomina - zaznaczyły - że dzięki NATO wschodnie wybrzeże USA jest bezpieczne, a Europa wiąże większość rosyjskich sił, które Moskwa mogłaby przenieść na Daleki Wschód.
Kontrkandydatka Trumpa w prawyborach, Nikki Haley pogratulowała mu zwycięstwa.
"Amerykanie przemówili. Gratulacje dla prezydenta Trumpa za ogromne zwycięstwo. Teraz nadszedł czas, aby Amerykanie się zjednoczyli, modlili się za nasz kraj i rozpoczęli proces pokojowej transformacji" - napisała w serwisie X.
Późnym wieczorem we wtorek, gdy kończyły się amerykańskie wybory prezydenckie, z kalifornijskiej bazy sił kosmicznych Vandenberg wystrzelono nieuzbrojoną międzykontynentalną rakietę balistyczną Minuteman III. Jak powiadomiło dowództwo, test był rutynowy i nastąpił po miesiącach przygotowań.
Republikanie przejmą po wtorkowym głosowaniu kontrolę na Senatem, odbierając co najmniej trzy mandaty demokratom. W w ten sposób zakończy się czteroletni okres przewagi Partii Demokratycznej w Senacie - oznajmił w środę na swoim portalu dziennik "New York Times", który przeanalizował sondażowe wyniki głosowania.
Walka o kontrolę nad Senatem trwała głównie w Ohio i Montanie, czyli dwóch stanach kontrolowanych przez demokratów, w których Donald Trump wygrał w 2016 i 2020 r. - i zwyciężył ponownie bez trudu we wtorek wieczorem - podkreślił "NYT".
Aktualne dane sondażowe dają republikanom 52 miejsca, a demokratom - 42.
Premier Izraela Binjamin Netanjahu rozmawiał z Donaldem Trumpem i pogratulował mu zwycięstwa.
"Obaj zgodzili się współpracować na rzecz bezpieczeństwa Izraela. Rozmawiali również o zagrożeniu ze strony Iranu" - przekazał gabinet premiera Izraela.
Kamala Harris w trakcie przemówienia na Uniwersytecie Howarda będzie prosić swoich zwolenników w całym kraju o zaakceptowanie wyników wyborów prezydenckich - informuje stacja CNN, powołując się na współpracowników obecnej wiceprezydent.
Harris ma poruszyć podobne tematy, jak w ostatnich dniach kampanii. Ma również zaapelować o znalezienie wspólnego pola do współpracy między demokratami a republikanami.
Przed przemówieniem ma wykonać telefon do Donalda Trumpa.
- Donald Trump będzie chciał zostać zapamiętany jako ktoś, kto zakończył wojny na Bliskim Wschodzie - ocenił w komentarzu dla PAP Ragip Soylu, szef tureckiego biura portalu Middle East Eye.
Prezydentura Trumpa nie przyczyni się do eskalacji sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie - uważa turecki komentator. - Wręcz przeciwnie - będzie chciał podpisywać porozumienia i będzie chciał zostać zapamiętany jako 'rozjemca', czyli ten, który zakończył wojny w regionie - oznajmił Soylu.
Donald Trump obsadzi swoją administrację lojalistami - ocenił brytyjski dziennik "Financial Times".
Trump po raz kolejny będzie starał się dokonać niekonwencjonalnych wyborów i pominąć polityków zadomowionych od wielu lat w Waszyngtonie - przypuszcza dziennik.
Jedną z ważniejszych funkcji w administracji, szefa personelu Białego Domu, ma - według przewidywań gazety - objąć Susie Wiles, która do tej pory pełniła rolę menedżerki kampanii Trumpa. Wiles od ponad czterech dekad odpowiada za kampanię republikanów na wszystkich szczeblach polityki.
Ministrem finansów może zostać jeden z dwóch gigantów sektora finansowego - Scott Bessent lub John Paulson. Gazeta zaznaczyła, że Trump nadal nie jest zdecydowany, który z nich będzie lepiej sprawował się w tej roli.
Szefem dyplomacji Stanów Zjednoczonych może ponownie zostać Mike Pompeo, który stał się jedną z najbliższych osób w otoczeniu Trumpa - oceniły "FT" i portal Politico. Media widzą też w tej roli Rica Grenella, byłego ambasadora USA w Niemczech i dyrektora wywiadu narodowego.
Wśród kandydatów na ministra obrony wymieniani są Mike Waltz i Tom Cotton. Waltz był doradcą Trumpa ds. bezpieczeństwa, zaś Cotton jest weteranem wojen w Iraku i Afganistanie, popierającym radykalne rozwiązania Trumpa dotyczące polityki zagranicznej i obronnej.
Francuski dziennik "Le Monde" ocenia, że wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA i sukces Partii Republikańskiej w Senacie są "ważnym punktem zwrotnym dla Stanów Zjednoczonych" i zejściem z drogi, jaką Ameryka szła po II wojnie światowej.
To "koniec amerykańskiego świata" - głosi tytuł artykułu, który ukaże się w czwartek.
Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pogratulowało Donaldowi Trumpowi zwycięstwa.
"Szanujemy wybór narodu amerykańskiego i składamy gratulacje panu Trumpowi" - przekazano w wydanym oświadczeniu.
"W ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unia Europejska dołoży wszelkich starań, aby utrzymać dobre stosunki z USA" - napisał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Przemówienie Kamali Harris w Waszyngtonie zaplanowano na godz. 16 czasu miejscowego, czyli 22 czasu polskiego - podają źródła agencji Reutera.
Były prezydent USA George W. Bush pogratulował Donaldowi Trumpowi i J.D Vance'owi oraz ich rodzinom.
Podziękował również prezydentowi Joe Bidenowi i wiceprezydent Kamali Harris za ich służbę i podkreślił frekwencję wyborczą jako "znak zdrowia republiki i siły instytucji demokratycznych".
Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA odbija się na rynkach. Rosną notowania należącej do Elona Muska Tesli, inwestorzy kupują bitcoiny, rośnie rentowność amerykańskich obligacji - podaje agencja AFP.
Niebezpieczny klaun ponownie objął stery świata - pisze chorwacki dziennik "Slobodna Dalmacija", komentując wynik amerykańskich wyborów prezydenckich, które wygrał Donald Trump.
"Totalnie nieprzewidywalny człowiek, któremu najbogatsi - przy pomocy sfrustrowanego tłumu - powierzyli swoje samolubne życzenia, zdołał wygrać drugą i ostatnią kadencję w Białym Domu" - pisze.
Reporterzy stacji NBC News ustalili, że Kamala Harris zadzwoni do Donalda Trumpa z gratulacjami. Aktualnie kandydata demokratów pracuje nad swoim przemówieniem.
Prezydent USA Joe Biden również ma wykonać telefon do Donalda Trumpa. Wcześniej Biały Dom informował, że Biden weźmie udział w zaprzysiężeniu swojego następcy.
- Jesteśmy przekonani, że nadchodzący czas drugiej kadencji prezydenta Donalda Trumpa będzie dobrym czasem dla Polski i naszego bezpieczeństwa - powiedział Mieszko Pawlak, minister w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.
Dodał, że póki co nie zaplanowano rozmowy pomiędzy prezydentem Polski a Donaldem Trumpem.
JD Vance, który zostanie wiceprezydentem USA opublikował podziękowania w mediach społecznościowych. Słowa wdzięczności skierował w stronę swojej żony oraz Donalda Trumpa, który dał mu "możliwość służenia narodowy na najwyższym szczeblu".
Podziękował również Amerykanom. "Nigdy nie przestanę walczyć za WSZYSTKICH z was" - zapewnił.
- Żaden z kandydatów na prezydenta USA nie był dla Ukrainy idealny - cenił w rozmowie z PAP ukraiński ekspert Ołeksij Melnyk.
- Obawiano się, że Kamala Harris będzie kontynuowała politykę Joe Bidena, a zwycięstwo Donalda Trumpa przyjęto ze spokojem, choć i świadomością ryzyka związanego z jego nieprzewidywalnością - dodał.
- Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA nie zmieni priorytetów politycznych UE - oznajmił rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
Przyznał, że w niektórych kwestiach nie można wykluczyć dostosowania polityki Unii do USA - w zależności od tego, jaki kierunek przyjmą nowe władze w Waszyngtonie.
Rzeczniczka kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa Karoline Leavitt przekazała stacji NBC News, że republikanin nie otrzymał telefonu z gratulacjami ani od Joe Bidena ani od Kamali Harris.
Kamala Harris jeszcze dziś zabierze głos - podaje stacja NBC, powołując się na współpracowników kandydatki demokratów.
Przemówienie ma odbyć się na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, gdzie znajduje się jej sztab wyborczy.
Pierwotnie Harris miała zabrać głos we wtorek późnym wieczorem miejscowego czasu, ale zrezygnowała po ogłoszeniu pierwszych wyników wyborów.
Doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zamieścił w serwisie X długi wpis.
"Stany Zjednoczone dokonały wyboru... Być może nadszedł czas, aby przemyśleć globalne strategie. Być może nadszedł czas, aby zdać sobie sprawę, że ci, którzy łamią zasady, warunki 'politycznego układu', globalne prawo, muszą zostać w jakiś sposób ukarani. Być może nadszedł idealny czas, aby w końcu ukarać wyrzutków, prowokatorów i przywódców destrukcyjnych sojuszy, którzy rzucili wyzwanie globalnemu przywództwu Stanów Zjednoczonych. Być może nadszedł czas, aby uspokoić świat i przywrócić mu przewidywalność i przyszłość..." - napisał.
- Bez względu na to, kto rządzi w naszych krajach, projekty polsko-amerykańskie są realizowane i mam nadzieję, że będzie tak też w przyszłości - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
Sikorski jako przykład realizacji polsko-amerykańskich przedsięwzięć podał bazę obrony przeciwrakietowej w Redzikowie (woj. pomorskie), która ma zostać otwarta w przyszłym tygodniu.
Zdaniem wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat wygrana Donalda Trumpa pokazuje, że "Polska i Europa nie może w nieskończoność opierać swojego bezpieczeństwa na sojuszniku zza oceanu".
"Czas na otrzeźwienie w krajach UE i wspólne działania w sprawach strategicznych" - podkreśla.
"To ostatni dzwonek na wyrwanie się z marazmu, a Polska powinna odegrać w tym kluczową rolę" - podsumowała.
- Realizacja pełnej agendy Trump 2.0 może zwiększyć ryzyko inflacyjne w Stanach Zjednoczonych - ocenił główny strateg makroekonomiczny Saxo Bank John J. Hardy.
Jego zdaniem efektem zapowiedzianych przez Donalda Trumpa cięć podatkowych i deregulacji będzie wzrost zadłużenia w sektorze finansowym.
Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum powiedziała, że zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach "nie jest powodem do obaw" dla jej kraju, mimo jego gróźb dotyczących m.in. masowych deportacji migrantów.
- Jesteśmy wolnym, niezależnym, suwerennym krajem i będziemy mieć dobre stosunki ze Stanami Zjednoczonymi – powiedziała na konferencji prasowej, cytowana przez agencję Reutera.
W stanie Nevada zliczono 93 proc. głosów. Prowadzi Donald Trump, a jego przewaga nad Kamalą Harris obecnie wynosi ponad 59 tys. głosów. W tym stanie do przejęcia jest sześć głosów elektorskich.
- Prawdopodobieństwo to traktujemy na poważnie, nie będziemy moralizować - oświadczył Premier Szwecji Ulf Kristersson na specjalnie zwołanej konferencji. Dodał, że Europa musi zrozumieć podejście USA, w tym uznać, że nawoływanie Trumpa do zwiększenia wydatków na obronę przez europejskich sojuszników ma swoje podstawy.
Kristersson zapewnił, że Szwecja będzie w NATO wypełniać swoje zobowiązania. Dopytywany przez dziennikarzy o szczegóły, odparł, że nie wyklucza kolejnych decyzji w zakresie wzrostu wydatków na zbrojenia. Jako pozytywny przykład do naśladowania wskazał Polskę.
Rzecznik KE ds. zagranicznych Peter Stano powiedział, że spekulacje na temat tego, że Europa pozostanie osamotniona we wspieraniu Ukrainy są "przedwczesne" i przypomniał, że do przyszłego roku finansowanie dla tego Kijowa jest zapewnione.
Stano zaznaczył również, że stanowisko Unii dotyczące pomocy dla Ukrainy pozostaje niezmienne, co zresztą zostało wyraźnie potwierdzone w kolejnych konkluzjach przyjmowanych na posiedzeniach unijnych przywódców. - Unia Europejska oraz jej kraje członkowskie są nadal zaangażowane w kontynuowanie pomocy Ukrainie i we wspieranie jej walki o odzyskanie jedności, niepodległości i integralności terytorialnej - powiedział rzecznik.
Swojemu dziadkowi zwycięstwa pogratulowała wnuczka.
"Gratuluję prezydentowi Donaldowi Trumpowi zwycięstwa wyborczego i powrotu na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Demokracja jest głosem ludu i należy go zawsze szanować. Świat potrzebuje dialogu i wspólnej pracy, aby mieć więcej pokoju, rozwoju i dobrobytu. Życzę nowemu rządowi powodzenia" - napisał prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva.
Jednym z największych wyzwań w polityce zagranicznej Donalda Trumpa będą Chiny. Dr Łukasz Gołota w rozmowie z Interią wskazuje, że polityk nie pomylił się, jeśli chodzi o rywalizację handlową Pekinu. Teraz Trump, podobnie jak podczas pierwszej prezydentury, zapowiada rygorystyczną politykę celną. Problem w tym, że zmieniły się warunki i jak wskazuje nasz rozmówca, rywalizacja może zakończyć się "nową rzeczywistością" w światowym systemie handlu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent USA Donald Trump prowadzą długotrwały, konstruktywny i zorientowany na wyniki dialog - przekazał ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha na platformie X.
"Będziemy współpracować, aby wzmocnić strategiczne partnerstwo Ukrainy i USA oraz przybliżyć kompleksowy, sprawiedliwy i trwały pokój. Polegamy na zdecydowanym przywództwie Ameryki" - zaznaczył Sybiha.
Tradycyjne rosyjskie drewniane lalki "Matrioszki" przedstawiające prezydenta Rosji Władimira Putina, prezydenta elekta USA Donalda J. Trumpa i prezydenta Chin Xi Jinpinga w sklepie z pamiątkami w Moskwie. Fot: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Chiny spodziewają się jeszcze ostrzejszej retoryki i potencjalnie paraliżujących ceł ze strony nowej administracji Donalda Trumpa, ponieważ proponował on wprowadzenie dodatkowych obciążeń na chiński import - donosi agencja Reutera
- Nasza polityka wobec USA jest spójna - powiedziała rzecznika MSZ w Pekinie Mao Ning odpowiadając na pytanie dziennikarza, jak powrót Trumpa do Gabinetu Owalnego wpłynie na stosunki amerykańsko-chińskie.
- Będziemy nadal postrzegać i traktować stosunki chińsko-amerykańskie zgodnie z zasadami wzajemnego szacunku, pokojowego współistnienia i współpracy przynoszącej korzyści obu stronom - dodała.
Ponowny wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA stawia pod znakiem zapytania dalsze wsparcie Zachodu dla Ukrainy, dlatego Europa musi działać; trudno też oczekiwać, aby do czasu zaprzysiężenia nowego prezydenta w Waszyngtonie doszło do znaczących zmian na froncie – komentują estońskie i łotewskie media.
"Dziękuję wszystkim moim Rodakom (Polakom i Amerykanom polskiego pochodzenia) uprawnionym do głosowania w USA, którzy oddali swój głos w wyborach prezydenckich" - napisał na platformie X prezydent Andrzej Duda.
Przy 97 proc. zliczonych protokołów z komisji w stanie Michigan Donald Trump utrzymuje przewagę na poziomie około 95 tysięcy głosów nad Kamalą Harris. To oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem republikanin niebawem przejmie 15 głosów elektorskich z tego regionu, czym powiększy swoją pulę do 294.
"Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich zasadniczo zakończy sprawy karne wszczęte przeciwko niemu - przynajmniej na cztery lata jego urzędowania w Białym Domu" - donosi agencja Reutera.
Źródło podkreśla, że prawnicy republikanina prawdopodobnie poproszą sędziego Juana Merchana z Nowego Jorku o opóźnienie ogłoszenia wyroku w jednej ze spraw, co jest obecnie zaplanowane na 26 listopada.
B. premier Leszek Miller ocenił, że wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, to okazja dla Europy, aby porzuciła złudzenia, wzięła się za siebie i nie czekała na "amerykański parasol". Jego zdaniem, Biały Dom będzie przesuwać uwagę w kierunku Pacyfiku, co odbije się na relacjach z UE i z Polską.
"Dla mnie Naród Amerykański do tych wyborów był wzorcem godnego postępowania, do polityków miałem ograniczone zaufanie nie licząc prezydenta Clintona. Po tych wyborach zmieniam zdanie" napisał na Facebooku Lech Wałęsa. Post zilustrował swoim zdjęciem z Donaldem Trumpem, jednak dodanym w nietypowy sposób, bo do góry nogami.
To nawiązanie do wcześniejszego wpisu z tą samą fotografią dodaną prawidłowo: Lech Wałęsa bije się w pierś. "To ja zachęciłem Donalda Trumpa do kariery prezydenckiej"
Wcześniej w rozmowie z PAP wyraził swoją opinię na temat wyboru amerykanów - Jak można wybierać pierwszego obywatela z takim życiorysem i z takim działaniem, to jest fatalny przykład dla całego świata. To hańba dla świata.
Były prezydent RP był również pytany o to, co wygrana Trumpa będzie oznaczała dla Zachodu, NATO i Ukrainy. - Tego nie przewidzimy, bo z takim charakterem, z takim życiorysem nie można się niczego spodziewać. To może być najlepsza prezydentura, ale z takimi dowodami życiowymi, z takim postępowaniem, to jaki jest to przykład dla zachowań społecznych – pytał Wałęsa.
Donald Trump będzie najprawdopodobniej naciskać na zawieszenie broni między Rosją i Ukrainą, co zdjęłoby z Turcji presję dystansowania się od Moskwy - ocenił w komentarzu dla PAP Ozgur Unluhisarcikli, dyrektor tureckiego biura German Marshall Fund.
Według obliczeń agencji AP Donald Trump zdobył 277 głosów elektorskich, zwyciężając w wyborach prezydenckich w USA. Trump już podziękował Amerykanom za wybranie go na szefa państwa. Według spływających rezultatów Republikanie zyskali kontrolę nad Senatem i mają szansę na utrzymanie większości w Izbie Reprezentantów.
Mieszkańcy wioski Thulasendrapuram w stanie Tamil Nadu w Indiach, z której pochodził dziadek Kamali Harris oglądają wyniki wyborów prezydenckich w USA. Fot: PAP/EPA/RAGUL KRISHNAN
Rynek zareagował na zmianę władzy w USA. - Najbardziej zauważalnym efektem jest wzmocnienie dolara - powiedział na antenie Polsat News ekonomista Ignacy Morawski.
- W imieniu koła Wolni Republikanie chciałem złożyć gratulacje Donaldowi Trumpowi, 47. prezydentowi Stanów Zjednoczonych - powiedział Jarosław Sachajko. Kontynuacje wypowiedzi utrudniał mu hałas spowodowany przez wiwatujących i skandujących posłów. Członkowie partii PiS wstali z sejmowych ław, by wyrazić swoje poparcie dla wyboru amerykanów. Brawa przerwał żartujący Marszałek Sejmu, powtarzając zgodnie z rytmem imię Jarosław. Podkreślił, że chodziło mu o przemawiającego posła Sachajkę.
Zachowanie niektórych osób nie spodobało się Adamowi Andruszkiewiczowi (PiS), czemu dał wyraz wpisem w mediach społecznościowych. Film nie uwiecznił słów marszałka.
"Ameryka zagłosowała. Mam nadzieję na dobrą współpracę w przyszłości. Gratulacje dla Donalda Trumpa. Dla nas w Polsce najważniejsze jest, aby USA pozostały zaangażowane w bezpieczeństwo Europy, jedność NATO i wsparcie dla Ukrainy. Najwyższy czas, abyśmy my w Europie pokazali naszą pełną jedność i siłę. Polska jest gotowa!" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Elity Francji czy Niemiec wybór Amerykanów odbierają jako zagrożenie - ocenił w Polsat News były ambasador Polski w tych krajach Andrzej Byrt.
Szymon Hołownia pogratulował Donaldowi Trumpowi
CNN i Fox News zgodne. Donald Trump prezydentem Stanów Zjednoczonych.
CNN potwierdza, że Donald Trump został prezydentem USA. Wg danych, na które powołuje się stacja, zdobył 276 głosów elektorskich.
Stacja Fox News wczesnym rankiem jako pierwsza podała, że Donald Trump został 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych.
- Jak można wybierać pierwszego obywatela z takim życiorysem i z takim działaniem, to jest fatalny przykład dla całego świata. To hańba dla świata - powiedział PAP były przewodniczący NSZZ "Solidarność" i b. prezydent Lech Wałęsa
Dziś w Białym Domu historia zatacza koło. Zamiast trząść się ze strachu o relacje transatlantyckie, trzeba sprawić, że polski głos będzie tam słyszany - stwierdził w środę szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.
We wpisie na platformie X Siewiera wspomniał swe pierwsze spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem. "Wówczas to Ameryka była w potrzebie; okręty medyczne na Manhattanie, spycharki w masowych grobach na Long Island i zamieszki na ulicach. Wtedy Prezydent Andrzej Duda skierował do US misję doradczą, którą miałem zaszczyt dowodzić"
Z badań exit poll wynika, że na Kamalę Harris w wyborach prezydenckich w USA głosowało więcej kobiet niż na Trumpa, jednak liczby są te niższe niż oczekiwano na podstawie przedwyborczych sondaży.
Z exit poll wynika, że 54 proc. kobiet głosowało na Harris, a 44 proc. na jej oponenta.
W wyborach 2020 r. - przypomina BBC - z sondaży exit poll wynikało, że Joe Bidena wsparło 57 proc. kobiet, co daje zbliżony odsetek do obecnych danych na temat poparcia Harris (po uwzględnieniu błędu statystycznego).
Harris ma przewagę również wśród Latynosów, jednak poparcie dla Trumpa wzrosło w tej grupie o 10 p.p. w porównaniu z 2020 r.
Według BBC wiceprezydentka Harris ma poparcie większości młodych wyborców, podczas gdy jej oponent prowadzi wśród osób w średnim wieku. Na Harris, według exit poll, głosowało prawie 60 proc. osób z wyższym wykształceniem.
Zwolennicy Kamali Harris reagują na imprezie zorganizowanej w barze sportowym w Londynie. Fot: PAP/EPA/ANDY RAIN
Donaldowi Trumpowi pogratulował premier Donald Tusk
"Serdecznie gratuluję Donaldowi J. Trumpowi. UE i USA są czymś więcej niż tylko sojusznikami. Łączy nas prawdziwe partnerstwo między naszymi narodami, jednoczące 800 milionów obywateli" - skomentowała wynik Ursula von der Leyen w mediach społecznościowych.
Po przeliczeniu 99 proc. ankiet w Georgii Donald Trump ma 50,7 proc. głosów, a Kamala Harris 48,4%.
Wcześniej wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że USA "są i wciąż będą dla nas kluczowym sojusznikiem, który odgrywa bardzo ważną rolę w kwestii naszego bezpieczeństwa" We wpisie zabrakło gratulacji.
Kreml zabrał głos po wyborach w USA. W opinii rzecznika władz w Moskwie Stany Zjednoczone niezależnie od zmiany w Białym Domu wciąż pozostają państwem wrogim wobec Rosji.
Dmitrij Pieskow podkreślił jednak, że Kreml jest "otwarty na dialog" w sprawie "resetu" w relacjach z Waszyngtonem po zwycięstwie Donalda Trumpa.
Według przedstawiciela Władimira Putina rosyjskie służby nie miały żadnych związków z wpływaniem na ostateczny rezultat głosowania za Oceanem.
Po przeliczeniu 96 proc. ankiet w Pensylwanii Donald Trump ma 50,7 proc. głosów, a Kamala Harris 48,2%.
- Z punktu widzenia wyborcy, zdefiniował problemy amerykańskie lepiej niż Kamala Harris. To znaczy inflacja, sytuacja gospodarcza, ale nie Ameryki w całości, tylko rodzin i migracja. Myślę, że to zagrało większą rolę, niż kwestia aborcji, czy przywiązanie Kamali Harris do demokratycznych zasad - powiedział Kwaśniewski.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz pogratulował Donaldowi Trumpowi. Stwierdził, że oba kraje będą kontynuować
współpracę na rzecz swoich obywateli.
Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA oznacza wzrost znaczenia roli Polski w Europie oraz dodaje animuszu polskiej prawicy - ocenił w Studiu PAP poseł PiS Marcin Przydacz
Zełenski: Z niecierpliwością czekamy na erę silnych USA
Partia Republikańska zdobyła na obecną chwilę 200 mandatów na 218 wymaganych do większości w Izbie Reprezentantów. Demokraci mogą liczyć natomiast na 171 miejsc.
- Potwierdziła się słuszność polskiej polityki zagranicznej, polegająca na utrzymywaniu kontaktów zarówno z demokratami, jak i republikanami. Jestem w bieżącym kontakcie z najwyższymi przedstawicielami do spraw bezpieczeństwa Donalda Trumpa. Europa musi pilnie wziąć większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo. Wydatkami na obronność i decyzjami w sprawie polityki migracyjnej Polska robi to, co sojusznicy dopiero zaczną robić. Z odzyskaną wiarygodnością w UE i dobrymi stosunkami z USA Polska będzie liderem procesu zwiększania odporności Unii Europejskiej. Wiatr historii wieje coraz mocniej, przywództwo Polski stanie na wysokości zadania - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
- My musimy wygrać w Polsce. Choć cieszę się ze zwycięstwa Trumpa, Stany Zjednoczone są oczywiście najważniejszym państwem świata, najważniejszym państwem Zachodu, ale jednak nasze sprawy są oddzielne. My w Polsce mamy własne reguły gry, inne niż Stany Zjednoczone - skomentował wyniki wyborów w USA Jarosław Kaczyński.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pogratulował Donaldowi Trumpowi
Mimo braku ostatecznych wyników wyborów prezydenckich gratulacje Donaldowi Trumpowi złożył już szef NATO Mark Rutte, a także przywódcy części krajów, w tym prezydenci Polski, Ukrainy i Francji oraz premierzy Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.
- Jeśli spełniłby swoje słowa z kampanii, to trzeba bić na trwogę - powiedział Aleksander Kwaśniewski o wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Podkreślił, że republikanin jest politykiem "nieprzewidywalnym", który może zagrozić suwerenności Ukrainy. Wskazał też na zadanie jakie stanie przed Polską w Europie.
W imieniu swoim i rządu włoskiego gratulacje złożyła premier Giorgia Meloni.
"Najszczersze gratulacje składam prezydentowi-elektowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi. Włochy i Stany Zjednoczone to narody 'siostrzane', które łączy niewzruszony sojusz, wspólne wartości i historyczna przyjaźń. To strategiczna więź, którą jestem pewien, że teraz jeszcze bardziej wzmocnimy. Dobra robota, Panie Prezydencie" - napisała.
- To nie jest koniec żaden konie świata. Polska będzie musiała odnaleźć się. Oczywiście pełniąc swoją funkcje, będę się starał mieć jak najlepsze relacje z administracją USA - Tak prognozowane wyniki w USA skomentował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
"Jesteśmy gotowi do wspólnej pracy, tak jak to potrafiliśmy robić przez cztery lata. Z twoimi przekonaniami i z moimi. Z szacunkiem i ambicją. O więcej pokoju i dobrobytu" - napisał prezydent Emmanuel Macron.
Andrzej Duda pogratulował Donaldowi Trumpowi. "Zrobiłeś to!"
Wołodymyr Zełenski zwycięstwo Donalda Trumpa nazwał "imponującym".
"Doceniam zaangażowanie prezydenta Trumpa w podejście 'pokój przez siłę' w sprawach globalnych. To jest właśnie zasada, która może praktycznie przybliżyć sprawiedliwy pokój w Ukrainie. Mam nadzieję, że wcielimy ją w życie razem" - stwierdził ukraiński lider.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu pogratulował Donaldowi Trumpowi „historycznego” powrotu do Białego Domu
Kandydat Republikanów w wyborach prezydenckich Donald Trump wygrał w stanie Pensylwanii, w kluczowym stanie wahającym się, co daje mu 19 głosów elektorskich - podała Associated Press. Tym samym według obliczeń agencji Trump ma 267 głosów elektorskich i brakuje mu zaledwie trzech do pokonania Kamali Harris.
Z badań exit poll wynika, że na Kamalę Harris w wyborach prezydenckich w USA głosowało więcej kobiet niż na Trumpa, jednak liczby są te niższe niż oczekiwano na podstawie przedwyborczych sondaży – informuje BBC.
Zapieczętujemy granice. Wyrzuceni migranci będą mogli wrócić tylko legalnie - podkreślił Donald Trump podczas przemówienia
Donald Trump: Ameryka dała nam bezprecedensowe zwycięstwo. Przejmiemy też Senat, wygląda na to, że również Izbę Reprezentantów.
Premier Węgier Viktor Orban opublikował wpis dotyczący pierwszych wyników wyborów w USA. "Na drodze do pięknego zwycięstwa"
- Mamy nową gwiazdę. To Elon Musk! Siedzieliśmy dziś wieczorem razem, dwa tygodnie temu wysłał rakietę w niebo. To było piękne. To bardzo ważny człowiek, jeden z najważniejszych ludzi w tym kraju - powiedział Donald Trump
- J. D. Vance to naprawdę zadziorny typ. Mówiłem mu, że jak pójdzie się do "obozu wroga" w mediach, to będzie trudne. A on mówi do mnie: "Muszę, nie ma problemu". To jedyny człowiek, który cieszy się na takie zadanie i absolutnie zmiata przeciwników z powierzchni ziemi - mówił Trump o swoim kandydacie na wiceprezydenta.
Donald Trump podziękował za wsparcie swojej żonie Melanii i dzieciom. Wspomniał także zmarłą w 2022 roku Ivanę, nazywając ją wspaniałą kobietą.
- Będę walczył o waszą przyszłość każdego dnia - powiedział ze sceny Donald Trump. - Bardzo miło, że wygrałem w głosowaniu powszechnym - dodał.
Pragnę wam wszystkim podziękować, to jest wspaniałe - rozpoczął przemówienie Donald Trump. - Nasz kraj potrzebuje pomocy, naprawimy naszą granicę, wszystko naprawimy - zapewnił.
Donald Trump pojawił się na scenie w West Palm Beach na Florydzie. Rozpoczyna przemówienie
- Republikanie są gotowi i przygotowani do natychmiastowego podjęcia działań w związku z programem wyborczym "America First" Donalda Trumpa - podkreślił speaker Izby Reprezentantów Mike Johnson.
Lalka przypominająca Donalda Trumpa. Zdjęcie zrobione podczas imprezy wyborczej republikanów w Nevadzie w jednym z hoteli w Las Vegas. Fot: PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN
Donald Trump wygrywa w kluczowym dla zwycięstwa wyborów wahającym się stanie Pensylwania
Wyborcy cieszą się z przewagi Donalda J. Trumpa w stanie Nevada. Fot:PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN
Donald Trump został 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych - przekazała stacja Fox News. Republikanin zdobył do tej pory 277 głosów elektorskich.
Fox News: Donald Trump wygrał wybory
Wkrótce przemówienie ma wygłosić Donald Trump. W sztabie republikanów panują bardzo pozytywne nastroje
W Pensylwanii w tej chwili policzonych zostało 94 proc. głosów. Donald Trump ma 50.9 proc. głosów. Kamala Harris ma 48 proc.
Republikanie przejmą Senat. Zdobyli 51 mandatów w Senacie i przejmują kontrolę w izbie wyższej amerykańskiego parlamentu.
Tak wygląda obecny rozkład głosów. Interaktywna mapa dostępna na stronie Interii
Fox News: Donald Trump wygrywa w kluczowym dla zwycięstwa wyborów wahającym się stanie Pensylwania - podała agencja Reutera.
Kamala Harris zabierze głos w środę (czasu lokalnego). - Wiceprezydent Harris dzisiaj się nie wypowie, ale jutro, zwróci się nie tylko do zwolenników, ale do całego narodu amerykańskiego - mówił szef sztabu demokratki.
Kamala Harris nie zwróci się do swoich zwolenników we wtorek wieczorem (czasu lokalnego) - przekazał urzędnik ze sztabu demokratki. Jak dodał, Harris ma wygłosić przemówienie w środę.
Kamala Harris zdobywa Nowy Meksyk. Demokratka ma obecnie 187 głosów elektorskich, ale to Donald Trump jest bliżej zwycięstwa z 246 głosami.
Kamala Harris nie wygłosi przemówienia podczas wieczoru wyborczego. Szef jej sztabu zapowiedział, że kandydatka demokratów może zabrać głos w środę, czyli po południu lub wieczorem czasu polskiego.
Donald Trump zwycięża w Georgii, kolejnym uznawanym za wahający się stanie. Republikanin zgromadził na ten moment 246 głosów elektorskich, a Kamala Harris może liczyć na 182.
Donald Trump wygrał w hrabstwie Butler w Pensylwanii, gdzie w lipcu został postrzelony w ucho przez zamachowca - podała stacja NBC News. Po przeliczeniu prawie wszystkich głosów jego przewaga wyniosła tam 32 punkty procentowe, podobnie jak w 2020 roku.
Kamala Harris wygrywa na Hawajach oraz w Wirginii. Wynik wiceprezydent to obecnie 182 głosy elektorskie przy 230, które ma na swoim koncie Donald Trump.
Karolina Północna, jeden z siedmiu stanów wahających, zdobyty przez kandydata republikanów. Z prognoz wynika, że Kamala Harris ma obecnie 169 głosów elektorskich, a Donald Trump - 230.
Co najmniej 3 głosy elektorskie z Nebraski trafią do Donalda Trumpa. To jeden z nielicznych stanów USA, skąd głosy są dzielone. Trump ma ich obecnie 230, a Kamala Harris - 165.
O godz. 5:40 prognozy agencji Reuters wskazują, że Donald Trump bierze głosy elektorskie z 21 stanów:
- Dakota Północna (3)
- Dakota Południowa (3)
- Wyoming (3)
- Missouri (10)
- Oklahoma (7)
- Teksas (40)
- Arkansas (6)
- Luizjana (8)
- Floryda (30)
- Alabama (9)
- Tennessee (11)
- Kentucky (8)
- Indiana (11)
- Wirginia Zachodnia (4)
- Karolina Południowa (9)
- Montana (4)
- Utah (6)
- Ohio (17)
- Iowa (6)
- Kansas (6)
- Idaho (4)
Kamala Harris zwycięża w 11 stanach oraz stolicy państwa:
- Maryland (10)
- Delaware (3)
- Nowy Jork (28)
- Vermont (3)
- Massachusetts (11)
- Rhode Island (4)
- Illinois (19)
- Kolorado (10)
- Kalifornia (54)
- Oregon (8)
- Waszyngton (12)
- Dystrykt Kolumbia (3)