Coraz gorzej widzisz? Możesz być zaskoczony powodem

Porady
Coraz gorzej widzisz? Możesz być zaskoczony powodem
Pexels
Co powoduje gorsze widzenie?

Stres oddziałuje na nasz organizm w różnorodny sposób. Zazwyczaj kojarzy się z przyspieszonym tętnem, potliwością czy kołataniem serca. Te objawy są powszechnie znane, jednak skutki przeciążenia organizmu stresem mogą również znacząco odbić się na wzroku. Jednym z negatywnych efektów jest między innymi pogorszenie ostrości widzenia.

Oczy świata zwrócone na USA
Wybory prezydenckie

Najczęściej stres określa się jako reakcję organizmu na sytuacje lub emocje, które stanowią dla niego wyzwanie. Jego źródłem może być zarówno bodziec fizyczny (np. hałas), jak i psychiczny. Pojawia się on w trudnych momentach w pracy, podczas ważnych wydarzeń życiowych, w sytuacjach związanych ze strachem lub w trakcie wykonywania zadań pod presją czasu.

 

W krótkim okresie może nawet motywować i pobudzać organizm. Jednak długotrwałe narażenie na stres zaburza jego funkcjonowanie. Ciało jest "rozstrojone", pojawiają się epizody depresyjne, problemy ze snem i koncentracją oraz nerwowość. Mięśnie są napięte, a oddech płytki. To nie koniec negatywnych skutków. 

Zamazany wzrok. Okołostresowe źródła

Przewlekły stres wpływa również na wzrok. Jednym z objawów jest pogorszenie jego ostrości. Rozmyte widzenie może być związane z szeregiem okołostresowych dolegliwości - informuje "Healthline".

 

Jedną z nich jest choroba suchego oka. Wśród jej objawów znajdują się zaburzenia widzenia, takie jak osłabiona ostrość. Badania kanadyjskich naukowców z Western University powiązały występowanie tej choroby z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi, które mogą być wywoływane obciążeniem stresem.

 

ZOBACZ: Czujesz owocowy zapach z ust? To sygnał ostrzegawczy od organizmu

 

Specjaliści ze Szpitala Najświętszej Maryi Panny w Seulu udowodnili, że depresja i lęk mogą również przyspieszać rozwój jaskry, choroby bardzo groźnej dla oczu.

 

Innym przykładem jest centralna surowicza chorioretinopatia (CSR). Schorzenie to polega na nagromadzeniu się płynu w siatkówce, co skutkuje zamglonym i zniekształconym obrazem. Specjaliści wymieniają m.in. stres jako jeden z czynników ryzyka CSR.

Zaburzenia widzenia mogą być również powiązane z przyjmowaniem trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.

Adrenalina i kortyzol szkodzą. Zredukuj poziom stresu

Warto pamiętać, że podczas stresu uwalniane są hormony takie jak adrenalina i kortyzol. Adrenalina powoduje rozszerzenie źrenic, co na dłuższą metę męczy narząd wzroku, wpływa na jakość widzenia i może powodować ból oczu. Kortyzol natomiast może osłabiać naczynia krwionośne w oku.

 

ZOBACZ: Po 35. roku życia mózg pokazuje oznaki starzenia. Na co zwrócić uwagę?

 

Co więcej, w skrajnych przypadkach może dojść do ślepoty funkcjonalnej - tymczasowej, całkowitej lub częściowej utraty wzroku, będącej wynikiem traumatycznego, stresującego przeżycia.

 

Uwzględniając te informacje, można stwierdzić, że redukcja stresu może wręcz uratować naszą zdolność widzenia. Warto zatem zadbać o wszelkie działania relaksacyjne: ćwiczenia fizyczne, spokojny oddech, słuchanie relaksującej muzyki, zdrowy sen oraz czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie