Wybory w USA. Trump czy Harris? Pierwsze wyniki, głosy elektorskie [RELACJA]
Kto wygra - Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwsze wyniki wyborów prezydenckich w USA pojawiły się około północy czasu polskiego i od tego czasu stopniowo dowiadujemy się, w których stanach - według prognoz - zwyciężają kandydaci. Trumpowi brakuje mniej niż 100 głosów elektorskich, by znów zasiąść w Białym Domu, ale to nie oznacza, iż Harris jest bez szans.
Zapraszamy do nowej relacji z wyborów w Stanach Zjednoczonych - tutaj.
Kolejny stan dla Kamali Harris - Waszyngton, któremu przysługuje 12 głosów elektorskich. Leży on na północnym zachodzie kraju i nie jest tożsamy ze stolicą kraju. Tam jednak - w Waszyngtonie, czyli Dystrykcie Kolumbia - Harris także wygrała.
Prognozowany obecnie wynik: 165 głosów dla Harris, 211 dla Trumpa.
Oregon przypada Kamali Harris. Jej pula głosów elektorskich zwiększa się do 153.
Dodatkowe 54 głosy elektorskie dla Kamali Harris. Demokratka według prognoz wygrywa w Kalifornii. Ma w sumie 145 głosów, a Trump - 211, bo na jego konto doliczamy głosy z Idaho.
Wstępne wyniki sondaży stacji NBC i CNN sugerują większe niż w ostatnich wyborach poparcie dla Donalda Trumpa wśród Latynosów, między innymi w Pensylwanii.
W skali całego kraju większym poparciem wśród Latynosów wciąż cieszy się Kamala Harris, ale jej przewaga nad Trumpem w tej grupie jest mniejsza niż ta, jaką w 2020 roku miał obecny prezydent Joe Biden.
Iowa oraz Kansas to kolejne stany wpadające do "koszyka" Donalda Trumpa. Każdy z nich przyniósł republikaninowi po 6 głosów elektorskich, dlatego ich łączna pula, jaką dysponuje, przekroczyła 200.
Prognoza agencji Reuters:
Donald Trump bierze głosy elektorskie z 18 stanów:
- Dakota Północna (3)
- Dakota Południowa (3)
- Wyoming (3)
- Missouri (10)
- Oklahoma (7)
- Teksas (40)
- Arkansas (6)
- Luizjana (8)
- Floryda (30)
- Alabama (9)
- Tennessee (11)
- Kentucky (8)
- Indiana (11)
- Wirginia Zachodnia (4)
- Karolina Południowa (9)
- Montana (4)
- Utah (6)
- Ohio (17)
Kamala Harris zwycięża w 8 stanach oraz stolicy państwa:
- Maryland (10)
- Delaware (3)
- Nowy Jork (28)
- Vermont (3)
- Massachusetts (11)
- Rhode Island (4)
- Illinois (19)
- Kolorado (10)
- Dystrykt Kolumbia (3)
Ohio kolejnym stanem, który poparł Donalda Trumpa. Do sumy jego głosów elektorskich trzeba doliczyć kolejnych 17, dzięki czemu ma ich 195.
10 głosów elektorskich dla Kamali Harris z Kolorado. Demokratka ściga Donalda Trumpa, lecz przewaga republikanina jest nadal znacząca: 91 do 178.
Montana i Utah poparły Donalda Trumpa. Republikanin zyskał w sumie 10 głosów elektorskich, powiększając ich pulę do 172.
Kamala Harris wygrywa w Illinois. Na jej konto wpływa 19 głosów elektorskich.
Obecny stan gry: 81 głosów dla Harris, 162 przy nazwisku Donalda Trumpa.
Prognoza:
Donald Trump wygrywa w 15 stanach:
- Dakota Północna (3 głosy elektorskie)
- Dakota Południowa (3)
- Wyoming (3)
- Missouri (10)
- Oklahoma (7)
- Teksas (40)
- Arkansas (6)
- Luizjana (8)
- Floryda (30)
- Alabama (9)
- Tennessee (11)
- Kentucky (8)
- Indiana (11)
- Wirginia Zachodnia (4)
- Karolina Południowa (9)
Kamala Harris triumfuje w 6 stanach:
- Maryland (10)
- Delaware (3)
- Nowy Jork (28)
- Vermont (3)
- Massachusetts (11)
- Rhode Island (4)
Nowy Jork - rodzimy okręg Donalda Trumpa - przypada Kamali Harris. Demokratka zdobywa tam 28 głosów elektorskich, dlatego ma ich 62. Trump zgromadził równo o 100 więcej głosów.
Donald Trump triumfuje w Luizjanie. Według prognozy Reutera na jego konto wpływa 8 głosów elektorskich, więc w sumie ma ich 162. Z kolei Kamala Harris wygrywa w Rhode Island, gdzie są 4 głosy elektorskie. Obecna wiceprezydent ma łącznie poparcie 34 elektorów.
Delaware - stan, z którego pochodzi Joe Biden - przypada Kamali Harris. Demokratka ma dzięki temu 30 głosów elektorskich, a Donald Trump - 154.
Donald Trump ma obecnie 154 głosy elektorskie, wyraźnie wyprzedzając Kamalę Harris, która posiada ich 27.
Teksas, Oklahoma, Dakota Południowa, Dakota Północna i Wyoming - głosy elektorskie z tych stanów trafiają do Donalda Trumpa, przewiduje Reuters.
Stan Arkansas dla Donalda Trumpa. Republikanin zyskuje 6 głosów elektorskich, a jego łączna pula zwiększa się do 105.
Lokale wyborcze zostały zamknięte we wszystkich stanach wschodniego wybrzeża, w tym w kluczowym stanie Pensylwania. Głosowanie zakończyło się też w większości hrabstw innego ważnego stanu - Michigan - oraz w szeregu stanów Środkowego Zachodu i Południa, w tym Teksasie.
Donald Trump bliski setki głosów elektorskich. Według prognoz wygra w Karolinie Południowej. To dziewiąty stan w jego posiadaniu, dzięki któremu ma 99 głosów. Kamala Harris bez zmian - nadal 27 głosów.
Według przewidywań Donald Trump zyskuje głosy elektorskie ze stanów:
Oklahoma (7)
Missouri (10)
Floryda (30)
Alabama (9)
Tennessee (11)
Kentucky (8)
Indiana (11)
Wirginia Zachodnia (4)
Kamala Harris zwycięża natomiast w stanach:
Maryland (10)
Massachusetts (11)
Vermont (3)
Donald Trump ma 90 głosów elektorskich, a Kamala Harris - 27. To prognoza agencji Reuters na godz. 2:00 czasu polskiego
Bernie Sanders ponownie wygrał wybory do Senatu w stanie Vermont - poinformowała w środę AP. Senator Sanders jest uznawany za jednego z najbardziej progresywnych polityków w USA, który mimo tego, że jest niezależnym kandydatem popiera Partię Demokratyczną.
W Wirginii Zachodniej 4 głosy elektorskie przypadną Donaldowi Trumpowi - podał Reuters.
Obecny wynik: Donald Trump 23 głosy elektorskie, Kamala Harris - 3 głosy.
Stan Indiana dla Donalda Trumpa - podał Reuters. Republikanin otrzyma tam 11 głosów elektorskich, co oznacza, że ma ich obecnie - według prognoz - 19. Jego konkurentka Kamala Harris może liczyć na 3 głosy ze stanu Vermont.
8 głosów elektorskich dla Donalda Trumpa (ze stanu Kentucky), 3 dla Kamali Harris (stan Vermont) - podał Reuters o 1:00 czasu polskiego.
Ambasada Rosji w USA nazwała "złośliwym oszczerstwem" zarzuty pod adresem Kremla, iż ingeruje on w proces wyborczy w Ameryce - podaje Reuters, cytując agencję RIA Nowosti. Wcześniej pojawiły się informacje, że to z Rosji popłynęły fałszywe alarmy bombowe, co utrudniło głosowanie w niektórych lokalach w Georgii.
Proces liczenia głosów oddanych korespondencyjnie w Milwaukee będzie opóźniony o około godzinę - podaje CNN. Powodem są wątpliwości, czy wszystkie procedury przebiegły prawidłowo. O kontrowersjach w tym wahającym się stanie alarmuje sztab Donalda Trumpa.
Zdaniem brytyjskiego "Daily Telegraph", analizującego sondaże z USA, według których najważniejszą kwestią dla wyborców jest stan demokracji, można oczekiwać "przytłaczającego zwycięstwa" Kamali Harris.
Są pierwsze wyniki ze wschodnich stanów USA. Jak podaje Reuters, w Kentucky, gdzie do wzięcia jest 8 głosów elektorskich, Donald Trump prowadzi z wynikiem 65,1 proc., a Kamala Harris ma 33,6 proc.
Z kolei w Indianie, mającej 11 głosów elektorskich, Trump ma 69,4 proc., a Harris - 29 proc. W przypadku obu tych regionów USA są to wyniki cząstkowe - liczenie głosów trwa.
Donald Trump twierdzi, że "sporo się mówi o potężnych oszustwach w Filadelfii". Zasugerował też, że w tej sprawie interwencję podejmie policja. Tymczasem służby bezpieczeństwa podają, iż nie wiedzą, o czym mówi były prezydent.
Demokrację jako najważniejszą kwestię określiło 35 proc. respondentów, a 31 proc. na pierwszym miejscu postawiło gospodarkę. Kolejne na liście były aborcja (14 proc.) i imigracja (11 proc.). Polityka zagraniczna była najważniejsza dla 4 proc. ankietowanych.
Stan demokracji i gospodarka USA - to dwie najważniejsze kwestie dla Amerykanów oddających we wtorek głosy w wyborach – sugerują wstępne wyniki sondażu exit poll przeprowadzonego przez stację NBC News.
Latynosi będą mieli wyraźny wpływ na wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich w kilku stanach wahających się - ocenił w rozmowie z PAP Rogelio Saenz, profesor socjologii i demografii na Uniwersytecie Teksańskim w San Antonio.
W razie zwycięstwa Donalda Trumpa stosunki Meksyku z USA byłyby napięte, ale nie doszłoby do "trzęsienia ziemi" – oceniła w rozmowie z PAP politolożka z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku (UNAM) dr Mariana Aparicio Ramirez. Wśród kluczowych kwestii dwustronnych wymieniła migrację, bezpieczeństwo i handel.
W 10 stanach USA wyborcy we wtorek głosują nie tylko w wyborach prezydenckich, lecz także w referendum na temat zagwarantowania prawa do aborcji. W tej sprawie wypowiadają się mieszkańcy: Arizony, Kolorado, Florydy, Maryland, Missouri, Montany, Nebraski, Nevady, Nowego Jorku i Dakoty Południowej.
Problemy techniczne są przyczyną przedłużenia o pół godziny głosowań w dwóch okręgach wyborczych w Karolinie Północnej.
Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy czekają na wyniki wyborów.
Kamala Harris odwiedziła w dniu wyborów siedzibę Krajowego Komitetu Demokratycznego w Waszyngtonie, aby podziękować osobom, które telefonicznie wspierały jej kampanię.
Wybrane lokale wyborcze w trzech hrabstwach w Atlancie chcą przedłużyć głosowanie z powodu zagrożeń bombowych - podaje CNN.
Google zapewnia, że pracuje nad naprawieniem usterki, która powodowała różne wyniki wyszukiwania dla "gdzie mogę głosować na Harris" i "gdzie mogę głosować na Trumpa".
Wyniki wyszukiwań Kamali Harris zwracały wyniki, które pomagały znaleźć dany lokal wyborczy, a wyszukiwania Donalda Trumpa wyświetlały tylko artykuły prasowe bez mapy.
Gdzie głosowała Kamala Harris? Kandydatka demokratów powiedziała w poniedziałek, że swój głos - głosuje w Kalifornii - oddała w poniedziałek pocztą i wyraziła nadzieję, że dojdzie on na czas.
Ponad 250 pracowników Gwardii Narodowej udziela wsparcia w dniu wyborów w 15 stanach - poinformowało CNN.
"Nieco mniej niż połowa żołnierzy pomaga w misjach związanych z cyberbezpieczeństwem" - przekazał w oświadczeniu rzecznik formacji.
- Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA osłabiłaby nacisk Waszyngtonu na rozwój standardów demokratycznych w relacjach z krajami bałkańskimi - powiedział PAP Mentor Vrajolli, dyrektor Kosowskiego Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem (KCSS).
Jak zaznaczył, "Bałkany już od dawna są istotnym obszarem amerykańskiej polityki zagranicznej, a Kosowo jest najlepszym dowodem na to, że USA pozostają obrońcą demokracji, praw człowieka i wolności na całym świecie".
Kim jest Donald Trump i jaki jest jego wpływ na amerykańską politykę?
- Donald Trump jest nieprzewidywalny, ale jako prezydent wróciłby prawdopodobnie do izolacjonizmu, skupiając się na USA i wycofując finansowanie funduszy współpracy międzynarodowej - oceniła w rozmowie z PAP politolożka z argentyńskiego Uniwersytetu Narodowego San Martina (UNSAM) dr Gabriela Ippolito.
Argentyńska telewizja TN podała we wtorek, że w Różowym Domu, czyli pałacu prezydenckim w Buenos Aires, panuje opinia, iż korzystniejsze dla Argentyny byłoby zwycięstwo Trumpa. Komentatorzy wiążą to między innymi z nadziejami na korzystne wyniki negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie argentyńskiego długu.
Gdzie wieczór wyborczy spędza Kamala Harris?
- Na pierwsze wyniki będzie czekać tu gdzie zaczynała dorosłe życie - mówił wysłannik "Wydarzeń" Polsatu Jan Mikruta o kandydatce demokratów i absolwentce waszyngtońskiego uniwersytetu.
Jak spędza dzień wyborów Kamala Harris? Chodzi o rodzinną tradycję
Wybory w Milwaukee przebiegają bez zakłóceń - poinformowała Paulina Gutierrez, dyrektor wykonawcza miejskiej Komisji Wyborczej.
- Obserwujemy długie kolejki i duża aktywność - podkreśliła.
Republikanie są niezadowoleni z powodu frekwencji. "Potrzebujemy więcej ludzi, którzy zagłosują. Nie możemy pozwolić, aby frekwencja była płaska" - napisał Charlie Kirk, lider protrumpowskiego Turning Point USA.
"Wyślij SMS-a do wszystkich, których znasz. Rób więcej hałasu. Potrzebujemy więcej" - apelował republikanin.
Przypomnijmy, pierwsze lokale wyborcze zostaną zamknięte w Stanach Zjednoczonych o północy czasu polskiego w dwóch stanach: Indiana oraz Kentucky.
JD Vance i Donald Trump apelują do republikańskich wyborców, by nie wychodzili z kolejek.
"Jak dotąd, wszystko wygląda dobrze, ale wciąż bardzo wcześnie. Nadal możemy wygrać lub przegrać tę sprawę. Wyjdź i zagłosuj" - wezwał kandydat na wiceprezydenta USA.
Sąd w Pensylwanii orzekł, że otwarcie lokalu wyborczego w okręgu Laflin było opóźnione o półtorej godziny, co może uniemożliwić oddanie głosu wyborcom, który będą musieli opuścić lokal o godzinie jego zamknięcia.
W związku z tym przychylił się do wniosku, by lokal był otwarty jeszcze 90 minut po zamknięciu lokali wyborczych w innych częściach stanu.
Kamala Harris motywuje swoich wyborców do oddania głosu za pośrednictwem mediów społecznościowych.
"Pokolenia Amerykanów przewodziły walce o wolność, w tym o wolność głosowania. Teraz pałeczka jest w naszych rękach. Nie przegap swojej szansy" - podkreśla demokratka.
Do tej pory zagłosowało ponad 80 milionów ludzi - informuje CNN. To ponad połowa z około 158 milionów głosów oddanych w wyborach prezydenckich w 2020 roku.
Stacja zwraca uwagę na zmianę trendu - w 2020 roku Joe Biden zwyciężył tam wyraźnie nad Trumpem (55 proc. do 42 proc.). Teraz różnica jest mniejsza.
Warto zaznaczyć, że Guam nie przyznaje swoich głosów elektorskich.
Fox News podało nieoficjalne wyniki głosowania w zamorskim terytorium USA, czyli Guam. To wyspa położona niedaleko Filipin.
Najwięcej głosów zyskała tam Kamala Harris (nieco ponad 13,5 tys.), a Donald Trump 12,6 tys.
Jak podało w oświadczeniu Federalne Biuro Śledcze (FBI), groźby pochodzące z rosyjskich domen e-mailowych odnotowano "w kilku stanach". Jednak żadne z zagrożeń nie zostało dotychczas uznane za wiarygodne.
Urzędnik stwierdził, że groźby nie były wiarygodne, ale wymagały sprawdzenia. Głosowanie w tych lokalach - w zamieszkiwanym w większości przez Afroamerykanów Union City - może zostać wydłużone.
Wcześniej odpowiadający za wybory sekretarz stanu w Georgii Brad Raffensperger informował, że w hrabstwie Fulton pod Atlantą chwilowo zamknięto dwa lokale wyborcze z powodu gróźb bombowych pochodzących z Rosji.
Policja informuje, że na czas prowadzonych czynności centrum zostało zamknięte. "Podamy więcej informacji, gdy tylko będziemy mogli" - podkreślono w oświadczeniu.
W centrum dla zwiedzających na Kapitolu aresztowano mężczyznę. Jak poinformowała policja, dało się od niego poczuć zapach paliwa, miał przy sobie również latarkę oraz pistolet hukowy.
Zapraszamy do śledzenia relacji!