"Gotowy zarzut". Ziobro tłumaczy, dlaczego się nie stawił na komisji
Sejmowa komisja śledcza chce przymusowego doprowadzenia Zbigniewa Ziobry na przesłuchanie. Polityk PiS odpowiada, wskazując na "nielegalne działania posłów". Napisał również o "gotowym zarzucie" dla członków organu.
W poniedziałek sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa po raz czwarty próbowała przesłuchać Zbigniewa Ziobrę. Próba okazała się nieskuteczna, były minister sprawiedliwości nie stawił się na wezwanie.
Jednak komisja nie rezygnuje z zamiaru zadania pytań Ziobrze. Przegłosowała trzy wnioski:
- ukaranie Ziobry karą porządkową za brak stawiennictwa na posiedzeniu;
- zatrzymanie i doprowadzenie byłego ministra na przesłuchanie;
- uruchomienie procedury odebrania immunitetu Ziobrze (warunek konieczny do przymusowego doprowadzenia posła).
W odpowiedzi na decyzje komisji Zbigniew Ziobro opublikował wpis w serwisie X.
"Posłom z nieistniejącej już komisji ds. Pegasusa, zwłaszcza tym, którzy najgłośniej krzyczeli, że 'Konstytucja jest najważniejsza', przypominam jej art. 190: 'Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne'" - stwierdził polityk PiS.
Komisja śledcza ds. Pegasusa. Wraca spór sprzed miesięcy
We wrześniu TK zdecydował, że zakres działania komisji jest niezgodny z konstytucją. Trybunał uznał, że wadliwe było powołanie komisji, ponieważ Sejm obradował bez Mariusz Kamińskiego i Macieja Wąsika.
"Informuję też o art. 231 Kodeksu karnego, który jest gotowym zarzutem wobec nielegalnych działań posłów podszywających się pod nieistniejącą w porządku prawnym komisję. Jeśli Sejm powoła komisję ds. Pegasusa bez wad wytkniętych w orzeczeniu TK, chętnie stawię się, by złożyć zeznania, bo pokażą one, jak wiele zrobiłem, by Polacy mogli czuć się bezpieczniej" - pisał dalej Ziobro.
ZOBACZ: Ziobro nie stawił się w Sejmie. Komisja sięga po ostatnie rozwiązanie
Na argument o nielegalnym działaniu komisji odpowiadała jej przewodnicząca Magdalena Sroka.
- Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, który zaraz kończy swoją kadencję, mam nadzieję, że zmieni swój wymiar, że jako sprawna koalicja 15 października będziemy mogli przeprowadzić zmiany w wymiarze sprawiedliwości, tak żeby te instytucje zaczęły na nowo działać zgodnie z prawem - podkreśliła Sroka podczas rozmowy z dziennikarzami w Sejmie.
Czytaj więcej