Dlaczego seniorzy powinni grać w gry? Zaskakujące badania
Utrzymywanie swojego mózgu w dobrej kondycji może w jesieni życia zaowocować wolniejszym spadkiem umysłowych możliwości. Badania seniorów ze Szkocji wskazują, że bardzo dobrym pomysłem jest częste granie w gry analogowe. Okazuje się, że karcianki, planszówki czy krzyżówki mogą być zbawienne dla stanu umysłu.
Ludzkie zdolności poznawcze obejmują m.in.: procesy związane z myśleniem, postrzeganiem rzeczywistości, komunikowaniem się ze światem oraz rozwiązywaniem problemów. Składają się na nie pamięć, koncentracja i korzystanie z języka.
Zmiany w mózgu powiązane z procesem starzenia się prowadzą do stopniowego osłabienia potencjału naszych umysłów. Swoje robią również przewlekłe choroby oraz "rachunek", który organizm wystawia nam za nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną z poprzednich dekad.
Codzienne granie w gry. Świetne rozwiązanie dla seniorów
Na to, że mózg można ćwiczyć, aby łagodzić pogarszanie się zdolności poznawczych, wskazywały już wcześniejsze ustalenia badaczy. Nikt nie miał jednak tak dobrego materiału do badań jak dr Drew Altschul i prof. Ian Deary z Uniwersytetu w Edynburgu w Szkocji.
Sięgnęli oni bowiem do wyników testów zdolności poznawczych przeprowadzonych w 1947 roku w Wielkiej Brytanii na grupie ponad 70 tys. dzieci w wieku około 11 lat z rocznika 1936. Po wielu latach, na grupie niemal 1100 z nich - wówczas 70-latków - naukowcy przeprowadzili kolejne badania.
ZOBACZ: Najzdrowsze warzywo na świecie. Idealne dla cukrzyków
Seniorzy zostali skontrolowani pod kątem umiejętności rozwiązywania problemów, stanu pamięci oraz szybkości przetwarzania informacji. Wypełniali również szczegółowy kwestionariusz, w którym zapytano o częstotliwość grania w gry analogowe, takie jak karty, szachy, bingo czy rozwiązywanie krzyżówek. Wachlarz odpowiedzi rozpościerał się od "codziennie lub niemal codziennie" do "rzadziej niż raz w roku/nigdy".
Grali całe życie. Efekty zdumiewają
Co znamienne, 33 proc. z nich zaznaczyło, że tę formę rozrywki stosuje każdego dnia. Okazało się, że idzie to w parze z wyższymi funkcjami poznawczymi w późniejszym etapie życia. W kolejnych latach przeprowadzano również testy na części z tych osób już po ukończeniu przez nie siedemdziesiątki.
Wniosek, jaki wysnuli specjaliści z Uniwersytetu w Edynburgu, jest następujący: u grających regularnie funkcje poznawcze pogarszały się zdecydowanie wolniej w okresie od 11. do 70. roku życia oraz w mniejszym tempie w wieku 70-79 lat.
Wzmocnienie częstotliwości grania u seniorów od 70. do 76. roku życia wciąż dobrze wpływało na szybkość poznawczą ich mózgów. Oddawanie się takim pasjom przez całe życie jest zatem bardzo korzystne dla zdrowia.
ZOBACZ: Powinieneś to robić kilka razy dziennie. Organizm ci podziękuje
Badacze dodają, że obecny stan wiedzy nie wskazuje, aby samo uprawianie gier analogowych miało szkodliwy wpływ na organizm. W efekcie partia szachów czy rozwiązywanie krzyżówek to zarówno przyjemna i niedroga rozrywka, jak i działanie na korzyść własnego umysłu.
Przypomniano jednocześnie, że także styl życia (na przykład palenie papierosów i aktywność fizyczna) również znacząco wpływa na poznawcze zdolności.
Czytaj więcej